Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

20.11.2020

Na včerajšej tlačovej konferencii premiéra Matoviča sme sa dozvedeli, že do Vianoc plánuje ešte tri kolá celoplošného testovania. Slovensko kúpi ďalších 16 miliónov antigénových testov.

Premiér sa vyjadril: „V prípade, ak sa ľudia nebudú chcieť dať dobrovoľne testovať, budeme stáť pred otázkou, či pôjdeme cestou ako predtým alebo bude v decembri lockdown.“ Výrazom „ako predtým“ poukazoval na situáciu spred niekoľkých týždňov, kedy sa občania museli dať dobrovoľne – nasilu testovať zo strachu o prepustenie z práce alebo z neposkytnutia zdravotnej starostlivosti. Sám premiér priznal pred ľuďmi tento nátlak a ospravedlnil sa zaň. O tom, že v Rakúsku bude testovanie naozaj dobrovoľné, sme informovali 17.11.2020. Premiér trvá na svojom a na december „pre veľký úspech“ prvého plošného testovania ohlásil ďalšie kolá testovania. Najväčšia logistická operácia v histórii Slovenska pravdepodobne nenaplnila očakávania, keď ju je potrebné opakovať. Trend zverejnil ostrú kritiku Matovičovho výmyslu:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Premiér totižto dával na výber: plošné testovanie alebo lockdown. Po mesiaci prichádza tá istá dilema. Igor Matovič zjavne zabudol dodať k svojmu testovaniu slovo permanentné. Po správnosti tak majú ľudia na výber permanentné plošné testovanie alebo jednorazový lockdown. Vedci a epidemiológovia sa zhodnú – antigénové testovanie má zmysel v špecifických situáciách. Kým doteraz mal premiér možnosť kritizovať hlasy odborníkov ako nepodložené, v stredu sa situácia zmenila – proti Matovičovým názorom sa postavila aj Európska komisia (EK). Slovensko nebude vzorom, ako s covidom bojovať, ale ako s ním nebojovať. Z odporúčaní komisie zo dňa 18.11.2020 je zrejmé, že slovenská cesta testovania je v zjavnom rozpore s jej závermi. EK podporuje názor Svetovej zdravotníckej organizácie, že antigénové testy môžu byť užitočným riešením pre určité situácie. Pre iné však nie. V prvom rade by sa mali používať len antigénové testy, ktorých senzitivita je vyššia ako 80%, čo v prípade juhokórejských testov neplatí. I. Matovič pritom hovoril, že mu stačí citlivosť testov na úrovni 30%.

EK odporúča bezpríznakových pacientov testovať iba tam, kde je pozitivita testov väčšia ako desať percent. To znamená, že nemá zmysel antigénovo testovať na miestach, kde je infikovaný menej ako každý desiaty.  V druhom kole plošného testovania bola pozitivita mizivých 0,66% – každý 150. človek. Ak sa antigénové testy použijú v situáciách s nízkou prevalenciou, pozitívne výsledky by sa mali verifikovať PCR testami, čo sa na Slovensku opäť nedialo a ľudia museli ísť povinne do karantény. Nemohli sa dať ani kontrolne otestovať, pretože tým by porušili zákon.

EK tiež dbá na to, aby boli výtery robené skúseným zdravotníckym personálom, nie študentmi veteriny či zubárstva. Testovaniu tak mohlo ujsť ešte viac infikovaných, ako udáva falošná negativita testu. Ak I. Matovič pôjde proti odporúčaniam Európskej komisie, ktorých cieľom je zjednotiť európsky prístup, bude to veľké memento ignorancie nielen domácej ale aj zahraničnej odbornej komunity. Kým slovenských štátnych epidemiológov dokáže manipulovať, zahraniční mu jasne nastavili zrkadlo.

Premiér môže tvrdiť, ako celoplošné testovanie pomohlo, no v tom istom čase, ako bolo vykonané, už platil čiastočný lockdown, čo skutočné čísla skreslilo. Vláda nevykonala žiadnu verifikáciu svojho prístupu – asi vedela prečo. Po celoplošnom testovaní bolo kľúčové, aby štát pokračoval v základom spôsobe boja proti covidu – maximálnom testovaní a trasovaní kontaktov. Deje sa pritom pravý opak. Počet PCR testov klesol na tretinu. Zlé jazyky hovoria, že preto, aby Matovič ukázal dobrými číslami užitočnosť svojho plošného testovania.

Dôležitejšie ako celoplošné testovanie, je to, čo sa stane po ňom. No prístup Matoviča je rovnako chaotický, ako bol pred mesiacom či trištvrte rokom. Šliape pritom po ľuďoch, zákonoch aj odporúčaniach. V Dánsku minister poľnohospodárstva, ktorý navrhol utratiť norky, nepostupoval v súlade so zákonom. Okamžite podal demisiu. Keby takýto morálny prístup nasledovali slovenskí politici a hygienici, epidémiu by pomaly nemal kto riadiť.“

Zdroj: Európska komisia odmietla plošné testovanie. Napriek tomu ho Matovič plánuje zopakovať, Trend, 19.11.2020

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

zdroj: zem a vek

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d