Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Branislava Zuriana v roku 2021 obvinili zo zneužitia právomoci a ohrozenia dôvernej skutočnosti. Stalo sa tak na základe výpovede bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu.

Bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry bol dvakrát obvinený vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby. Prokurátorka Generálnej prokuratúry mu ho prvýkrát zrušila v roku 2021. Vyšetrovateľ ho o dva roky neskôr opäť obvinil za prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Exriaditeľ NAKA čelil už dvom obvineniam. Branislava Zuriana v roku 2021 obvinili zo zneužitia právomoci a ohrozenia dôvernej skutočnosti. Stalo sa tak na základe výpovede bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu. Ten policajtom porozprával, že Zurian mu kedysi na schôdzke povedal, že NAKA odpočúva bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Beňa to však potom ohlásil Makóovi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Generálna prokuratúra mu v tomto prípade obvinenie zrušila. „Prokurátorka GP SR 11. júna na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa NAKA B. Z. rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa ÚIS zo dňa 21. mája o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Prokurátorka GP SR po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia B. Z. bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu,“ informoval vtedy hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. 

V januári tohto roka ho však vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil znova za prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Zurian bol vtedy prekvapený, pretože žiadne uznesenie o vznesení obvinenia nemal a dokonca sa stretol aj s vyšetrovateľom.

„S vyšetrovateľom Kráľovičom som sa naposledy bavil zhruba pred mesiacom, keď mi odovzdával veci z domovej prehliadky, ktorá bola nezákonná. Vrátil mi ich, lebo nepochádzali z trestnej činnosti. Vyšetrovateľa som sa pýtal, či plánuje so mnou nejaký úkon, lebo som chcel ísť do zahraničia. Povedal mi, že dlhodobo so mnou nič neplánuje,“ povedal vtedy exfunkcionár NAKA pre portál Aktuality.

Podľa našich informácií mu prokurátorka Generálnej prokuratúry obvinenie zrušila aj tentokrát. Prokurátorka vznesenie obvinenia pokladá za nezákonné a vyšetrovateľovi uložila, aby vo veci znova konal a rozhodol. Informáciu nám potvrdil aj obhajca Branislava Zuriana Tomáš Rosina. „Áno, informáciu vám môžem potvrdiť, bližšie sa však vyjadrím až po preštudovaní uznesenia,“ povedal pre Topky Rosina.

„Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR uznesením z 05.05.2023 vyhovela sťažnosti obvineného B.Z. a zrušila uznesenie vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby z 31.01.2023, ktorým bolo B.Z. vznesené obvinenie za trestný čin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti z dôvodu, že zistený skutkový stav neodôvodňoval takýto procesný postup vo vzťahu k osobe B.Z. a zároveň uložila vyšetrovateľovi Úradu inšpekčnej služby, aby vo veci znovu konal a rozhodol,“ uviedla pre Topky hovorkyňa Generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Advokát Tomáš Rosina sa po preštudovaní uznesenia vyjadril rozsiahlejšie. „Vo veci konajúca prokurátorka GP SR vo svojom rozsiahlom rozhodnutí, ktorým zrušila uznesenie o vznesení obvinenia môjho klienta plk. Mgr. Branislava Z., mimo iného skonštatovala, že tvrdenia svedka JUDr. B.B., na výpovedi ktorého bolo predmetné obvinenie založené, sú nielenže osamotené, ale navyše sú zásadne spochybnené priamo výpoveďami ďalších vo veci vypočutých svedkov. Podľa rozhodnutia prokurátorky ďalej vo veci nebolo dokonca ani len preukázané, že by klient vôbec čo i len disponoval utajovanou skutočnosťou, ktorú mal podľa vyšetrovateľa ÚIS poskytnúť inej osobe,“ povedal Rosina.

„Uznesenie vyšetrovateľa ÚIS o vznesení obvinenia môjmu klientovi, tak vo veci konajúca prokurátorka, a to po rozsiahlej argumentácii, v ktorej sa stotožnila v podstatnej časti s našimi námietkami uvedenými v podanej sťažnosti, vyhodnotila ako predčasné a v rozpore s Trestným poriadkom,“ dodal advokát.

Zdroj: topky.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.