Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Policajný prezident sa obul aj do policajnej inšpekcie a prokurátorov generálnej prokuratúry.

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico sa za účasti bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného exprezidenta Tibora Gašpara a advokáta Mareka Paru vyjadril k obludným praktikám skupiny šialencov v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA), ktorí už majú na svedomí smrť 10 ľudí. Komentovali aj šokujúce priznanie bývalého šéfa operatívcov NAKA o tom, ako skupina bezcitných sociopatov pracujúcich v slovenskej polícii manipuluje vyšetrovania a rehocú sa zo smrti ľudí.

Policajný prezident zorganizoval tlačovú konferenciu, na ktorej Robertovi Ficovi odkázal, aby nezastrašoval vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov. Podľa Štefana Hamrana je nemysliteľné, aby v právnom štáte prevzal právomoci súdu politik na tlačových konferenciách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kritizoval tak včerajšiu 80-minútovú tlačovú konferenciu Roberta Fica, na ktorej bývalý trojnásobný premiér komentoval praktiky úzkej skupiny vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú celej krajine známi ako osoby podozrivé z bezprecedentného manipulovania trestných konaní nielen v politicky exponovaných kauzách vyfabrikovaných korporátnymi a štátnymi médiami.

„My policajti sme zvyknutí na ostrú a intenzívnu kritiku zo strany politikov, aj na ich slovník na našu adresu. Ale to, čo včera odprezentoval Robert Fico na tlačovej konfrencii, nemôže zostať bez povšimnutia v krajine, ktorá sa tvári ako právny štát,“ vyhlásil policajný prezident na tlačovej konferencii s názvom Krajina krivých zrkadiel.
 
Hamran avizoval tlačovú konferenciu ešte včera v ranných hodinách, keď nevedel, že Robert Fico zaútočí na vyšetrovateľov. Šéf Smeru-SD po boku exministra vnútra Robertra Kaliňáka a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara nazýval policajtov „zvery“. 

Robert Fico podľa Hamrana predviedol na včerajšej tlačovej konferencii neprijateľné divadlo a zaútočil na vyšetrovateľov NAKA nepriateľným spôsobom, za ktorý má znášať dôsledky.

 „Bezprecedentne, hrubo, znevažujúco a nechutne zaútočil na ľudskú dôstojnosť vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov a zrejme si pri tom neuvedomil, že stratil zvyšky svojej ľudskej dôstojnosti,“ vyhlásil Hamran. 

Štefan Hamran vyhlásil, že Fico sa obúva do tých istých orgánov činných v trestnom konaní, ktorí boli v policajných zložkách, na prokuratúrach a súdoch aj v čase, keď bol šéf Smeru-SD premiérom. Policajný prezident si myslí, že Fico útočí na vyšetrovateľov NAKA, lebo stíhajú ľudí na najvyšších poschodiach v štáte vrátane jeho sámeho. 

„V jednej veci sa s pánom Ficom môžem stotožniť. V našej spoločnosti naozaj prebiehali zverstvá, ale netrafil sa v časových súvislostiach. Tieto veci sa diali za vlád Roberta Fica. Svedčia o tom aj rozsudky súdov,“ povedal Štefan Hamran.  
 
Pripomenul, že medzi odsúdenými je aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého šéf Smeru-SD vždy chválil za „kus dobrej roboty“. Policajný prezident argumentuje tým, že už aj Najvyšší súd označil Kováčika za zločinca. Samotný policajný prezident označil bývalého špeciálneho prokurátora za gaunera a myslí si, že predseda opozičnej strany Smer-SD by sa mal ospravedlniť za svoje výroky o tom, že Kováčik bol kvalitný funkcionár. 
 
Štefan Hamran hovorí, že politici vyvíjajú tlak na prebiehajúce trestné konania a zastrašujú OČTK s cieľom ovplyvniť spôsob, akým budú ďalej pracovať. „Cez vyhrážky chcú pôsobiť na výsledky ich práce. Táto éra, keď sa rozsudky predávali za kabelky, tu už bola,“ povedal Hamran.
 
