Slovanské Noviny

25. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Eduard Chmelár o politickej kultúre. Na Slovensku sa máme čo učiť!

Na Slovensku sa máme čo učiť! Známy publicista prináša príklad zo zahraničia, ako vyzerá politická kultúra. A ako to vyzerá u nás na Slovensku?

Michal Šimečka oznámil Robertovi Ficovi po prehratých parlamentných voľbách, že mu odmieta dať štandardných sto dní pokoja. A I. Korčok po prehratých prezidentských voľbách odkázal víťazovi so zaťatými zubami a trasúcim hlasom: „Toto vám nezabudnem!“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na Slovensku sa máme čo učiť!

Eduard Chmelár na svojom profile Facebooku prináša malú britskú lekciu z politickej kultúry.

„Porazený britský premiér Rishi Sunak zablahoželal svojmu rivalovi Keirovi Starmerovi k víťazstvu vo voľbách, opísal ho ako slušného človeka s odhodlaním pre verejnú službu a dodal, že si ho váži,“ začína svoje rozprávanie Chmelár. 

Upozorňuje, že toto sú slová, ktoré znejú v našej politickej kultúre ako sci-fi. „Porovnajte si to s realitou na Slovensku: Michal Šimečka oznámil Robertovi Ficovi po prehratých parlamentných voľbách, že mu odmieta dať štandardných sto dní pokoja a bude mu hádzať pod kolená všetky polená. A frustrovaný Ivan Korčok po prehratých prezidentských voľbách odkázal víťazovi so zaťatými zubami a trasúcim hlasom: „Toto vám nezabudnem!“,“ pripomína dianie na Slovensku historik.

Politická kultúra sa nedá naučiť

„Viete, politická kultúra sa nedá naučiť. Tú si musí spoločnosť dlhodobo vypestovať. K úcte k demokracii patrí aj úcta k protivníkovi. Tu nejde len o to, že mladý Šimečka nie je taký formát, aby si dokázal vážiť politického súpera. My nemáme vypestované ani také zvyky, že líder po prehratých voľbách automaticky odstupuje z funkcie, aby jednak umožnil revitalizáciu svojej strany a aby sa politický spor nestal zbytočne osobným,“ upozorňuje Chmelár.

„U nás stále platí – ja som si tú stranu založil a ja si ju aj zničím. A to sa týka takmer všetkých. Ako veľmi by slovenská politika a slovenský parlamentarizmus potrebovali trochu toho britského gentlemanstva, noblesy a rešpektu k demokratickým pravidlám…“ uzavrel Eduard Chmelár.

/ ereport.sk /