Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

22.11.2020

Európska únia už dávnejšie čelí kríze a podľa európskeho komisára pre rozpočet Johannesa Hahna, je to najhoršia kríza od čias druhej svetovej vojny. Jej vznik vysvetlil tým, že Maďarsko a Poľsko zablokovali schválenie základného finančného dokumentu únie – rozpočtu do roku 2027. Budapešť a Varšava nesúhlasia s tým, aby v budúcnosti bolo vyčlenenie finančných prostriedkov naviazané na dodržiavanie nadradenosti práva EÚ.  

Foto: Novostink.net

„Rozhodne vyzývam členské štáty, aby prevzali na seba politickú zodpovednosť a podnikli potrebné opatrenia, pre schválnie celého finančného balíka. Nejde o ideológiu, ale o pomoc našim občanom počas najvážnejšej krízy od čias druhej svetovej vojny,“ uviedol na svojej stránke na Twitteri Johannes Hahn.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Maďarsko a Poľsko splnili svoje vyhrážky a uvalili veto na finančný rámec Európskej únie do roku 2027 a s ním spojený balík opatrení na obnovenie európskeho hospodárstva, ktoré dostalo serióznu ranu kvôli pandémii koronavírusu. Nemecko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ informovalo, že zástupcovia Poľska a Maďarska zablokovali schválenie finančného balíka za podmienok stanovených Bruselom.

Aby mohol byť rozpočet do roku 2027 schválený, je potrebný súhlas všetkých 27 členských štátov EÚ. Po prvý raz v histórii Európskej únie môže byť poskytnutie finančných prostriedkov vo veľkom rozsahu obmedzované a to za porušenie nadradenosti práva. Maďarsko a Poľsko čelia kritike za to, že ich vlády manipulujú so súdnymi orgánmi, médiami a v niektorých prípadoch aj s akademickou verejnosťou. Avšak Budapešť a Varšava razantne popierajú, že porušujú zákony a medzinárodné normy. V Bruseli majú opačný názor.

Nemecku, ako predsedníckej krajine EÚ, nezostáva nič iné, ako ponúknuť istý kompromis. Poukazujú na to viacerí zástupcovia Rady Európy, ktorí prizvukujú, že to bude najväčšia skúška pre mechanizmus nadradenosti práva. Oficiálny predstaviteľ nemeckej vlády Steffen Seibert vyhlásil, že momentálne prebiehajú mimoriadne komplikované rokovania. Podčiarkol, že je to obrovská zodpovednosť a je potrebné poskytnúť finančné prostriedky členským štátom EÚ, ktoré ich už netrpezlivo očakávajú.

Rozhodnutie a ratifikácia sú potrebné, aby schválený program boja proti pandémii koronavírusu mohol byť prefinancovaný. Mimochodom, z rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 má Maďarsko dostať 6,3 miliardy eur a Poľsko až 23,1 miliardy eur. V prípade, ak finančný balík nebude schválený a bude nefunkčný, EÚ môže riešiť mimoriadny rozpočet až v budúcom roku. Dovtedy žiadna finančná pomoc pre členské krajiny EÚ na boj proti pandémii koronavírusu vyčlenená nebude.

Zdroje:

(1) Polen und Ungarn blockieren EU-Finanzpaket, Deutshce Welle, 17.11.2020

(2) Johannes Hahn: „Wir müssen uns nicht verstecken“, Die Zeit, 18.11.2020

(3) Ungarn und Polen drohen mit Veto gegen riesiges EU-Finazpaket, Reuters.de, 16.11.2020

(4) EU-Gipfel findet keine Lösung im Finanzstreit mit Ungarn und Polen, Onvista, 20.11.2020

(5) zem a vek

autor: Eugen Rusnák

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d