Všechno tady už bylo, kulisy jsou stejné, rétorika je stejná, dokonce i cíle jsou stejné.

Dne 18. října proběhla na Staroměstském náměstí demonstrace proti vládním nařízením omezujícím život v této zemi, proti stále se stupňujícím omezením směřujícímu k úplnému lockdownu, kterému se postaru říkalo stanné právo. Demonstraci prý pořádali fotbaloví chuligáni a extrémisté. Byl jsem tam.
Už cestou na náměstí nebylo lze možno přehlédnout silnou policejní asistenci. Byly tam oddíly policie, městapo a také zlověstné řady Rambů – těžkooděnců v kuklách. V postranních ulicích parkovaly policejní vozy a antony. Ale policie jen stála a nechávala lidi proudit na náměstí bez omezení.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Lidi se sešlo dost. Demonstrace probíhala v klidu. Projev střídal projev, někteří řečníci byli trošku naivní, ale vcelku se dalo souhlasit s většinou toho, co říkali. Je pravda, že nikdo nedodržoval rozestupy, místy byl dav téměř neprůchodný. Většina účastníků měla roušky, ale našlo se i mnoho bez. Podstatné procento tvořili mladí muži v černém (to měli být asi ti chuligáni), nicméně chovali se slušně, neagresivně a dokonce mi celkem ochotně uvolňovali cestu, když jsem se prodíral davem. Neměli žádné zbraně ani pálky či klacky, u jednoho jsem zahlídl láhev alkoholu v papírovém sáčku, jinak nic.
Nenašel jsem žádné protistátní nebo extrémistické symboly. Vlajek bylo hodně – všechny pouze české. Chyběly vlajky Evropské unie a duhové vlajky. S nápisy na transparentech jsem se ztotožňoval.
Zhruba po hodině oznámil řečník konec demonstrace. Jak jsem se později dočetl v novinách, policie demonstraci rozpustila, protože lidé nedodržovali rozestupy a neměli náhubky.
Byl jsem už na okraji davu a neviděl jsem, co se přesně děje v jeho centru. Někdo tam odpálil petardu. Objevil se kouř, červený oheň. Chtěli jsme s přítelkyní náměstí opustit, ale ulice, kterou jsme přišli, byla zablokována kordonem těžkooděnců. Za nimi stála policejní auta a antony s blikajícími majáčky.
Lidé se s nimi snažili diskutovat, byl jsem přímo v přední řadě styčné plochy mezi davem a robokapy a viděl jsem to tak říkajíc na vlastní oči. Nějaká mladá dívka něco zakuklenci vysvětlovala, gestikulovala rukama a přitom se ho dotkla. „Nesahejte na mě!“ zavrčela výhružně gorila. Dívka se omluvila. Ale dav za námi houstl a hrozilo, že nás brzy natlačí na policejní řadu. Prosmykli jsme se mimo (byl jsem na okraji) a podařilo se nám vrátit se na náměstí, kde mezitím stále vybuchovaly petardy a hořely červené světlice. Zamířili jsme k další ulici ven, ale i ta byla uzavřena kordonem robokapů. Teprve třetí ulice byla průchozí, ale policie stála po stranách a výhružně sledovala odcházející dav.
Opravte mě, jestli se mýlím, ale neříká se tomu zablokování odchozích cest v policejním žargonu „sevřít do kotle“? A nepoužila policie v 89 na Národní třídě podobnou taktiku? Proč nedovolila policie, aby se dav v klidu rozešel? Přeci museli vědět, že v davu se těžko mění směr, že ti zadní tlačí na ty přední a ti přední nemají kam utéct.
Jak jsem po návratu domů zjistil z médií, podařilo se nám odejít doslova minuty předtím, než došlo k policejnímu zásahu včetně použití vodních děl, jízdní policie a dalších přátelských prostředků, jak nám je televize zprostředkovávala v nedávných dnech z Běloruska. Jsem zvědav, zda na nás teď Evropská unie uvalí sankce jako na Lukašenka.
