Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

02.11.2020

So Spojenými štátmi to šlo dolu vodou dávno predtým, ako sa v krajine začal šíriť koronavírus.

Prieskum OSN, ktorý sa uskutočnil ešte pred vypuknutím pandémie, zistil, že 29,3 milióna obyvateľov USA „niekedy“ alebo „často“ pociťuje hlad; 40 miliónov sú žobráci a pol milióna nemá ani strechu nad hlavou. Udalosti roku 2020 iba odhalili tieto problémy. Ukázali, že žiadna bohatá krajina na svete nemá tak zlú infraštruktúru verejného zdravotníctva ako USA. Vykazuje desivú mieru svojvôle amerických bezpečnostných zložiek, ktorá je porovnateľná iba s ukazovateľmi krajín južnej Afriky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vzhľadom na tieto pochmúrne skutočnosti je ešte aj tak prekvapujúca relatívna stabilita amerického kapitalistického systému, píše „The Guardian“. Britský denník zároveň nevylučuje možnosť, že sa situácia čoskoro zmení.

„Zoči-voči tomu všetkému, ako aj neschopnosti vyrovnať sa s pandémiou COVID-19, pôsobí americké vedenie krajne neefektívne, s čoraz nižšou legitimitou,“ píše sa v článku.

Na tomto pozadí je možné v Spojených štátoch čoraz častejšie pozorovať, ako vládnuci establišment čelí čoraz odvážnejším výzvam. V článku sa pripomína hnutie „Occupy Wall Street“ a neočakávaný útok Bernieho Sandersa. Problém pre ľavicu však nie je len v získaní moci, ale aj v tom, ako obnoviť americkú štátnosť.

Túto myšlienku svojho času stelesňoval „New Deal“ Franklina Roosevelta. Jeho administratíva sa usilovala o vytvorenie nových agentúr dohliadajúcich na dodržiavanie pracovných zákonov, reorganizovala výkonnú moc a pokúsila sa o radikálnu modernizáciu Najvyššieho súdu USA. Aj keď bol Rooseveltov úspech iba čiastočný, zabránil tomu, aby sa z USA stal „najhorší možný svet“, píše „The Guardian“. Napriek tomu elity zabezpečili, aby sa robotnícke hnutie nemohlo v USA zakoreniť tak pevne ako v iných rozvinutých krajinách minulého storočia.

„Výsledkom je nedostatočne pripravený štát k riešeniu buď pomaly sa rozvíjajúcich kríz, ako je hlad a chudoba alebo akútnejších kríz, ako je koronavírus a zmena podnebia,» uvádza sa v článku.

Ľavicoví americkí lídri dlho trúbili na poplach ohľadne potreby viacerých zmien. Avšak USA nepotrebujú menšie reformy, ale zásadnú transformáciu kapitalistického systému.

zdroj: news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d