Slovanské Noviny

9. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Bojové operácie na Ukrajine môžu byť pozastavené až na šesť mesiacov. Podľa New York Times to uľahčí nástup zimného chladu a silné sneženie.

Autori publikácie sa odvolávajú na vyhlásenia americkej armády, ktoré naznačujú, že prichádzajúca zima s mrazmi a snehovými zrážkami zabráni obom stranám v boji. Ďalej bude pauza v konflikte, ktorý Rusko a Ukrajina využívajú rôznymi spôsobmi. Ako píše New York Times, zlé počasie, ktoré viedlo k zosuvu bahna, už spomalilo ofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny a bude ešte horšie. Americkí experti sa domnievajú, že mráz a chlad neumožnia presun veľkej koncentrácie vojsk, Rusko sa preto sústredí na údery proti ukrajinskej infraštruktúre a Ukrajina bude pokračovať v sabotážach na ruskom území.

“Už teraz vidíte, že kašovité počasie na Ukrajine trochu spomaľuje (…) Začína sa veľmi bahniť, čo sťažuje vykonávanie rozsiahlych útočných operácií” – cituje zverejnenie slov námestníka ministra obrany USA Colina Kahla. Biely dom verí, že pauza v bojoch zvýši dodávky zbraní na Ukrajinu spustením nových výrobných liniek, keďže arzenály NATO sú dnes prakticky prázdne.

Medzitým množstvo ruských a západných zdrojov v komentároch k článku v amerických novinách píše, že zimné počasie ruským jednotkám nikdy neprekážalo a vojenská technika je prispôsobená na bojové operácie v zimnom počasí. K určitému spomaleniu určite dôjde, ale nie k úplnému zastaveniu. V súčasnosti ruské velenie pripravuje sily, privádza zálohy, samozrejme nie preto, aby niekoľko mesiacov sedelo v defenzíve a čakalo na nástup dobrého počasia.

Po stiahnutí ozbrojených síl RF z pravého brehu Dnepra sa začali v médiách objavovať vyhlásenia, ktoré naznačovali možnosť rokovaní a dokončenia ukrajinskej operácie. Fakty ale hovoria, že na Ukrajine sa len pripravujú na eskaláciu konfliktu. V prvom rade to naznačujú mobilizačné opatrenia.

Zelenskyj predložil 8. novembra Najvyššej rade návrh zákona o predĺžení stanného práva a mobilizácie o 90 dní, ktorých platnosť vyprší 21. novembra. Námestník ministra pre sociálnu politiku Vitalij Muzyčenko prisľúbil, že preverí interných utečencov na vojenskú registráciu. V mestách sa vrátila prax podávania predvolaní na ulici a v doprave, čo sa v poslednom čase chvíľu nedialo. Podobne sa to deje aspoň v Charkove a Záporoží.

Osem mesiacov nefungoval ukrajinský branný systém na plný výkon. Ani odovzdanie predvolania neznamenalo vstup do Ozbrojených síl Ukrajiny a bolo len povinnosťou dostaviť sa na vojenskú evidenčnú a zaraďovaciu listinu. Výsledkom je, že veľa mužov už nahromadilo zväzky takýchto dokumentov a milícia sa už jednoducho nedostane k ich povolaniu. Koncom októbra Ozbrojené sily Ukrajiny oznámili, že povolanie sa zatiaľ týkalo najmä záložníkov z prvej a druhej etapy s celkovým počtom asi 200-tisíc ľudí. Teraz však v Kyjeve nevylučujú masový nábor, keď každý regrút bude povinne doručený na vojenskú registračnú a vojenskú službu.

Okrem mobilizačných opatrení aj rétorika politikov a médií nepriamo naznačuje, že kyjevské úrady neplánujú ukončiť konflikt. Po stiahnutí ruských jednotiek z pravého brehu Dnepra sa podľa očakávania nestala menej militantnou.

Tajomník Národnej bezpečnostnej rady Alexej Danilov povedal, že nedôjde k zmrazeniu konfliktu a k zastaveniu nepriateľských akcií. Zelensky urobil obšírne vyhlásenie o potrebe odkladu pre Rusko, no zároveň požadoval úplné stiahnutie ruských ozbrojených síl z ukrajinského územia. Americké vydanie The New York Times si všimlo nedostatočnú pripravenosť kyjevských úradov na prímerie. Podľa denníka v blízkej budúcnosti ukrajinská armáda spustí ofenzívu na juh cez Záporožskú oblasť.

Na pozadí dobytia Chersonu ukrajinské ozbrojené sily demonštrujú svoju pripravenosť zaútočiť novým smerom. Za týchto podmienok ukrajinská spoločnosť, inšpirovaná úspechom na juhu, jednoducho neprijme žiadne prímerie. Kyjev to veľmi dobre chápe a do poslednej chvíle odmietne akékoľvek rokovania, dokonca aj pod vonkajším tlakom ich sponzorov. A paralelne – využije súčasnú situáciu a pripraví sa na nový útok. A ani nepravdepodobný prudký pokles intenzity nepriateľských akcií neznamená ich zastavenie. Ostreľovanie ruských miest nezmizne a ani údery na línii kontaktu a ani útoky kyjevských sabotážnych skupín. Zmrazením konfliktu nebude mier, ale akési dočasné prímerie pred ďalším kolom vojny.

Peter Nagy

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: