Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Maďarsko nevládze a už viac nechce podporovať Ukrajinu, vyhlásil v Bruseli maďarský premiér. Premiéri Maďarska a Slovenska sa vyslovili proti balíku pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur, ktorý navrhla Európska komisia.

Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok počas prvého dňa summitu v Bruseli, rokovali aj o revízii spoločného sedemročného rozpočtu eurobloku. Premiéri Maďarska a Slovenska sa vyslovili proti balíku pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur, ktorý navrhla Európska komisia. Uviedol to portál Politico.eu s odvolaním sa na nemenovaného diplomata EÚ.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Podľa toto zdroja maďarský prezident Viktor Orbán povedal, že finančná podpora EÚ pre Ukrajinu nefunguje, čo spomenul aj pred novinármi pred začiatkom summitu.

Slovenský premiér Robert Fico svoj nesúhlas zdôvodnil najmä obavami z korupcie na Ukrajine. Tiež uviedol, že míňanie ďalších peňazí pre Ukrajinu je preňho doma „ťažké predať“.

Fico vo svojom vystúpení počas diskusie o zmene rozpočtu EÚ zdôraznil, že:

• Je pripravený podporiť‘ v nasledujúcich 4 rokoch navýšenie nášho príspevku do rozpočtu EÚ o približne 400 mil. Eur napriek tomu, že slovenské verejné financie sú devastované.

• Nebude rešpektovať žiadne škrty V EÚ fondoch určených na podporu poľnohospodárov a odstraňovanie rozdielov (tzv. kohézia).

• Navýšený rozpočet EÚ bude použitý na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a na boj proti nelegálnej migrácii.

• Ukrajina patrí medzi najskorumpovanejšie krajiny na svete a jej brutálnu finančnú podporu podmieňujeme garanciami, že európske peniaze (vrátane slovenských) nebudú spreneverené a že časť z týchto zdrojov bude použitá na obnovu slovenskej infraštruktúry v prihraničných oblastiach a na podporu slovenských firiem pri obnove Ukrajiny.

„Netancujeme ako bruselské píšťalky! Vláda začne v novembri národnú konzultáciu,“ oznámil na sociálnej sieti maďarský premiér.

Politico konštatuje, že v Bruseli vládne presvedčenie, že maďarského premiéra bude možné presvedčiť, aby upustil od veta pri revízii dlhodobého rozpočtu uvoľnením časti európskych fondov zadržiavaných pre spory o právny štát.

Aktualizácia viacročného finančného rámca, ktorú by mali lídri schváliť na summite v decembri, si vyžaduje súhlas všetkých 27 členov EÚ. Úprava tohto rámca, ktorý obsahuje aj Nástroj pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur na roky 2024 – 2027, by zabezpečila ďalšiu finančnú podporu Kyjevu, keďže súčasné financovanie EÚ sa tento rok skončí.

Predseda Európskej rady Charles Michel v tejto súvislosti konštatoval, že v rámci diskusií o revízii dlhodobého rozpočtu EÚ došlo k celkovému konsenzu o predpokladaných dodatočných 50 miliardách eur pre Ukrajinu.

„Mali sme dobrú výmenu názorov, čo bolo potrebné. Vieme, že na stole sú rôzne názory a preto bolo dôležité zlepšiť vzájomné porozumenie medzi lídrami,“ povedal Michel. Cieľom je dosiahnuť dohodu o revízii sedemročného rozpočtu EÚ do konca tohto roka, uznal však, že to bude ťažké.

Orbán: Maďarsko nevládze a nechce podporovať Ukrajinu

Maďarsko nevládze a ani nechce podporovať Ukrajinu. Vyhlásil to v piatok v rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

„Najväčším problémom je, že stratégia, s ktorou sa Brusel postavil k tejto vojne, zlyhala,“ povedal maďarský premiér. Podľa neho Európska únia povzbudila Ukrajinu, aby začala otvorenú vojnu a dala na to finančné prostriedky aj vojenské vybavenie.

„Kým existoval reálny scenár, že Ukrajina môže vyhrať, fungovala istá stratégia. Avšak Ukrajinci nemôžu na fronte zvíťaziť – a to uznáva každý vojenský stratég,“ konštatoval Orbán s poznámkou, že teraz je trápne uznať, že predchádzajúca stratégia nefunguje.

Zdroj: topky.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d