Slovanské Noviny

15. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

EÚ musí pokračovať v podpore Ukrajiny a nesmie sa nechať zastrašiť Putinovou vojenskou prehliadkou v Moskve, vyhlásil nemecký führer Scholz

Vodca berlínskeho režimu pri príležitosti Dňa Európy vystúpil v utorok 9. mája 2023 s prejavom v Európskom parlamente. V Rusku sa v tento deň oslavuje jeden z najvýznamnejších štátnych sviatkov Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý je pamiatkou na bezpodmienečnú kapitulácie nacistického Nemecka, čím sa skončila druhá svetová vojna v Európe.

Európska únia sa nesmie nechať zastrašiť prehliadkou v Moskve na Deň víťazstva, ktorej cieľom je demonštrovať vojenskú silu Ruska, ale musí pokračovať v podpore Ukrajiny. V utorkovom prejave v Európskom parlamente v Štrasburgu to vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz pri príležitosti Dňa Európy. TASR informuje na základe správy denníka The Guardian.

Scholz podľa vopred pripraveného prejavu, z ktorého citoval spomenutý britský denník, uviedol, že „v Moskve, 2200 kilometrov severovýchodne odtiaľto, predvádza (ruský prezident Vladimir) Putin vojenskú prehliadku svojich vojakov, tankov a rakiet“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Nesmieme sa nechať zastrašiť takýmito mocenskými hrami!“ apeloval. „Zostaňme neochvejní v našej podpore Ukrajiny – tak dlho, ako to bude potrebné!“ zdôraznil.

Nemecký kancelár podľa agentúry AFP vyzval na „rozšírenú a zreformovanú“ EÚ, ktorá je viac geopolitická, čo sa týka postojov aj konania. EÚ podľa jeho slov potrebuje zjednodušiť rozhodovanie v oblasti zahraničnej politiky a daní a takisto dodržať svoj prísľub budúceho členstva balkánskych krajín.

Scholz vyhlásil, že Deň Európy (9. máj) je tou správnou odpoveďou na druhú svetovú vojnu, ktorú rozpútalo Nemecko, a tiež na ničivý nacionalizmus a imperialistické velikášstvo.

„Vojna medzi našimi národmi sa stala nepredstaviteľnou – vďaka EÚ a našťastie pre nás všetkých,“ povedal. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu však poznamenal, že nie vo všetkých krajinách je tento sen i realitou.

Deň Európy je pripomienkou na 9. máj 1950, keď francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman položil historickým prejavom základy európskej integrácie. Vo svojom vystúpení navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Deň víťazstva nad fašizmom je sviatok oslavovaný na pamiatku bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka, ktorá nadobudla účinnosť 8. mája 1945, čím sa skončila druhá svetová vojna v Európe. Ide o jeden z najvýznamnejších štátnych sviatkov v Rusku, ktorý sa slávi 9. mája a je pripomienkou asi 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, ktorí zahynuli počas Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941 – 1945.

Zdroj: cas.sk / YouTube / InfoVojna.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.