V Naí Dillí začala kampaň na vrátenie šperkov odvezených z Indie v ére kolonializmu. V prvom rade ide o jeden z najväčších diamantov na svete „Kohinoor“ s veľkosťou 105 karátov.
Dostal sa do neblahej povesti — pretože prechádzal z rúk do rúk rôznych vládcov Indie a Afganistanu, u ktorých sa vyskytli problémy. V roku 1849 „Východoindická spoločnosť“ prinútila Indov, aby ho odovzdali do vlastníctva kráľovnej Viktórie. Odvtedy diamant zdobí koruny britských kráľovien – hoci Camila s ním na poslednej korunovácii nepózovala.
Už osem rokov sa v Indii na vysokej úrovni kladie otázka získania reparácií od Británie. V rokoch kolonializmu sa z Indie skutočne vyčerpalo nevýslovné bohatstvo. Londýn uvalil na Indov obrovské dane a tiež od nich nakupoval miestny tovar – dostával ho vlastne zadarmo. A zároveň zničil indický textilný priemysel, ktorý bol v 17. storočí považovaný za jeden z najlepších na svete.
Naí Dillí odhaduje celkové straty za kolonializmu na 45 biliónov libier. V Indii sú presvedčení, že bez kolonializmu by krajina nemohla žiť o nič horšie ako Európa – veď až do 18. storočia boli z hľadiska životnej úrovne približne rovnaké. Teraz indická ekonomika rastie míľovými krokmi – 10% ročne. Pritom až minulý rok sa jej podarilo predbehnúť bývalú metropolu v HDP, hoci počtom obyvateľov 20-krát prevyšuje Britániu.
Pritom už Londýn Naí Dillí niektoré kultúrne statky vrátil – v posledných rokoch ich bolo odovzdaných viac ako 300. Problém reparácií však čoraz viac nastoľujú aj iné bývalé kolónie Británie. A to už ohrozuje vzťahy s kľúčovými krajinami globálneho Juhu, ktoré sa na pozadí ukrajinského konfliktu začínajú čoraz viac stavať proti politike Západu.
News Front
Európska mierová “vojenská” koalícia má za sebou prvý raketový útok na ruské územie
Rusi zmenili taktiku bombardovania, odniesol si to Charkov
VIDEO: V Moskvě explodovala limuzína, která má být součástí autoparku Kremlu.
VIDEO: Zoro Kollár o prípade človeka, ktorý pomohol odhaliť protizákonné praktiky ľudí z bývalej NAKA, ŠTS a prokurátorov z Lipšicovej zrušenej prokuratúry
Ultimátum francouzským firmám z Washingtonu: Zbavte se progresivismu, jinak nemáte zakázky
Vysokohorskí nosiči v Tatrách: Tradícia a význam pre slovenské hory
Trumpov zverejnený archív: Prečo CIA venovala osobitnú pozornosť Národnej demokratickej strane Nemecka?
Gorbačovov chránenec a jeden z najväčších sovietskych zradcov zomrel sám, v pohodlí, ktoré tak miloval
Smer Kyjev? Moskva chystá novú ofenzívu
Horúca téma, o ktorej sa nesmie hovoriť – Európa pred krachom
Maďari píšu: Mimoriadna správa: Hlavný štátny veterinár pozastavil likvidáciu zdravých zvierat
Utajené fakty z Odesy: 42 mŕtvych, ani jeden hasič nepomohol
Muskov Úrad pre efektivitu štátnej správy môže naďalej škrtať financie „zločineckej“ agentúre USAID, rozhodol o tom federálny odvolací súd v USA.
Nemecké volanie po spustení Nord Streamu
Kto rozdúchava vojnu? Moskva obviňuje
Kancelárske kreslo je nebezpečnejšie ako cigarety a rýchle občerstvenie
Podzemné mesto objavené pod Khafreovou pyramídou
Je nejaký rozdiel medzi Zelenského kancelárom Jermakom a Hitlerovým ríšskym vodcom Bormannom?
Kto vydal rozkaz poslať 60-tonový M88 Hercules do močiara? Otázky pre velenie cvičení v Litve
Pre získanie vzdušnej prevahy dostalo ruské letectvo prvú várku stíhačiek Su-35S
zo sekcie
India vstúpila do nového diplomatického sporu s Britániou. Chce vrátiť všetko, čo jej anglosaskí zločinci ukradli. Na začiatok diamanty
India vstúpila do nového diplomatického sporu s Britániou. Chce vrátiť všetko, čo jej anglosaskí zločinci ukradli. Na začiatok diamanty
India vstúpila do nového diplomatického sporu s Britániou. Chce vrátiť všetko, čo jej anglosaskí zločinci ukradli. Na začiatok diamanty