Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Slovenčina naša, krásne ty zvuky máš“… takto sa cca pred 150 rokmi prihováral svojej rodnej reči V. Paulíny-Tóth. Keď sa však človek započúva, resp. sa začíta do slovenčiny našej kultúrnej verchučky (chcel som použiť elity, ale dospel sok k názoru, žeby použitie tohto slova bolo nenáležité), tak si myslím, žeby dnes tento bard slovenskosti v 19. storočí pokračoval: „Tatransko ubijáš, na máry dáš.“

Žijem už v tomto Slzavom údolí niekoľko desaťročí, ale také krivenie (skôr by bolo vhodné použiť variant s latinským znením tohto slova) slovenčiny, aké sa deje v posledných rokoch, tu nebolo ani za Novotného.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ale čo chceme, keď na čele tohto stojí Jazykovedný ústav ĽŠ SAV, ktorý hádam ako prvý na svete vydáva slovník slovenského jazyka, ktorý nie je a nemôže byť normotvorný. Vraj jazyk sa nemá formovať, ale popisovať.

Nie som jazykovedec, ale myslím si, že takýto prístup je absolútne vedľa, lebo od vzniku slovníkov niekedy pred 5000 rokmi vždy išlo o normotvorbu, aby textu všetci rozumeli rovnako. Nemôže predsa platiť pravidlo, že správne je aj z voza, aj na voz. Keďže Veľký slovník slovenského jazyka nemôže byť normotvorný, náklady na jeho vydanie pokladám za vyhodené peniaze. Ale to len na okraj.

Skôr ma trápi praktické používanie jazyka. Keďže niektoré javy sa vyskytnú zrazu akoby na povel, dokonca – hoci som odporcom konšpiratívnych teórii – uvažujem, či neexistuje nejaký Veľký Brat, ktorý ma na starosti zatáčkovenie (od nemeckého die Kurve – zatáčka) slovenského jazyka.

Ale trocha po poriadku. Najskôr niektoré vonkajšie javy, ktoré sa odohrali ako na povel. Písanie slova česko-slovenský, Česko-Slovensko bez spojovníka. Po prijatí zákona o názve štátu na jar roku 1990 sa v zákone ustanovilo, že tam, kde je „československý“ sa má písať „český a slovenský“, teda skrátene česko-slovenský. Aj sa to v slovenskej tlači udomácnilo.

Ale niekedy (myslím, že r. 1995) zrazu všetky noviny, všetka tlač ako na povel začali písať československy a Československo. Pritom všetkým musí byť jasné, že je rozdiel, keď napíšem žlto-zelený a žltozelený.

V prvom prípade ide o predmet s časťami natretými na žlto a časťami natretými na zeleno. V druhom prípade ide o niečo celé žlté, tiahnúce k zelenej farbe.

Teda termín „československý“ a „Československo“ absolútne vylučuje samostatné miesto Slovákov v niečom, čo je tak pomenované. Sme tam proste len gramatická koncovka toho, čo je celé české. Najhoršie na tom je, že väčšine Slovákov to vôbec neprekáža.

Kde sa stratili „naši“?

Ale poďme ďalej. Vyrastal som v tom zriadení, ktorému najmä tí, čo sa narodili po roku 1990 nevedia prísť na meno. Nepamätám si, žeby niekedy pri komentovaní športu redaktori hovorili o reprezentácii ČSSR ako o Čechoslovákoch, resp. Čecho-Slovákoch.

Vždy hovorili o našej reprezentácii, našich reprezentantoch a pojmy ako, že Čechoslováci vyhrali, sa nevyskytovali. Jednoducho vyhrali naši. A všetci sme boli na nich hrdí, či boli Slováci alebo Česi. Boli prosto naši. Dnes slovo naši vo vzťahu k národnej reprezentácii nezačuješ. Furt sú to len nejakí Slováci alebo nejaké Slovenky, ktorí (é) vyhrali alebo prehrali.

To, žeby to mohli byť „naši“ sa vôbec ani v tlači ani v audiomédiách nevyskytuje. Bojovať proti slovenskému „nacionalizmu“ treba bojovať ráno, na obed i podvečer. Čokeby pri stotožnení sa s úspechom nejakého slovenského (nášho) športovca prepukla nejaká prílišná národná hrdosť! Tomu treba predchádzať aj slovnou eskapádou.

Apropo! Podvečer. Všimli ste si, že naši meteorológovia, ktorí už roky nepredpovedajú počasie pre Slovensko, ale len pre našu krajinu akosi zabudli, že slovenčina má slovo podvečer. Už roky nás otravujú germanizmom na večer (on the evening, zum Abend), len aby nemuseli povedať správne podvečer. Asi je toto slovo príliš slovanské a mohlo by vyvolať neželané impresie. Prednedávnom začali niektorí opäť používať slovo podvečer, ale len chvíľu. Asi zasiahol veľký brat.

A teraz, čo ma dorazilo v poslednom období. Zrazu, z večera do rána nielen v rozhlase a televízii, ale aj v bežnej tlači zabudli naši remeselníci slova, že slovenčina skloňuje v mužskom a strednom rode zámena podľa toho, či sú zamenené slová životné alebo neživotné.

Prednedávnom ešte všetci chápali, že je iné, keď si žena ľahne naň (napr. na diván) a na neho, čo už zaváňa tak trochou erotiky. Rovnako bolo iné, keď sa postavila za neho alebo zaň (napr. strom). Dnes nám redaktori valia jednotne na neho, za neho , pod neho a zabúdajú na to, že pri neživotných má byť naň, zaň, podeň atď.

A dalo by sa pokračovať. Ale len na okraj. Moja mama bola tkáčkou. Pracovala za tkáčskym stavom, mala ich najskôr tri, neskôr päť. Jej úlohou bolo sledovať, aby sa niť neroztrhla. Ak sa roztrhla, musela stroj odstaviť a niť nahodiť. Ak by to nespravila a vznikla chyba na látke, prémie boli fuč.

Do roku 1990 boli aj v televízii a rozhlase kvalitári, ktorí sledovali, ako redaktori hovoria, aká je kvalita ich hovoreného prejavu. Za každý brbt išli prémie dole. Túto inštitúciu zrušili hneď na jar roku 1990. Keby existovala dodnes, mnohí redaktori v televízii i rozhlase by sa ani k platu nedostali, koľko by mali zrážok za nekvalitu svojej práce.

Na záver by som len podotkol, že v tomto zatáčkovaní slovenského jazyka nejde o nič iné než o postupné znižovanie komunikatívnej spôsobilostí rozprávať v materinskom jazyku a jeho postupným nahradením jazykom, v ktorom sa bude dať presne komunikovať.

Niečo podobné sa odohralo v Gálii po tom, ako ju obsadili Rimania. Nie oni Keltom nebrali ich jazyk, len spôsobili, že sa v ňom nedalo vyjadrovať tak presne ako v latinčine. A osud keltských jazykov sa zavŕšil sám. Zápas za čistotu slovenského jazyka, je zápasom o pretrvanie Slovákov ako osobitej národnej entity. Nedovoľme, aby nám ho rôzni sociálni inžinieri likvidovali.

Anton Hrnko

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.