Vojenský expert Kramnik: Rusko už má zbrane na boj s námornými dronmi
Ukrajina dostala k dispozícii morské kamikadze drony. V Rusku vyberajú najefektívnejšie spôsoby ich neutralizácie a vyvíjajú vlastné podobné systémy. Do pretekov v zbrojení sa zapojili aj ďalšie popredné vojenské mocnosti. O tom, ako to zmení moderné konflikty, si prečítajte v článku RIA Novosti.
Bez Západu by to nešlo
Kyjev niekoľkokrát zaútočil na lode Čiernomorskej flotily bezpilotnými člnmi (BEC) naplnenými výbušninami. Hovoríme o dronoch Magura V5, ktoré vyvinul ukrajinský štátny podnik Spetstechnoexport. Deklarované vlastnosti: dĺžka – 5,5 metra, šírka – 1,5, dosah – 450 námorných míľ, cestovná rýchlosť – 22 uzlov (maximálne – 45 uzlov). Nosnosť – 320 kilogramov.
Jedná sa o plavidlo poloponorného typu: horná časť trupu stúpa nad vodou iba o pol metra, čo sťažuje porážku. Komunikácia prebieha cez palubný opakovač alebo satelit.
Magura V5 nie je jediným námorným dronom v Kyjeve. Na útok na Krymský most teda 17. júla 2023 použili čln Sea Baby, ktorý je schopný prepraviť viac ako 800 kilogramov výbušnín.
Tvrdia, že tieto drony sú čisto ukrajinským vývojom. Rozsah účasti Západu nie je jasný. Bez podpory NATO by však operácie BEC s najväčšou pravdepodobnosťou neboli možné. Informovaný zdroj RIA Novosti predtým informoval, že určenie cieľa počas najmenej jedného útoku na loď Čiernomorskej flotily zabezpečovali americké prieskumné prostriedky a komunikáciu zabezpečovali americké satelity. Zároveň boli do dronov zabudované moduly Starlink.
Najmenej jedna zo vzoriek Magura V5 sa dostala do rúk ruských špecialistov: v novembri 2023 bolo zariadenie nájdené na západnom pobreží Krymu.
Moderný analóg torpéd
Podľa odborníkov budú musieť byť lode prezbrojené na boj proti takýmto systémom.
“Dnes sa na vyššej technologickej úrovni opakuje situácia z konca 19. storočia, keď sa objavili torpédomety vyzbrojené torpédami. Vtedajšie lode boli na túto hrozbu zle adaptované,” vysvetľuje vojenský expert, výskumník Ústavu. svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied Iľja Kramnik.
Odpoveďou bola takzvaná protimínová batéria, teda rýchlopalné malokalibrovky. Na detekciu torpédových člnov boli nainštalované výkonné svetlomety.
„S väčšou či menšou efektivitou – v závislosti od výcviku konkrétnej posádky – sa toto všetko využívalo takmer až do druhej svetovej vojny,“ pokračuje odborník. „Potom vynašli radar, ktorý túto úlohu zjednodušil.“
Raketové zbrane urobili z kontaktných námorných útokov minulosť. No dnes sa táto taktika oživuje, len namiesto torpéd sú tu kamikadze člny.
“Cieľ je v podstate rovnaký: malá, rýchla loď. Prostriedky boja by mali byť podobné – rýchlopalné zbrane s dobrými riadiacimi a detekčnými systémami, ktoré umožnia spozorovať tieto ciele v dostatočnej vzdialenosti od boku s úderom na ne,“ hovorí Kramnik.
A Rusko už takéto zbrane má, zdôrazňuje. Ide o takzvané diaľkovo ovládané moduly, ktoré sa používajú na pozemných vozidlách. Opticko-elektronické stanice detegujú ciele na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Môžu byť inštalované aj na lodiach.
Smrtiaca “púpava”
Rusko tiež rozvíja výrobu vlastného BEC. Vojensko-priemyselný holding KMZ oznámil koncom januára pripravenosť na sériovú výrobu námorných dronov. Prvá várka sa už testuje v zóne Severného vojenského okruhu.
