Slovanské Noviny

23. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tento mesiac krajiny G7 a Austrália stanovia pevnú cenu, keď dokončia cenový strop pre ruskú ropu. Rusko v reakcii uviedlo, že odmietne dodávať ropu do krajín, ktoré stanovujú cenové stropy. Ukrajinská kríza je stále na mŕtvom bode a stabilita globálneho trhu a dodávateľských reťazcov je vážne narušená. Skonštatoval to vo svojom komentári pre Global Times vedecký pracovník oddelenia pre ázijsko-pacifické štúdie na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií Lin Duo.

USA a Západ sa však stále chcú zapojiť do „sankcií a pretekov v zbrojení“ proti Rusku a naďalej posielajú zbrane na Ukrajinu. Medzitým podporujú „de-sinizáciu“ v globálnom dodávateľskom reťazci a kľúčových technologických odvetviach, ako sú čipy v ázijsko-pacifickej oblasti. V čase, keď sa mechanizmy medzinárodnej spolupráce ako „BRICS+“ snažia vyhnať svet z oparu pandémie a konfliktov, Americkí spojenci sa stále koordinujú s unilateralizmom USA a presadzujú klam „oddeľovania“. V dôsledku toho sa v medzinárodnom spoločenstve stále viac izolovali.

Po prvé

Konfrontačné myslenie mentality studenej vojny udržiavané USA a Západom ide proti všeobecnému trendu dnešného globálneho sveta. Od februára tohto roku uvalili USA, Európa a Japonsko ohromujúci počet sankcií proti Rusku. Za jednostrannými sankciami stojí úzkoprsá „konfliktná a konfrontačná“ mentalita, ktorá rozdeľuje svet na dva tábory, nadraďuje geopolitické záujmy USA a ich spojencov nad spoločné záujmy medzinárodného spoločenstva a ignoruje všeobecný konsenzus, že ľudská spoločnosť je len jedna so spoločnou budúcnosťou. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Medzitým to bráni namáhavému úsiliu všetkých krajín spoločne presadzovať hospodársku obnovu od vypuknutia pandémie COVID-19 a dokonca núti rozvojové krajiny, ktoré túžia po stabilizácii dodávateľských reťazcov a cien, zabezpečiť energetickú a potravinovú bezpečnosť a usilovať sa o hospodársku obnovu po pandémii. Takéto zvrátené činy sú v medzinárodnom spoločenstve zjavne nepopulárne a nemôžu trvať dlho.

Je v rozpore s medzinárodným konceptom obojstranne výhodnej spolupráce, ktorú spojenci USA koordinujú s USA, aby vytvorili „malé kliky“. Záujmy všetkých krajín sveta sú vysoko integrované a všeobecným trendom je obojstranne výhodná spolupráca. Avšak v posledných rokoch, aby dosiahli cieľ potlačenia Číny a Ruska, USA často navádzali spojencov G7, aktivovali NATO, „relikviu studenej vojny“, a založili alianciu AUKUS na vyzbrojenie Austrálie. Všetky tieto pohyby tlačia svet do priepasti rozdelenia.

Rozvojové krajiny a rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky prijímajú praktické kroky na vytvorenie cesty finančnej, obchodnej a bezpečnostnej spolupráce, ktorej nedominuje hegemónia. Malé kruhy pod vedením USA, ktoré ignorujú trend, sa nakoniec len izolujú. 

Spojenci USA by mali proaktívne prijať globálnu vlnu vzájomného rešpektu a obojstranne výhodnej spolupráce, aby vyhnali svet z traumy z pandémie. V posledných dňoch lídri z krajín Ázie, Afriky a Európy postupne navštívili Čínu za účelom spolupráce. 

Návšteva nemeckého kancelára Olafa Scholza vyslala dva signály. Po prvé, oddelenie od Číny nie je možné ani žiaduce. Po druhé, európske krajiny môžu rozhodovať o svojej vlastnej zahraničnej politike a nemusia nasledovať USA. To odráža racionálne myslenie Nemecka ako veľkej európskej veľmoci.

Izolovaní spojenci USA, zdroj: Global Times

Európa, preber sa!

Americkí spojenci by sa tiež mali prebudiť k americkému hegemónnemu sprisahaniu s cieľom ublížiť iným a zároveň z toho mať prospech. Základným cieľom amerických sankcií voči ostatným nie je zachovanie mieru, ale udržanie hegemónie. USA potrebujú spojencov, aby kontrolovali a vyvažovali Čínu a Rusko, a sú ochotné vidieť svojich spojencov trpieť kvôli sankciám. 

USA si uvedomili svoju vlastnú energetickú nezávislosť, ale podnecujú Európu, aby sformulovala prísny energetický plán „derusifikácie“.

Dnes, keď sa konflikty a rozdiely stávajú čoraz naliehavejšími, americkí spojenci by mali opustiť túto konfrontáciu studenej vojny a mentalitu „malého kruhu“ a mali by sa snažiť podporovať ducha hľadania spoločného základu a zároveň si ponechať rozdiely a vrátiť sa na správnu cestu spolupráce a rozvoja. Mali by napríklad pragmaticky vytvárať podmienky na riešenie ukrajinskej krízy politickými prostriedkami a prestať jednostranne spolupracovať s USA pri uvalení sankcií. Pri prilievaní oleja do ohňa by sa človek mohol zraniť. 

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d