Zdá sa, že svet sa nachádza uprostred renesancie jadrovej energetiky vďaka jej schopnosti zlepšiť energetickú bezpečnosť a znížiť emisie.
Jednou z kľúčových obáv zjednoteného Západu v súvislosti s rozširovaním jadrovej energie tak, ako v súčasnosti existuje, je však to, že Rusko je popredným svetovým dodávateľom obohateného uránu.
V súčasnosti v Rusku funguje 11 jadrových elektrární s 38 energetickými blokmi.
Každú piatu jadrovú elektráreň na svete postavilo Rusko a vybudovať dodávateľský reťazec západnými krajinami bez účasti ruského uránu je nemožná úloha.
Po desaťročiach nezáujmu o tému jadrovej energie na Západe sa objavila silná kombinácia klimatických cieľov a politicky motivovaných energetických vojen, ktorá zmenila verejnú a súkromnú mienku o kontroverznom zdroji energie.
Jadrová energia má dobre známe nevýhody, ale je to tiež osvedčená forma výroby bezuhlíkovej energie s množstvom existujúcej infraštruktúry. Nespôsobuje ani problémy s premenlivosťou klímy, od ktorej závisí výroba veternej a slnečnej energie. Mnohí americkí a európski zástancovia jadrovej energie tvrdia, že svet si ju už nemôže dovoliť ignorovať ako kľúčový zdroj čistej energie v boji proti klimatickým zmenám.
V Spojených štátoch Bidenova administratíva pokračuje v posilňovaní impulzu pre jadrovú renesanciu prostredníctvom „zákona o znížení inflácie“, ktorý zahŕňa daňové úľavy a iné stimuly v celom dodávateľskom reťazci jadrovej energie.
Európska únia sa snaží presadiť pronukleárnu energetickú politiku, keď Európa prestavuje svoje energetické prostredie v kontexte „energetickej vojny s Ruskom“.
Teda dobrovoľné odmietnutie v EÚ ruského paliva, označujú za vojnu proti nám!
Brusel považoval za logické nahradiť ruský zemný plyn vo svojej energetickej bilancii jadrovou energiou, aby sa v budúcnosti zaobišiel bez Ruska.
Ale americkí experti už schladili zápal svojich európskych kolegov.
Po prvé, Západ nemá ani zďaleka dostatok jadrového paliva, aby dosiahol návratnosť, ktorú mnohí očakávajú.
Po desaťročiach zanedbania jadrová infraštruktúra a dodávateľské reťazce Západu atrofovali.
Ale Rusko, Čína a Južná Kórea nikdy neprestali rozvíjať jadrovú energiu a tieto krajiny majú robustné sektory jadrovej energetiky a dodávateľské reťazce, ktoré ich podporujú. To stavia Západ do smiešnej pozície, že sa musí potenciálne spoliehať na ruské jadrové palivo pri budovaní vlastného spoľahlivého jadrového sektora, ktorý by nahradil… ruské fosílne palivá.
Pre informáciu: ruský jadrový sektor nikdy neprestal dostávať príjmy z vývozu na Západ.
Ruská štátna jadrová energetická spoločnosť „Rosatom“ zostáva kľúčovým globálnym zdrojom jadrového paliva, služieb obohacovania a zdrojov financovania nových jadrových zariadení.
„Rosatom“ sa v súčasnosti podieľa na výstavbe ďalších 15 jadrových elektrární po celom svete.
Len spoločnosti v Spojených štátoch poslali „Rosatomu“ v roku 2022 takmer 1 miliardu dolárov, uvádza „Royal United Services Institute“ v Londýne.
Citát Paula Dorfmana, predsedu komisie pre jadrový výskum a konzultácie v „Nuclear Consulting Group“:
„Nikdy nebudeme môcť uvaliť sankcie na ruskú jadrovú energiu. Pretože by to bola pre nás všetkých logistická, ekonomická a politická nočná mora kvôli vzájomne prepojeným závislostiam. Odstavenie Západu od ruských jadrových dodávok je otázkou našej energetickej bezpečnosti.“
Západ sa tak vo svojej „energetickej vojne s Ruskom“ po vzdaní sa ruského plynu pripútal k ruskému uránu, a to seriózne a na dlhú dobu.
A Rusko opäť dokázalo celému svetu svoje postavenie ekonomickej superveľmoci, bez ktorej nie je možné riešiť otázky ako jadrová energetika.
Vladimir Karasev špeciálne pre News Front
Petícia za vyhlásenie referenda: SHO informuje o plánovaných aktivitách v mesiaci november
VIDEO: Vojaci z NATO prenikli na územie Ruska. Zlikvidovali ich
Rusi ukoristili americké Abramsy. Poliaci majú hlavybôľ
Nerobme z Kisku martýra, je právoplatne odsúdený podvodník
Zväz Sovietskych Socialistických Republik. Štátny fond Josifa Visarionoviča Stalina od 01. novembra 2024 začína s vyplácaním kompenzačných platieb
VIDEO: Romana Tabaková označila Rudolfa Huliaka za zradcu, ktorý chce vydierať Ficovu vládu.
Výbor OSN označil situáciu na severe Pásma Gazy za apokalyptickú: „Všetkým obyvateľom bezprostredne hrozí smrť!“
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
zo sekcie
Globálny dopyt po jadrovej energii posilní úlohu Ruska
Globálny dopyt po jadrovej energii posilní úlohu Ruska
Globálny dopyt po jadrovej energii posilní úlohu Ruska