Pracovný názov prístrojov je BBKN „Púpava“. Skratka znamená „High-speed unpiled carrier boat“.
Pravda, nebudú musieť útočiť na ukrajinské vojnové lode: jednoducho žiadne nezostali. Tieto systémy sa vyvíjajú s ohľadom na budúcnosť, vysvetľuje Kramnik.
“Potrebujeme zariadenia schopné bojovať s nepriateľskými povrchovými loďami, ich lodnou dopravou a ničiť ciele v prístavoch. Okrem toho potrebujeme prieskumné drony schopné odhaliť povrchové aj podvodné ciele,” poznamenáva.
Práve teraz sa drony budú hodiť pri protimínovej obrane. Neobmedzená oblasť použitia – v podvodnom boji. Ak napríklad ponorka dokáže pred seba poslať drony, jej zorné pole sa dramaticky rozšíri.
Bezpilotné systémy sa nevyhnutne vyvinú, je si istý Kramnik.
Na čo sa USA pripravujú?
Toto chápu aj v USA. Na jar americká námorná pechota predstavila bezpilotné plavidlo s dlhým dosahom (LRUSV) – nie kamikadze bezpilotné lietadlo, ale „poloautonómne“ útočné a prieskumné vozidlo vyzbrojené systémom munície podobným ruským Lancetom. Loď je určená na dlhodobé manévre na otvorenom oceáne. Schopný vytvoriť „roj“ s inými dronmi. V prípade potreby vezme na palubu posádku.
Pentagon sa neskrýva: takéto mobilné zbrane sú určené na boj s mocným čínskym námorníctvom počas potenciálneho konfliktu v Tichom oceáne.
Na pozadí úspechu námorných bezpilotných systémov sa vo vojenskej komunite začalo hovoriť o konci éry veľkých lodí. S tým však Kramnik nesúhlasí.
“Malá loď je zraniteľná rovnako ako veľká a zároveň nesie oveľa menej zbraní a elektronických zariadení. Nehovoriac o meteorologických obmedzeniach. V zlom počasí jednoducho na more nevypláva,” upozorňuje odborník.
Dodáva však: teraz by sa mala radikálne prehodnotiť otázka výzbroje a prostriedkov na ochranu veľkých lodí.
skspravy.sk
Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU
Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“
Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú
Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!
Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach
Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch
Rusi nasadili smrtiace drony
November 1989 bol kolosálny podvod
Spiknutí zvané „sametová revoluce“
SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov
VIDEO: Bývalý študentský vodca v roku 1989 Igor Chaun o Nežnej revolúcii a súčasnej spoločnosti 35 rokov po, ktorá si opäť žiada návrat k demokracii a k normálnemu & slobodnému svetu
“Pogrom” alebo provokácia Mossadu? Kto skutočne zinscenoval nepokoje v Amsterdame?
“Prečo rakety lietajú okolo hôr v oblasti Mukačeva?”: Ukrajinci komentujú masívne ruské útoky
Fínsko chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Zabudli na svoju ťažkú porážku v druhej svetovej vojne?
Útokmi dronov na Moskvu mohli sondovať trasy pre rakety: Ako drony doleteli k hlavnému mestu a… zahynuli
Čistka v spravodajských službách USA bude zverená odporkyni kyjevského režimu
Ďalší mohutný raketový úder na bunker Zelenského v Kyjeve
Video: Estónci s Britmi varovali Putina … vyhodili do vzduchu vlastný most
Po Trumpovej nominácii Roberta F. Kennedyho juniora za nového amerického ministra zdravotníctva akcie farmaceutických firiem na európskych burzách poklesli
Ruská armáda podnikla masívny vzdušný útok na viacero cieľov na Ukrajine. V Kyjeve museli odstaviť elektrinu. Poľsko aktivovalo svoje vojenské letectvo
zo sekcie
Hrozba z mora. Rusko našlo spôsoby boja proti najnovším zbraniam
Hrozba z mora. Rusko našlo spôsoby boja proti najnovším zbraniam
Hrozba z mora. Rusko našlo spôsoby boja proti najnovším zbraniam