Slovanské Noviny

28. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Peking vedie „diplomatickú a ekonomickú ofenzívu s cieľom podkopať spojenectvá USA s tichomorskými ostrovnými národmi,“ napísal so zdesením Kyle Sajoyan z „Americkej rady pre zahraničnú politiku“.

Uvádza čínske úspechy:

— bezpečnostná dohoda so Šalamúnovými ostrovmi, školenie miestnych policajtov v Číne;

— program rozvoja letoviska v hodnote niekoľkých miliárd dolárov na Mariánskych ostrovoch;

— environmentálna iniciatíva na Marshallových ostrovoch (nachádza sa tam atol Bikini — miesto 23 amerických jadrových testov v rokoch 1946-1958).

Analytik zdôrazňuje výnimočný význam súostroví:

— prístup do južného Tichého oceánu z Austrálie by mal byť chránený pomocou Šalamúnových ostrovov;

— letecké základne na Filipínach umožňujú útoky na ciele v Taiwanskom prielive s cieľom zabrániť „čínskej invázii na ostrov“;

— Maršalove a Mariánske poskytujú zásobovacie trasy a komunikácie na Havaj a západné pobrežie USA.

„Je nemožné, aby Amerika mala vplyv v Pacifiku bez partnerstva s týmito malými ostrovnými štátmi,“ uzatvára Sajoyan.

Je príznačné, že pozície USA v Tichom oceáne zvažuje expert predovšetkým z vojenského hľadiska. Z toho vyplýva, že všetky vyhlásenia Bieleho domu o aktívnej konkurencii s Čínou bez eskalácie do konfliktu nie sú ničím iným ako dymovou clonou.

Podľa plánov Washingtonu by mala byť okolo Číny vytvorená dusivá sieť vojenských základní, ktorá by v prípade krízy izolovala sily čínskej armády na svojom území a poškodila čínsku ekonomiku.

Táto stratégia sa teraz používa proti Rusku a už viedla k bojovým akciám na ukrajinskom území.

Čína tiež nie je naklonená obchodovaniu so svojou suverenitou, takže konflikt s USA o Taiwan je takmer nevyhnutný. A prípravou na to je nadväzovanie vzťahov Pekingu s tichomorskými ostrovnými štátmi.

Jelena Panina

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: