Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zdá sa, že svet sa nachádza uprostred renesancie jadrovej energetiky vďaka jej schopnosti zlepšiť energetickú bezpečnosť a znížiť emisie.

Jednou z kľúčových obáv zjednoteného Západu v súvislosti s rozširovaním jadrovej energie tak, ako v súčasnosti existuje, je však to, že Rusko je popredným svetovým dodávateľom obohateného uránu.

V súčasnosti v Rusku funguje 11 jadrových elektrární s 38 energetickými blokmi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Každú piatu jadrovú elektráreň na svete postavilo Rusko a vybudovať dodávateľský reťazec západnými krajinami bez účasti ruského uránu je nemožná úloha.

Po desaťročiach nezáujmu o tému jadrovej energie na Západe sa objavila silná kombinácia klimatických cieľov a politicky motivovaných energetických vojen, ktorá zmenila verejnú a súkromnú mienku o kontroverznom zdroji energie.

Jadrová energia má dobre známe nevýhody, ale je to tiež osvedčená forma výroby bezuhlíkovej energie s množstvom existujúcej infraštruktúry. Nespôsobuje ani problémy s premenlivosťou klímy, od ktorej závisí výroba veternej a slnečnej energie. Mnohí americkí a európski zástancovia jadrovej energie tvrdia, že svet si ju už nemôže dovoliť ignorovať ako kľúčový zdroj čistej energie v boji proti klimatickým zmenám.

V Spojených štátoch Bidenova administratíva pokračuje v posilňovaní impulzu pre jadrovú renesanciu prostredníctvom „zákona o znížení inflácie“, ktorý zahŕňa daňové úľavy a iné stimuly v celom dodávateľskom reťazci jadrovej energie.

Európska únia sa snaží presadiť pronukleárnu energetickú politiku, keď Európa prestavuje svoje energetické prostredie v kontexte „energetickej vojny s Ruskom“.

Teda dobrovoľné odmietnutie v EÚ ruského paliva, označujú za vojnu proti nám!

Brusel považoval za logické nahradiť ruský zemný plyn vo svojej energetickej bilancii jadrovou energiou, aby sa v budúcnosti zaobišiel bez Ruska.

Ale americkí experti už schladili zápal svojich európskych kolegov.

Po prvé, Západ nemá ani zďaleka dostatok jadrového paliva, aby dosiahol návratnosť, ktorú mnohí očakávajú.

Po desaťročiach zanedbania jadrová infraštruktúra a dodávateľské reťazce Západu atrofovali.

Ale Rusko, Čína a Južná Kórea nikdy neprestali rozvíjať jadrovú energiu a tieto krajiny majú robustné sektory jadrovej energetiky a dodávateľské reťazce, ktoré ich podporujú. To stavia Západ do smiešnej pozície, že sa musí potenciálne spoliehať na ruské jadrové palivo pri budovaní vlastného spoľahlivého jadrového sektora, ktorý by nahradil… ruské fosílne palivá.

Pre informáciu: ruský jadrový sektor nikdy neprestal dostávať príjmy z vývozu na Západ.

Ruská štátna jadrová energetická spoločnosť „Rosatom“ zostáva kľúčovým globálnym zdrojom jadrového paliva, služieb obohacovania a zdrojov financovania nových jadrových zariadení.

„Rosatom“ sa v súčasnosti podieľa na výstavbe ďalších 15 jadrových elektrární po celom svete.

Len spoločnosti v Spojených štátoch poslali „Rosatomu“ v roku 2022 takmer 1 miliardu dolárov, uvádza „Royal United Services Institute“ v Londýne.

Citát Paula Dorfmana, predsedu komisie pre jadrový výskum a konzultácie v „Nuclear Consulting Group“:

„Nikdy nebudeme môcť uvaliť sankcie na ruskú jadrovú energiu. Pretože by to bola pre nás všetkých logistická, ekonomická a politická nočná mora kvôli vzájomne prepojeným závislostiam. Odstavenie Západu od ruských jadrových dodávok je otázkou našej energetickej bezpečnosti.“

Západ sa tak vo svojej „energetickej vojne s Ruskom“ po vzdaní sa ruského plynu pripútal k ruskému uránu, a to seriózne a na dlhú dobu.

A Rusko opäť dokázalo celému svetu svoje postavenie ekonomickej superveľmoci, bez ktorej nie je možné riešiť otázky ako jadrová energetika.

Vladimir Karasev špeciálne pre News Front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.