Pripomenul, ako sa policajti chodili spovedať do budovy Transpetrolu na šieste poschodie, kde vraj organizoval stretnutia svojej údajnej zločineckej skupiny oligarcha z Nitry Norbert Bödör.

Hamran sa opiera aj o výpovede kľúčových svedkov Ľudovíta Makóa, Bernarda Slobodníka či Františka Imreczeho, ktorí popisovali systém fungovania „našich ľudí“. Výpovede týchto spolupracujúcich obvinených už potvrdili aj súdy. 

Fico sa opieral o výpovede tajného agenta na úteku

Štvorica obvinených – Fico, Kaliňák, Gašpar, Para – sa vo viacerých kauzách na včerajŠej tlačovke odvolávala na dôkazy, ktoré polícii poskytol bývalý vyšetrovateľ NAKA Ján Kaľavský.

Citovali z jeho výpovedí, ktoré majú dokazovať snahu Národnej kriminálnej agentúry ovplyvňovať vyšetrovania. Kaľavský je v skutočnosti tajný agent obvinený z mnohých trestných činov, ktorý je momentálne na úteku v Bosne a Hercegovine. Tá ho odmieta vydať na Slovensko.
 
Ján Kaľavský bol pred dvadsiatimi rokmi francúzskym legionárom, informujú Aktuality.sk
 
Neskôr sa stal ostreľovačom v Lynx Commande a odtiaľ prestúpil priamo do NAKA, kde za vedenia Branislava Zuriana raketovo stúpal až na funkciu vedúceho druhého operatívneho oddelenia.
 
Kaľavský je dnes na úteku, je na neho vydaný európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. 

„Obvinený mal prijať úplatok najmenej v piatich prípadoch, k zneužívaniu právomoci malo dôjsť z jeho strany viac ako desaťkrát, marenie spravodlivosti sa mu pripisuje v najmenej troch prípadoch,“ povedal o Kaľavskom hovorca prokuratúry pre TV Markíza

Medzičasom sa z neho stal tajný agent inšpekcie, ktorý donášal na vyšetrovateľov NAKA Čurillu a spol. Aj on prispel k tomu, aby obvinili vyšetrovateľov pracujúcich na najzávažnejších kauzách.
 
Podľa Aktualít, ktoré sa rozprávali s viacerými kolegami Kaľavského, bol tento policajt profesionálnym informátorom a viacerým osobám vopred prezradil, že sa na ne chystá akcia. Dobrým známym Kaľavského bol aj pán X alias Peter Košč, ktorého považujú za človeka blízkeho politike aj tajným službám. 

Rozhovor bývalého šéfa operatívcov v NAKA Jána Kaľavského pre Plus 7 dní, v ktorom prehovoril o zločineckých praktikách svojich kolegov, manipulovaní vyšetrovaní & záhadných úmrtiach aktérov v spolitizovaných trestných kauzách, si môžete prečítať TU.

Čurillovcov stíhajú už rok, nahrávky im stále nepustili

Policajný prezident Štefan Hamran tlačovú konferenciu zorganizoval s cieľom poukázať na množstvo nezrovnalostí v prípade, kde policajná inšpekcia stíha vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry už rok.

Podľa šéfa polície však inšpekcia, krajská prokurátura v Bratislave aj generálna prokuratúra v prípade opakovane pochybili. Hamran naznačuje, že stíhanie je účelové s cieľom diskreditovať policajtov, ktorí idú po krku bývalým vysokopostaveným politikom a bývalým špičkam v štáte.
 
Policajný prezident dlhodobo poukazuje na skutočnosť, že sa vyšetrovatelia do dnešného dňa ani po roku od vznesenia obvinenia nedostali ku kompletným prepisom nahrávok z kancelárii na Prezídiu policajného zboru SR, ktoré im napichla inšpekcia s cieľom dokázať, že vyšetrovatelia Ján Čurilla a spol. manipulujú exponované kauzy. 

