Slovanské Noviny

27. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Keď čln s migrantmi dorazil do britských vôd, Francúzi kontaktovali britské úrady, ale nezmienili sa o tom, že plavidlo už niekoľko hodín vysiela tiesňové volania.

Francúzsko neoznámilo Británii, že v Lamanšskom prielive sa potápa loď s migrantmi, pričom francúzske úrady ignorovali aj ponuku na pomoc topiacim sa, ktorá prišla od posádky obďaleč plávajúceho tankera. Nehoda, ku ktorej došlo vlani koncom novembra, si vyžiadala životy 27 ľudí. Vyplýva to z uniknutej správy z vyšetrovania incidentu, píše The Telegraph.

Predchádzajúce správy naznačovali, že o preťaženom člne plnom migrantov, ktorý sa začal potápať, vedeli pobrežné stráže Francúzska aj Británie, ale ani jedna z krajín nebola ochotná poskytnúť im pomoc.

Zostali bez pomoci

Zo zistení vyšetrovania žandarmérie v severofrancúzskom meste Cherbourg, ktoré zverejnil denník Le Monde, však jasne vyplýva, že za smrť migrantov je zodpovedná pobrežná stráž v meste Calais, ktorá „tvrdohlavo“ odmietala poskytnúť pomoc potápajúcemu sa plavidlu, a to aj napriek opakovaným a čoraz naliehavejším prosbám migrantov. Zodpovedným teraz za „neposkytnutie pomoci osobe v ohrození“ hrozí trestné stíhanie.

Vetchý čln, ktorý bol na „nočnú plavbu absolútne nevhodný“, sa na plavbu vydal okolo 22.00 h. Francúzske úrady sa o skutočnosti, že sa potápa dozvedeli o 01.35 a o 02.05 už vedeli, kde presne k nehode došlo.

Zachránili 98 migrantov

Podľa uniknutej správy z vyšetrovania francúzska pobrežná stráž opakovane odmietla zareagovať na tiesňové volanie prichádzajúce z francúzskych teritoriálnych vôd. Migrantom navyše klamala, že im vysiela na pomoc jedno zo svojich plavidiel.

Keď čln s migrantmi napokon dorazil do britských vôd, Francúzi kontaktovali britské úrady, ale vôbec sa nezmienili o tom, že plavidlo už niekoľko hodín vysiela tiesňové volania a potápa sa. Briti sa preto rozhodli prednostne poskytnúť pomoc ďalším trom člnom v ohrození, pričom v tú noc zachránili 98 migrantov.

Zdroj: trend.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: