Slovanské Noviny

12. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k afére Pfizergate a k aktuálnym geopolitickým témam. Uviedla, že vojna na Ukrajine podľa nej slúži Bruselu na zakrytie nevyriešených problémov z obdobia covidovej pandémie.

Kritizovala závislosť na drahom americkom plyne a zdôraznila význam nedávneho rokovania Roberta Fica s Vladimírom Putinom v Moskve, kde Putin prisľúbil dodržanie zmlúv o dodávkach plynu, píšu Parlamentní listy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Europoslankyňa Laššáková praje Ursule von der Leyen, ktorá momentálne trpí „zápalom pľúc“, dlhý „kvalitný zdravotný stav“, aby mohla plnohodnotne vykonať prípadný trest. Leyen je vyšetrována pre možné porušenie pravidiel transparentnosti, korupciu, konflikt záujmov a nezákonnú manipuláciu počas rokovaní o vakcínach Pfizer. „Prajeme jej kvalitný zdravotný stav na veľmi dlhú dobu, pretože čelí súdnemu konaniu, a bude zaujímavé sledovať, ako súd rozhodne. My samozrejme chceme, aby mala spravodlivý proces,“ poznamenala Laššáková.

„Ak ide o jej súdny proces, musíme na ňu z právneho hľadiska pozerať ako na osobu nevinnú, kým súd právoplatne nerozhodne o jej prípadnej vine. Do tej doby o nej môžeme hovoriť iba ako o obžalovanej,“ podotkla slovenská vládna politička.

Ursula von der Leyen čelí vyšetrovaniu kvôli škandálu známeho ako „Pfizergate“

Ide o obvinenia spojené s komunikáciou predsedníčky Európskej komisie s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer, Albertom Bourlou, počas rokovaní o dodávkach vakcín proti covidu-19. Problémom sú údajné textové správy, ktoré neboli zverejnené, a otázky, či tieto správy boli uchovávané a či mali byť považované za oficiálne dokumenty. Celková hodnota zmluvy na 1,8 miliardy dávok vakcín predstavovala niekoľko miliárd eur. Vyšetrovánie sa zameriava na obvinenia z korupcie, konfliktu záujmov a vymazávania dôležitých dát. Laššáková dáva vojnu na Ukrajine do priamej súvislosti s obdobím pandémie covidu-19. Konflikt môže slúžiť ako zakrývací manéver, ktorý odvracia pozornosť od kľúčových otázok, ktoré počas pandémie zostali nezodpovedané.

„Mám pocit, že kríza okolo Ruskej federácie, Ukrajiny a Európskej únie je zakrývací manéver, aby sa zabudlo na otázky a problémy, ktoré sa objavili počas covidu. Neustále zdôrazňovanie v EÚ, že musíme podporovať Ukrajinu za každú cenu a že Európska únia musí robiť všetko, čo je v jej silách – aj keď USA a možno aj Donald Trump signalizujú ochladenie tejto podpory – to vyzerá ako snaha odviesť pozornosť. Fixácia na Ukrajinu slúži na zahltenie médií, aby sa prestalo riešiť, čo sa dialo počas pandémie. Prešli sme plynule z covidovej krízy do krízy ukrajinskej, ale nikto neodpovedá na otázky, ktoré pandémia priniesla,“ upozorňuje Laššáková.

Na dôležité otázky, najmä tie spojené s obdobím pandémie, by podľa Laššákovej mala odpovedať predovšetkým Ursula von der Leyen

Na Slovensku sa momentálne konajú protesty namierené proti súčasnej vláde, ktoré tvrdia „nie“ údajnému „proputinovskému režimu“. Laššáková to hodnotí ako snahu opozície vrátiť sa späť k moci. Podľa nej opozícia namiesto predkladania konštruktívnych riešení, ktoré by zlepšili životné podmienky občanov, žene ľudí do ulíc a snaží sa vykresliť premiéra Roberta Fica ako autokrata či niekoho, kto odkláňa Slovensko zo západného smeru, a kritizuje jeho cestu do Ruska.

Laššáková zdôraznila, že slovenská vláda, ktorá vzišla z volieb v roku 2023 s jasným mandátom, deklarovala zahraničnú politiku založenú na spolupráci „na všetky štyri svetové strany“. „Podľa toho aj koná – Robert Fico sa stretol s predstaviteľmi Číny, navštívil Brazíliu. Táto stratégia ale vyvoláva nespokojnosť opozície. Opozícia si necháva svoje kroky určovať Bruselom. Nemajú odvahu byť suverénnym a rovnocenným partnerom Európskej únie. Podepíšu čokoľvek, čo im v Bruseli predložia, ale takto sa suverénna politika Slovenskej republiky nerobí,“ konštatovala Laššáková.

Európska únia by podľa jej slov nemala byť spoločenstvom, kde niekto diktuje členským štátom, ako sa majú správať. „EÚ by mala fungovať tak, že každý predstaviteľ členskej krajiny povie, čo je pre jeho štát dobré, a spoločne sa nájde kompromis, aby boli všetci spokojní,“ zdôraznila europoslankyňa.

To ale podľa nej slovenská opozícia vôbec nechápe, pretože len poklonkuje západu a mylne si myslí, že Fico robí to isté voči východu. „Neviem, ako by mohol Fico ťahať Slovensko na východ, keď viac než 80 percent nášho obchodu smeruje na západ. Slovensko musí svoju orientáciu stavať na tom, kam a akým spôsobom vyvážame a dovážame. To, že chceme odoberať suroviny z východu, ešte neznamená, že budeme poklonkovať Rusku. Je to zásadný rozdiel, ktorý opozícia nechápe,“ podotkla Laššáková.

Robert Fico sa 22. decembra 2024 stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimírom Putinom

Témou rokovania boli predovšetkým dodávky ruského plynu na Slovensko a do Európy. Fico uviedol, že návšteva bola reakciou na kroky ukrajinského úradujúceho prezidenta Volodymyra Zelenského, na zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025. A že Putin počas schôdzky s Ficom potvrdil ochotu Ruska pokračovať v dodávkach plynu, aj keď by to mohlo byť komplikované kvôli postojom Ukrajiny. Europoslankyňa Laššáková sa pozastavila nad protestami proti vláde Roberta Fica, ktoré sa konali aj v Českej republike, konkrétne pred budovou slovenského veľvyslanectva. Organizoval ich spolok Milión chvíľok, ktorý spolu s ďalšími iniciatívami kritizoval Ficovu politiku a jeho údajné prikláňanie sa k autoritárskym režimom, ako je Rusko. „Je dôležité postaviť sa proti všetkým tendenciám, ktoré oslabujú demokraciu a približujú nás k vplyvom autoritárskych režimov,“ uviedli organizátori protestu pred niekoľkými desiatkami shromážděných účastníkov.

K tomu Laššáková poznamenala: „Nesúhlasím s obsahom, proti ktorému protestujú. Sú to neskutočné hlúposti, až žasnem.“ A zdôraznila, že dialóg s Ruskou federáciou je aj napriek vojenskému konfliktu s Ukrajinou nevyhnutný. „Chápem, že na Ukrajine umierajú ľudia, ale ak sa s Ruskom nebudeme vôbec baviť, ako chceme mať akékoľvek vzťahy?“ položila otázku europoslankyňa. V tomto kontexte kritizovala dvojitý meter v medzinárodných vzťahoch: „S Katarom máme vzťahy, napriek tomu, že tamojšia demokracia je diskutabilná. Demokracia v Saudskej Arábii tiež nie je na úrovni západných hodnôt. A napriek tomu s týmito krajinami spolupracujeme. Spojeným štátom sme akosi odpustili ich vojenské intervencie v Iraku, Líbyi alebo Juhoslávii. Zaujímalo by ma, ako by niekto takéto štáty nazval,“ poukázala.

Konkrétne sa Laššáková vyjadrila k otázke nákupu plynu z USA a uviedla niekoľko kľúčových faktov

„Dnes sa tvárime, že môžeme nakupovať plyn zo Spojených štátov, ale americký plyn sa predáva na iných trhoch, na burzách, kde cena často výrazne prevyšuje cenu ruského plynu. Preprava amerického plynu predstavuje významnú záťaž pre životné prostredie; plyn z USA by sme museli dovážať tankermi, čo nielen zvyšuje ekologickú záťaž, ale aj výrazne zvyšuje cenu za plyn.“

Zdôraznila, že táto situácia eskaluje aj na najvyšších fórach Európskej únie. „Dostali sme sa do fázy, keď sa na Európskej rade objavujú vyhrážky voči Ficovi a voči Slovensku. Hoci plyn od USA je výrazne drahší a neekologický, niektoré krajiny ako Poľsko a pobaltské štáty sa ho pokúšajú presadiť. Ale my máme právo si vybrať, odkiaľ budeme čerpať energiu, a preto musíme byť ako štát sebavedomí a nezávislí,“ povedala europoslankyňa.

/ hlavnydennik.sk/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.