Nemohu říct, že jsem viděl, jak to policejní násilí začalo a kdo ho vyprovokoval, ale z toho, co jsem sám zažil, mám divný pocit, že policie chtěla dav vyprovokovat a byla na to perfektně připravena. Nevylučuji ani to, že ty petardy a červené rachejtle byly v rukou policejních provokatérů zamíchaných v davu.
Noviny píšou, že nepokoje vyvolalo 400 radikálů, kteří bezdůvodně (hic!) napadli policii. Pokud je to pravda, tak se ti radikálové museli zjančit doslova v několika minutách, protože já jsem tam žádné agresivní radikály neviděl. Zajímavé. A že bezdůvodně? No, možná, kdyby je policie nechala v klidu odejít, tak by žádné napadení nebylo.
A Babiš i Zeman žádají tvrdý postih chuligánů. Psům psí smrt! řeklo by se postaru.
Odsoudit, zdiskreditovat, zesměšnit se pokusili v Expres.cz článkem Bez roušek, zato vzteky bez sebe: Vítejte na přehlídce „bezmozků“ na Staromáku.
Všechno tady už bylo, kulisy jsou stejné, rétorika je stejná, dokonce i cíle jsou stejné.
Podívejte se na fotky, které jsem tam napráskal a zkuste si udělat sami názor o tom, jak to tam vypadalo. Ponechávám většinu v černobílém provedení, třeba vám ta černobílá syrovost připomene dobu, o které jsme si mysleli, že už je za námi.
Fotoreportáž z demonstrace ZDE.
Autor: Vladimír Stwora
Zdroj: zvedavec.org
Návrat starej sily? Lídri V4 chcú opäť udávať tón v Európe. TU sú vyjadrenia
VIDEO: „Európa je stelesnením ľudského zla, ktoré predstavujú rasizmus, kolonializmus a nespočetné vojny a genocídy.
Pandémia odhalila temné zákulisie? Korupčné škandály otriasajú vládou spojenca Von der Leyenovej: Rúca sa ako domček z karát
Iba Irán bude podľa svojho veľvyslanca pri OSN rozhodovať o použití iránskych zmrazených aktív.
Bulharsko končí s pomocou Ukrajine.
Veto z Budapešti opäť hýbe Európou: Prístupové rokovania Ukrajiny dostali stopku
Ostré slová premiéra: Hovorí o „zatajených faktoch“ o štátnom rozpočte
VIDEO: Vodiči pozor! Prichádzajú nové pravidlá cestnej premávky
VIDEO: 2. Veľká šachovnica- Slováci médiám neveria, horí Moskva, Pohoda bez politiky
Alarm slovenských pekárov! Dovoz chleba láme rekordy, spotrebiteľ vraj netuší, čo kupuje
V Estónsku našli dron s bojovou hlavicou! Ukrajina pripúšťa, že dron sa im „stratil“ na ceste do Ruska
Korotčenko: Útok Ukrajiny proti Bielorusku spustí strategickú reakciu Ruska
Britský Storm Shadow zasiahol Voronež. Londýn dodá Kyjevu nové rakety
VIDEO: Volodymyr Zelenskyj adresoval Bielorusku ultimátum. Alexandrovi Lukašenkovi sa vyhráža ukrajinským vojenským útokom
USA v rámci dohody s Iránom zrušili sankcie na ťažbu, dodávky a predaj iránskej ropy.
VIDEO: 1. Veľká šachovnica- Pamätník Sovietom v Prešove, Melnyk a Kauza Mimi Šramovej
Iránska delegácia opustila rokovania s USA kvôli Trumpovým hrozbám
Kapitál milionárov odteká z najväčších európskych ekonomík
Bod obradu! Revolúcia ivermektínom proti rakovine sa dostala do mainstreamových médií
Ani USA to nemajú: Rusko ohromilo Kyjev neodolateľnou zbraňou odvety
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Covidovou krizi si rozvracet nedáme!
Covidovou krizi si rozvracet nedáme!
Covidovou krizi si rozvracet nedáme!