Slovanské Noviny

21. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Svarog je podľa knihy Veles hlavou Božej rodiny. Je otcom bohov. Slovania vedia, že Svarog miluje ľudí, ktorí sú pracovití, silní a verní svojmu slovu. Slovania sa obracajú na Svaroga, aby získali prosperitu a úspech v práci. On je Boh Otec (stvoriteľ), ktorý pomôže tým, ktorí sú pripravení tvrdo pracovať! Muži žiadajú od Svaroga dobré zdravie, obracajú sa na neho s prosbou aby ochránil deti pred chorobami. Ak chcú Slovania nájsť správne riešenie, požiadajú o nápovedu Svaroga, múdreho sudcu v sporoch.

Svarog je hlavným Bohom univerzálneho Triglava (Svarog (otec) – Perun (syn) – Sventovit (duch svetla)). Deň Boha Svaroga sa oslavuje potom, čo sme oslávili vrchol leta (letný slnovrat) a tešili sa z teplého slnka. Letné prázdniny má každý rád, no je čas vrátiť sa do práce. Deň Svaroga medzi Slovanmi je sviatok pripomínajúci skutky, koniec veselých slávností. Letné Svarožie pripadá na najteplejšie dni na konci júna. Už koncom 19. storočia sa medzi kozákmi na juhu slávili Svarožiny – spoločné stolovanie v kruhu so spomienkou na svojich predkov a oslavovaním boha Svaroga s opojným medom.

Letné prázdniny sú veselé a bezstarostné. Práce na poliach sa už skončili. Preto sa mladí ľudia zabávajú až do samého dňa Svaroga. Potom sa chlapci a dievčatá vrátia k práci, starosti po letnom Svarogovi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Deň Svaroga sa oslavoval v najteplejších letných dňoch. Zvyčajne dovolenka trvala dva-tri dni. Deň Svaroga je pre mladé dievčatá poslednou príležitosťou nájsť si ženícha toto leto, dohodnúť svadbu na jeseň. Chlapci – príležitosť ukázať svoju zdatnosť, zúčastniť sa zábavných hier, v noci spievať piesne okolo ohňov.

Deň Svaroga medzi Slovanmi – čas na výber nevesty

Boh Svarog je uctievaný nielen ako zručný kováč, ale aj ako Otec slovanských bohov, manžel Lady Matky, patrónky rodiny. Deň Svaroga medzi Slovanmi je preto poslednou príležitosťou dohodnúť sa na svadbe. Mladé dievčatá dúfajú, že dnes nájdu lásku. Odchádzajú na noc do lesa, čakajú na úsvit a ráno zbierajú dvanásť rôznych kvetov z dvanástich polí. Chlapi s dievčatami, ktoré sa vyhlásili za pár, sa v deň Svaroga hojdajú na drevenej hojdačke v tvare člna zavesenej na konároch vysokého silného stromu. Dievča stojí na jednej strane hojdačky a chlap je oproti nej. 

Ůsvit

Za úsvitu v deň Svaroga sledovali Slovania hru slnka. Dievčatá z dediny priniesli lavičky, postavili ich na kopec okolo ohňa. Na tom istom mieste bola neďaleko zavesená hojdačka. Každý večer sa zhromaždili pri ohni, spievali piesne, tancovali okrúhle tance, hrali zábavné hry. A ráno z najvyššieho kopca sledovali, ako sa slnko hrá v deň Svaroga. Hovorí sa, že za úsvitu sa objaví slnko, trblietajúce sa všetkými farbami, trblietajúce sa ako dúha. Kto uvidí hrať slnko v deň Svaroga, bude šťastný celý rok!

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.