Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podle Paula Huntera je téměř nepravděpodobné, že se nám podaří kontrolovat šíření viru v dlouhodobém měřítku. 

COVID-19 bude součástí našich životů po celá desetiletí, pravděpodobně i staletí. To je názor mikrobiologa z Východoanglické univerzity Paula Huntera. Podle něj se budeme muset v určitém okamžiku přestat snažit šíření viru kontrolovat. Zatím jsme se však do tohoto bodu nedostali.

„Problém je v tom, že spousta lidí stále věří, že se můžeme dostat do bodu, kdy nebude existovat žádné riziko, kdy budeme mít nulový výskyt covidu,“ uvedl pro Sky News mikrobiolog a profesor medicíny z Východoanglické univerzity Paul Hunter.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podle něj je téměř nepravděpodobné, že se nám podaří kontrolovat šíření viru v dlouhodobém měřítku. V oběhu již kolují další koronaviry, které nás opakovaně infikují po celý život a způsobují nachlazení. SARS-CoV-2 se může stát pátým, což při zvyšování imunity nakonec povede k mírnějším zdravotním rizikům.

„V určitém okamžiku se zkrátka budeme muset přestat snažit šíření viru kontrolovat. Zatím jsme se však do tohoto bodu ještě nedostali,“ podotkl Hunter.

„Pokud budeme chtít žít v rovnováze s tímto virem, tak si prostě v určitém okamžiku budeme muset říct, že jsme udělali maximum pro to, abychom ochránili zdraví lidí. Tento virus se bude šířit ještě desítky let, pravděpodobně i staletí,“ uvedl profesor.

Začátkem tohoto týdne pak vyšla studie, která poskytla jasnější představu o tom, jak nebezpečná může být varianta delta. Mutace se zatím potvrdila v bezmála stovce států a v některých zemích Evropské unie, v Británii a ve Spojených státech vedla k prudkému nárůstu počtu potvrzených případů nemoci.

Delta předčí ostatní viry

Podle studie publikované na odborném diskuzním webu Virological.org má nakažlivější koronavirová mutace delta až tisíckrát větší virovou zátěž, tedy množství viru v organismu infikovaného, než původní varianta koronaviru.

Její autoři uvádějí, že lidé, kteří se deltou nakazí, jsou pro své okolí nejspíš infekční dříve než nakažení původní variantou koronaviru. V průměru trvá přibližně čtyři dny, než mutace delta dosáhne v lidském organismu detekovatelné hladiny, ve srovnání se šesti dny u původní varianty koronaviru.

„Varianta delta předčí všechny ostatní viry, protože se prostě šíří mnohem efektivněji,“ uvedl Shane Crotty z La Jolla Institute for Immunology v San Diegu, který se na studii podílel.

Autoři analyzovali vzorky 167 lidí, kteří se mutací delta nakazili mezi 21. květnem a 18. červnem v Kantonu, hlavním městě provincie Kuang-čou. Následně porovnali virovou zátěž 62 nakažených s dávkou viru, která se prokázala u lidí, jež se nemocí COVID-19 nakazili na počátku ledna 2020.

Evropského středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) uvádí, že mutace delta je o 40 až 60 procent nakažlivější než varianta alfa, která byla poprvé identifikována v Anglii. ECDC varovalo, že mutace delta může být spojena i s vyšším rizikem hospitalizace.

Zdroj: cnn.iprima.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.