Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Uhorka je teplomilná rastlina. V severných oblastiach sa táto plodina môže úspešne pestovať v skleníkoch pod fóliovými prístreškami. Teplotný režim uhorky je určený jej tropickým pôvodom.

Klíčenie semien, podobne ako semená iných plodín, vyžaduje vlhkosť, vzduch a teplo. Každá plodina má iné nároky na teplo. Uhorka má optimálnu teplotu na klíčenie semien 23 – 26 °C, minimálna je 15 – 16 °C. Nižšia teplota je jedným z dôvodov, prečo semená neklíčia. Pri skorej sejbe, keď je teplota pôdy nižšia ako 8 – 9 ᵒС, semená hnijú. Ale požiadavky na teplo v uhorkách sa počas vegetačného obdobia menia. V počiatočnom štádiu je najpriaznivejšia teplota vzduchu 18 – 20 °C. Táto teplota vzduchu trochu obmedzuje rýchly rast nadzemnej časti, rozťahovanie rastliny, zatiaľ čo sa koreňový systém vyvíja. Ďalej sa požiadavky uhorky na teplo zvyšujú, najmä so začiatkom obdobia kvitnutia. Optimálna teplota počas tohto obdobia je 24 – 28 °С. Pri teplote vzduchu pod +7°C sa rast rastlín zastaví a pri 0°C rastlina odumiera. Pre uhorky sú nepriaznivé aj teplotné výkyvy. Pri prudkých výkyvoch sú rastliny častejšie vystavené hubovým chorobám.

Na začiatku rodenia môžu uhorky zhadzovať plodonosné puky z nasledujúcich dôvodov: keď sa pôda ochladí pod 12 – 14 °C, keď teplota vzduchu klesne pod 15 °C, keď sa rastliny zavlažujú studenou vodou pod 15 °C.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uhorka nepatrí k rastlinám, ktoré sú obzvlášť náročné na osvetlenie, no pri slabom osvetlení sa rast a vývoj rastlín uhoriek značne spomalí. A počas slnečných dní, v porovnaní so zamračenými, sa rast, vývoj a hlavné plodenie uhorky minimálne zdvojnásobí. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta pre skleníky, zahusťovaní výsadby uhoriek a tiež je potrebné udržiavať čisté kryty skleníka (polykarbonát, sklo, fólia).

Optimálna vlhkosť vzduchu pre uhorky je 75 – 80 %, optimálna vlhkosť pôdy na začiatku vegetačného obdobia je 75 – 80 %, v období plodenia sa zvyšuje a dosahuje 85 – 90 %. Porušenie parametrov vlhkosti vedie k prudkému poklesu výnosu. Rast koreňového systému je úplne pozastavený, keď vlhkosť pôdy klesne na 10 % celkovej kapacity vlhkosti. Nadmerná vlhkosť však tiež nepriaznivo ovplyvňuje vývoj a plodnosť uhorky a tiež prispieva k porážke rastlín hubovými chorobami. Zalievanie uhoriek sa vykonáva na záhradných pozemkoch vodou ohrievanou slnečnými lúčmi popoludní. Maximálna potreba vody uhoriek sa objavuje v polovici obdobia plodenia a klesá ku koncu plodenia a v období poklesu teploty vzduchu na konci leta. Požiadavky uhoriek na režimy vlhkosti pôdy a vzduchu sa výrazne líšia od požiadaviek na tieto parametre pre paradajky. Práve tieto faktory sú hlavnou prekážkou pestovania uhoriek a paradajok v jednom skleníku.

Uhorka je náročná rastlina na úrodnosť pôdy, neznáša však vysoké koncentrácie pôdneho roztoku. Z tohto dôvodu sa do hlavnej zálievky pridáva iba časť všetkých hnojív, zvyšok sa dáva rastline do vrchnej zálievky. Uhorka dobre reaguje na organické hnojivá.

Fraktálne uhorky z ruskej farmy:

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.