Podľa Hamrana sa doteraz najmä cez tlačovky Smeru-SD dostali na verejnosť len úryvky, ktoré sú povytrhávané z kontextu, a preto vrhajú na vyšetrovateľov zlé svetlo. Hamran predniesol aj niekoľko dôkazov, z ktorých vyplýva, že napríklad vyšetrovateľ NAKA Čurilla nebol prítomný v kancelárii v čase, keď ho prepisy citujú.
 
Uznesenie generálnej prokuratúry poukazuje napríklad na zvukový záznam zo dňa 17. júla, kde mal Ján Čurilla s niekým telefonovať. 18. júla mal zasa Ján Čurilla hovoriť o zaisťovaní spisov. Generálna prokuratúra sa však podľa Hamrana s určitosťou mýli, pretože Čurilla vie dokázať, že 17. júla a 18. júla v kancelárii nebol, odpočúvacie zariadenia ho preto nemohli zachytiť. 
 
Najdôležitejšie podľa Hamrana je, že už niekoľko inštitúcií súdov opakovane konštatovalo, že stíhanie vyšetrovateľov je neodpodstatné. 
 
Novinári sa pýtali, ako vedenie polície hodnotí niektoré vulgárne časti nahrávok, ktoré sa už na verejnosť dostali. Vyšetrovatelia si podľa prepisov robia srandu z Diany Santusovej a vyjadrujú sa o nej neslušne. Podľa Hamrana ide o bežnú komunikáciu ľudí v uzavretej komunite, ktorí sa medzi sebou týmto spôsobom bavia vlastným žargónom. Zároveň podľa neho treba brať do úvahy, že vyšetrovatelia NAKA boli pod tlakom a rolu mohli zohrávať aj emócie. 
 
Hamran si pripravil dlhú prezentáciu, v ktorej bod po bode vyvracal tvrdenia generálnej prokuratúry. Tá okrem iného tvrdila, že nemôže zrušiť obvinenie Čurillovcom, lebo neexistuje konkrétny úradný záznam. Tento záznam však Hamran na tlačovej konferencii ukázal a dodal, že sa nachadza aj v spise. 

Krajina krivých zrkadiel

Policajný prezident na tlačovej konferencii kritizoval aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Myslí si, že by mal využiť všetky svoje právomoci a zákonné kompetencie, aby dal bodku celej kauze týkajúcej sa vyšetrovania Čurillovcov.
 
Žilinka by sa podľa Hamrana zaoberať tým, prečo nemajú vyšetrovatelia k dispozícii kompletné nahrávky z ich kancelárií. Policajný prezident predpokladá, že zvyšok nahrávok hovorí v prospech vyšetrovateľov NAKA obvinených z manipulovania trestných vecí. Hamran cituje z Trestného poriadku a hovorí, že takáto nahrávka sa podľa zákona musí v spise uchovávať v celistvosti na elektronických nosičoch a obvinený ju má mať celú k dispozícii.
 
Vyšetrovateľ inšpekcie dal tiež podľa Hamrana prepočuť niektoré nahrávky a ukázalo sa, že niektoré prepisy neboli presné.
 
Podľa Hamrana ide o kľúčový prípad, ktorý ukazuje, ako účelovo a selektívne postupuje inšpekcia. Šéf polície poukázal aj na nedávny výrok Maroša Žilinku: „ (…) Ale zároveň si kladiem otázku, či ďalej má význam a či chcem byť súčasťou tejto krajiny krivých zrkadiel.“
 
Hamran odkazuje Žilinkovi, že on má v tejto otázke jasno. Chce ďalej pokračovať vo svojej funkcii a robiť všetko preto, „aby pomyselné zrkadlo zobrazovalo len realitu a nič iné“.
 
Prokuratúra by sa podľa policajného prezidenta mala pozrieť aj na to, že Robert Fico má k dispozícii aj dôkazy zo spisu, ku ktorým ostatní prístup nemajú. 

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube / refresher.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d