Slovanské Noviny

20. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Uprostred napätých vzťahov so Západom Čína začína podnikať odvetné opatrenia voči zahraničným spoločnostiam v reakcii na technologickú blokádu iniciovanú Spojenými štátmi.

Informuje 17. apríla, „The Financial Times“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa denníka po rastúcich obchodných a ekonomických obmedzeniach, ktoré pred piatimi rokmi uvalila americká administratíva, začali čínske úrady „čistiť“ zahraničné korporácie vo svojej krajine. Len za posledné dva mesiace boli uvalené sankcie na veľké americké zbrojárske spoločnosti „Lockheed Martin“ a „Raytheon“ a začalo sa vyšetrovanie proti americkému výrobcovi čipov „Micron“.

„Okrem toho boli vykonané prehliadky v americkej spoločnosti „Mintz Group“, bola zatvorená kancelária britskej spoločnosti „Deloitte“, ktorej bola nakoniec uložená pokuta 30,8 milióna dolárov a oveľa viac,“ píše „Financial Times“.

Podľa autorov článku administratíva Si Ťin-pchinga systematicky smeruje k zavedeniu širokej škály reštriktívnych opatrení voči USA a ich spojencom, ktorých ekonomika je naviazaná na obchod s Čínou.

„Reakcia na to, čo Peking nazval „technologickou blokádou“ vedenou Spojenými štátmi, odhaľuje stratégiu Si Ťin-pchinga, ktorá sa zameriava výlučne na priemyselné odvetvia a spoločnosti s malým rizikom poškodenia vlastných záujmov Číny,“ píše sa ďalej v článku.

Publikácia cituje názor Paula Henleho, bývalého poradcu amerických prezidentov Georga W. Busha a Baracka Obamu pre Čínu, ktorý sa domnieva, že „Čína neopustila svoju stratégiu odstrašovania, pričom prešla na novú pozíciu rozsiahlych odvetných opatrení“.

„Ale oni (čínske úrady) budú chirurgicky vyberať spoločnosti, aby ukázali svoje rozčarovanie,“ povedal.

Noviny poznamenávajú, že rozhodnutie vykonať razie a zadržať zamestnancov zahraničných korporácií vyvolalo obavy, že Peking zintenzívni diplomaciu v oblasti brania rukojemníkov, ak sa vzťahy so Západom zhoršia.

Podľa odborníkov, ktorých cituje „Financial Times“, je obzvlášť zraniteľné voči rukojemníckej diplomacii Pekingu Japonsko, pretože nemá vlastnú serióznu spravodajskú službu a nástroje na vyjednávanie o návrate svojich občanov.

„Odkedy Čína v roku 2014 prijala zákon proti špionáži, bolo zatknutých 17 japonských občanov. Podľa japonského ministerstva zahraničných vecí päť z nich vrátane zamestnanca „Astellas“ zostáva vo väzbe,“ pripomínajú noviny.

Publikácia uvádza, že sankcie uvalené Pekingom na amerických výrobcov vojenských produktov boli reakciou na predaj zbraní Taiwanu. A vyšetrovanie „Micronu“, ktoré sa začalo minulý mesiac z dôvodov národnej bezpečnosti, sa považuje za najjasnejší signál, že odveta Si Ťin-pchinga naberá na obrátkach.

„Takéto rozhodnutia sú spôsobené eskaláciou vzťahov so Spojenými štátmi, ktoré sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne nevyriešia, situáciou s Taiwanom, kde Spojené štáty dodávajú zbrane, kontrolou nad polovodičmi, ktorých zákaz vývozu do Číny uvalili USA, napäté vzťahy s Japonskom a ďalšie faktory. Tak či onak, Čína má veľký priestor v súvislosti s možnosťami reakcie, ktoré sa budú v blízkej budúcnosti systematicky uplatňovať,“ uzatvára „Financial Times“.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.