Slovanské Noviny

5. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Protesty v Šanghaji sa v nedeľu večer vystupňovali, keď sa polícia snažila rozohnať veľké davy, ktoré sa zhromaždili v meste a sú súčasťou celoštátneho hnutia, ktoré predstavuje jednu z najodvážnejších výziev voči autorite čínskej komunistickej strany za posledné desaťročia.

Nepokoje sa začali v sobotu večer a sústredili sa na cestu pomenovanú po čínskom meste Urumči, kde vo štvrtok pri smrteľnom požiari zahynulo 10 ľudí. Tento incident v severozápadnej oblasti Sin-ťiang vyvolal rozhorčenie na sociálnych sieťach a podnietil sériu vigílií po celej krajine, keďže ľudia z tragédie obviňovali obmedzenia týkajúce sa koronavírusu – obvinenia, ktoré úrady odmietli.

Po tom, čo v nedeľu v skorých ranných hodinách protesty ustali, sa popoludní davy ľudí vrátili. Ľudia sa zhromažďovali aj vo večerných hodinách, občas sa dostali do konfliktu s políciou a vykrikovali protivládne heslá. K podobným zrážkam došlo v piatok v Sin-ťiangu, zatiaľ čo študenti v celej krajine organizovali počas víkendu zhromaždenia vrátane jedného v nedeľu na elitnej univerzite Tsinghua v Pekingu.

ČKS musela v posledných rokoch čeliť oveľa väčším demonštráciám, najmä masovým prodemokratickým protestom v Hongkongu v roku 2019, ktoré do ulíc tohto územia priviedli milióny ľudí.

Z hľadiska celoštátneho rozsahu a priameho spochybnenia straníckej autority však zhromažďujúce sa hnutie proti politike nulovej koincidencie, ktorú podpísal prezident Si Ťin-pching, nemá od protestov na Námestí nebeského pokoja v roku 1989 obdobu. Ľudia na sobotňajšom proteste v Šanghaji otvorene skandovali, aby strana a Si “odstúpili”.

“Protesty dosiahli cez víkend nový bod, pričom sa objavili najmä heslá žiadajúce odstúpenie Si. Predtým sa týkali miestnej implementácie [nulovej kvóty],” povedal Steve Tsang, vedúci Soas China Institute na Londýnskej univerzite.

“Myslím si, že [Si] siahne po nejakej forme represie, aby potlačil ďalšie protesty proti politike a svojmu vedeniu,” dodal Tsang. “Vzdanie sa nulovej kvóty by teraz bolo príliš trápne a bolo by prejavom slabosti.”

V rámci Siovho nulového prístupu k riadeniu pandémie sa úrady snažili eliminovať vírus prostredníctvom častých uzáverov. Na jar bol Šanghaj uzavretý na viac ako dva mesiace. Štátne médiá cez víkend uviedli, že vláda bude naďalej klásť “ľudí a životy na prvé miesto” a “nepoľaví” zo svojho prístupu.

Niektorí demonštranti v Šanghaji v nedeľu držali prázdne listy papiera ako symbol cenzúry – gesto, ktoré používajú aj prodemokratickí aktivisti v Hongkongu – a pripevnili ich na stromy predtým, ako ich polícia strhla. Ďalší niesli biele kvety, ktoré sú v čínskej kultúre symbolom smútku.

“Za posledné tri roky sa v ľuďoch nahromadil takýto hnev,” povedal jeden z účastníkov protestu, ktorý si želal zostať v anonymite.

Študent, ktorý sa v sobotu ponáhľal na šanghajský protest po tom, čo ho videl na internete, povedal: “Viem, že to, čo robím, je veľmi nebezpečné, ale je to moja povinnosť.”Ďalší povedal, že podujatie sa začalo ako pokojná spomienka na ľudí, ktorí zahynuli pri požiari v Urumči, ale “vymklo sa spod kontroly”.

Niektorí ľudia zhromaždení na mieste sa sťažovali na nedostatok slobody a podľa nich nevedeckú povahu čínskej politiky Covid, ktorej cieľom je eliminovať vírus prostredníctvom masového testovania, karantény a uzavretia.

Táto politika sa dostáva pod obrovský tlak v dôsledku rastúceho počtu prípadov, nespokojnosti obyvateľstva a spomaľujúceho sa hospodárstva. Úrady v nedeľu už štvrtý deň po sebe zaznamenali najvyšší počet denných nákaz, pričom ich počet sa priblížil k 40 000.

Na iných miestach čínskych sociálnych médií sa vo veľkom šírili zábery z protestov – najprv skupín ľudí v Urumči z piatkovej noci, ale následne aj z protestov v celej krajine -, ktoré však boli cenzurované.

Na videozáznamoch bolo vidieť študentov, ktorí sa zhromaždili na vigílii na Čínskej komunikačnej univerzite v Nankingu, a objavili sa aj zábery z podobného zhromaždenia na univerzite vo Wuhane.

Na Pekinskej univerzite sa šírili obrázky grafitov obsahujúce heslá ako “Nechceme PCR testy, chceme jedlo”.

Sheena Chestnut Greitensová, expertka na Čínu z American Enterprise Institute, uviedla, že rozsiahle nepokoje by sa mohli “stať vážnou skúškou nástrojov sociálnej kontroly vyvinutých za Siho”.

Čínske úrady zápasia s epidémiami koronavírusu v mnohých veľkých mestách vrátane Kantonu a Pekingu. Predchádzajúce prípady ochorenia boli úspešne potlačené, ale zvyčajne sa sústredili do jedného mesta alebo regiónu, ako napríklad v Šanghaji a v delte rieky Jang-c’-ťiang začiatkom tohto roka.

V Pekingu, kde sa v posledných dňoch sprísnili obmedzenia, ale úrady sa zastavili pred úplným uzavretím celého mesta, sa niektorí obyvatelia postavili proti úradníkom v súvislosti s uzavretím ich areálov.

Objavili sa náznaky, že ľudia čerpajú z protestov proti takýmto obmedzeniam aj inde v Číne. Jeden z obyvateľov mesta Šen-čen povedal denníku Financial Times, že demonštrácie od piatku mu poskytli “inšpiráciu” po tom, ako zlyhali pokojné rokovania s úradníkmi o zrušení uzamknutia jeho areálu.

Povedal, že on a jeho susedia sa zhromaždili pri bráne a kričali “pustite nás”, po čom miestni úradníci ustúpili. “Kopírovali sme a lepili to, čo robili obyvatelia Pekingu a Urumči, a fungovalo to,” povedal.

Hlavný lekársky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Antony Fauci, ktorý tento mesiac odstupuje z funkcie, uviedol, že prístup Číny ku Covidovi-19 bol “drakonický”, zahŕňal prísne uzávery bez akejkoľvek cesty k obnoveniu normálneho života.

“Pristúpili k dlhodobému uzavretiu bez akéhokoľvek zdanlivého cieľa alebo koncovej hry, čo naozaj nedáva zmysel z hľadiska verejného zdravia,” povedal.

Fauci uviedol, že Čína neurobila dosť pre očkovanie starších občanov a pochybila, keď odmietla prijať vakcíny vyrobené v zahraničí. “Z hľadiska verejného zdravia to nedávalo veľký zmysel,” povedal.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: