Slovanské Noviny

6. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Už desaťročia nás zavádzajú informácie o potravinách, ktoré jeme, ktoré sú zdravé a ktoré nie. Napríklad od začiatku 20. storočia nám bolo povedané, že bravčová masť je nezdravá látka, ktorú treba nahradiť rastlinnými olejmi. No čo vlastne?

Pravda a lož sa vymenili.

Pravda je opakom toho, k čomu sme boli vedení. Je pravda, že bravčovú masť treba obmedziť, ale vyprážanie jedál na masti je zdravší prístup ako používanie väčšiny rastlinných olejov. Hovorí to nedávny výskum. V skutočnosti, keď sa zohrievajú na teplotu vyprážania, mnohé rastlinné oleje uvoľňujú toxické látky, ktoré môžu spôsobiť množstvo vážnych zdravotných problémov vrátane rakoviny, demencie a srdcových chorôb.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pri vyprážaní rastlinné oleje uvoľňujú jedy.

Profesor Martin Groteveld De Montfort z University of Leicester, ktorý má odborné znalosti v oblasti bioanalytickej chémie a chemickej patológie, bol nedávno požiadaný, aby vykonal štúdiu s cieľom určiť, ktoré oleje na varenie sú zdravé. Jeho zistenia spochybnili všeobecnú múdrosť týkajúcu sa používania nasýtených tukov oproti polynenasýteným tukom. Aj keď sa nám už dlho hovorilo, že polynenasýtené tuky, aké sa nachádzajú napríklad v slnečnicovom oleji, sú zdravšie ako nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v masle a bravčovej masti.

Z článku od De Montforta uverejneného na univerzitnej webovej stránke: „Keď sa tuky a oleje zahrievajú, mení sa ich molekulárna štruktúra. V dôsledku toho vznikajú chemikálie nazývané aldehydy. Môžu spôsobiť srdcové choroby a rakovinu.“

Profesor Grotveld zistil, že slnečnicové a kukuričné oleje produkujú 20-krát viac nebezpečných aldehydov, ako odporúča WHO. Grotveld a jeho tím zistili, že jedlá varené s repkovým olejom, maslom, husacou masťou alebo olivovým olejom uvoľňujú podstatne menej toxických aldehydov ako tie, ktoré sa nachádzajú v slnečnicovom oleji, kukuričnom oleji a iných bežne používaných rastlinných olejoch.

Ako sa však stalo, že bravčová masť získala zlú povesť?

Poučný príbeh

Sadlo je len jedným z produktov, ktoré nám bolo ponúknuté odmietnuť. Rovnako ako pri iných údajne „nezdravých“ potravinách je skutočným dôvodom to, že niekto chcel zúročiť jeho nahradenie. V prípade bravčovej masti nás klamala spoločnosť Procter & Gamble, ktorá chcela predať svoj nový produkt Crisco, vynájdený v laboratóriu v roku 1907. Kniha Uptona Sinclaira The Jungle vyšla v roku 1906. Kniha popisovala naturalistické detaily aktivít mäsového priemyslu a temné scény na bitúnkoch v Chicagu. Bolo to fantastické, no opisy robotníkov padajúcich do vriacich kadí s bravčovou masťou stačili na to, aby mnohým prišlo zle a znechutilo ich situáciu.

Avšak odpor verejnosti pri myšlienke na bravčovú masť, inšpirovaný knihou, možno nestačil na zmenu trhu, kým Procter & Gamble nezačala predávať špeciálny margarín (tvrdý tuk) vyrobený z rastlinných olejov. Spoločnosť aktívne hľadala spôsoby predaja bavlníkového oleja, ktorého mala obrovské množstvo, keďže trh s predajom sviečok sa rapídne zmenšoval v dôsledku vynálezu elektrickej lampy.

Kto, ako a prečo poškodil povesť tuku?

V roku 1907 ukázal nemecký chemik E.S. Kaiser svoj úžasný vynález v sídle spoločnosti Procter & Gamble v Cincinnati. Bola to guľa tuku. Vyzeralo to ako bravčová masť a varilo sa to ako bravčová masť. Ale prasatá s tým nemali nič spoločné. Guľôčkou bol hydrogenovaný bavlníkový olej.

Spoločnosť dokázala šikovným marketingom presvedčiť verejnosť, už otrávenú Sinclairovou knihou, že jej laboratórium vytvorilo čistejší a zdravší produkt.

Spoločnosť Procter & Gamble spustila reklamnú kampaň, vďaka ktorej si ľudia mysleli, že existujú hororové príbehy o falšovanej bravčovej masti. Ďalší propagačný materiál propagoval Crisco ako čisté a zdravé jedlo. Spoločnosť zabalila produkt do bieleho obalu a pretlačila masám slogan: „Žalúdok víta Crisco.“ Ostatné je už história. V roku 1950 vedci opäť pošpinili povesť bravčovej masti vyhlásením, že nasýtené tuky spôsobujú srdcové choroby. V tom čase sa už široké masy začali vyhýbať tuku.  Kedykoľvek vám povedia, že laboratóriá vytvorili produkt vyššej kvality a pre vás prospešnejší, než je prírodná látka, ktorú vaši predkovia používali už tisícky rokov je lož.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d