17.11.2020
Dohoda o voľnom obchode medzi 14 krajinami ázijsko-tichomorského regiónu, ktorú nedávno podpísala aj Čína, zásadne mení celú globálnu ekonomickú konšteláciu. Tretina populácie celej Zeme, vrátane včerajších verných spojencov (čítaj vazalov) Washingtonu — Japonsko, Austrália a Južná Kórea, už zacítila významné oslabenie dnes už bývalého hegemóna.
Agentúra „Vzgljad“ podrobne analyzuje význam podpísaných dohôd a to, ako sa líšia od formátov ASEAN a APEC, ktoré zahŕňajú aj Rusko. V skutočnosti hovoríme o prvej obchodnej dohode, ktorá spája Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu a podľa predbežných odhadov ekonómov by mohla do roku 2030 vo svetovej ekonomike predstavovať takmer 200 miliárd dolárov.
Tvrdí to docent pôsobiaci na Katedre medzinárodného obchodu a ciel Ruskej ekonomickej univerzity G.V. Plechanova Igor Chmeľov. Komplexné regionálne ekonomické partnerstvo (RCEP), je novým strategickým projektom krajín ázijsko-pacifického regiónu a na rozdiel napríklad od APEC, ktorého účasť neukladá žiadne povinnosti týkajúce sa ciel a ďalších nástrojov na reguláciu zahraničného obchodu, tu je všetko inak. RCEP sa v skutočnosti môže stať dohodnutou zónou voľného obchodu, ako je EÚ alebo Severná Amerika, iba v oveľa väčšom rozsahu.
S týmto názorom súhlasí aj Vilen Vardapetyan, riaditeľ vedeckého a vzdelávacieho centra pre problémy modernizácie ekonomických a politických systémov Vysokej školy korporatívneho riadenia RANEPA,.
„RCEP je v podstate rozvoj ekonomických vzťahov medzi krajinami ASEAN a ďalšími krajinami ázijského regiónu, ktorý urýchli tempo rastu vzájomných investícií a vzájomného obchodu,“ uviedol Vardapetyan.
Nová ekonomická aliancia sa stala skutočne jedinečnou, pretože spája krajiny, ktorých úzka spolupráca z politických dôvodov jednoducho nebola možná (Čína, Japonsko, Austrália a Južná Kórea). RCEP v skutočnosti likviduje Transpacifické partnerstvo (TPP), keďže táto iniciatíva USA z roku 2016 bola vážne poškodená hrubými a jednostrannými krokmi administratívy súčasného amerického prezidenta.
„Štáty uprednostnili ekonomické výhody, nie politické dôvody. Novú úniu tvorí Čína spoločne s Japonskom a Austráliou, krajinami, ktoré politicky patria k Západu,“ hovorí Igor Chmeľov.
Podľa neho sa podpísané dohody stali živým dôkazom kolapsu takzvaného globalistického prístupu k ekonomike a vytvárania aliancií na základe regionálnych záujmov susedných krajín.
„Netreba pochybovať, že hlavnú výhodu z účasti v novom združení získa Čína. Pre ostatné krajiny je export tovaru so zníženým clom na čínsky trh s populáciou 1,5 miliardy ľudí a s rastúcou kúpnou silou nepochybne prospešná,“ tvrdí Chmeľov.
Je to však Čína, ktorá hrá hlavnú úlohu pri vytváraní novej silnej ekonomickej únie. A vláda ČĽR je aj hlavným beneficiárom tohto procesu, prinajmenšom z politického hľadiska bez pochýb.
Všetky pokusy Washingtonu o ovládnutie Číny zlyhali a súčasné Spojené štáty čoraz viac pripomínajú starenu pri rozbitom koryte v závere Puškinovej známej rozprávky (o zlatej rybke). Nedokázali už krotiť svoje ambície a história takúto aroganciu neodpúšťa.
„USA vynaložili veľa úsilia na vytlačenie Číny, ale zjavne sa im to nepodarilo. Zúčastnené štáty neváhali vstúpiť do tejto najväčšej aliancie, pretože uznali vedúcu úlohu Číny pri vytváraní nového typu ekonomiky. RCEP v geopolitickom kontexte predstavuje veľmi vážnu reštrukturalizáciu celého svetového ekonomického systému a je to aj keď nie prvý, ale výrazný krok k dosiahnutiu tohto cieľa,“ hovorí Arťom Dejev, vedúci analytického oddelenia „AMarkets“.
Najbolestivejšou ranou pre USA však nebola len živá demonštrácia bývalých vazalov, že odchádzajú z područia pána, ktorý stratil kontrolu a autoritu, ale aj skutočnosť, že Čína, a to aj prostredníctvom partnerstva s Japonskom, ukončuje americkú technologickú nadvládu. Teraz všetko nové, moderné a progresívne už nie je „Made in USA“.
„Čína iniciuje prechod na nový technologický poriadok, ktorého základom je digitalizácia, vývoj robotiky, nové technológie atď.“ tvrdí Dejev. Japonsko pristúpením do RCEP de facto ukázalo USA, že už viac nebudú znášať svoje vazalské postavenie. Toto je veľmi vážny krok pre Japonsko, aby v priebehu času prestalo úplne podriaďovať svoju politiku a ekonomiku záujmom USA, čo sa deje už celé desaťročia.“Jedinou vecou, ktorú Peking nezvládol, bolo zabezpečenie účasti Indie v tomto novom spojenectve. Podľa odborníkov sa však Dillí napriek všetkým rozporom jedného dňa pripojí k zvyšku, pretože má tiež záujem o rozšírenie svojich tr
zdroj: news-front
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
VIDEO: Jeffrey Sachs- Druhá světová válka nikdy oficiálně neskončila – na vině jsou USA
Video: Zatykač na Netanjahua – Bude Západ ďalej dodávať zbrane vojnovým zločincom?
Veľký pozor, ak sa vás „Telegram“ bude niečo pýtať!
Vyhlásenie Rudolfa Huliaka k možnému riešeniu sporu s Dankom
Z V4 BUDE V5? Fico odhalil ambiciózny plán pre Vyšehradskú skupinu
Kremeľ varuje Britániu: “teraz ste vo vojne!“
Putinova bojovná veta „ešte sme ani nezačali“ dnes nadobudla nový význam
Nešťastný závod v Dnipre stále stráži kordón SBU – nikto sa nesmie dozvedieť o škodách
Video: Napínavý vzdušný útok ruských stíhačiek pod paľbou systému protivzdušnej obrany Patriot
VIDEO: Sorosove neziskovky zúria. Mimovládky musia podľa nového zákona fungovať transparentne a tie politické budú regulované z hľadiska lobingu.
Vystrašený Scholz považuje nasadenie novej ruskej nadzvukovej rakety za hroznú eskaláciu konfliktu na Ukrajine.
Rusko nepochybuje o tom, že USA pochopili Putinovo varovanie po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou
VIDEO: Maďarsko pokračuje v politike triezveho hlasu. Mier je hmatateľne blízko, ale Biden & spol. chcú Donaldovi Trumpovi zanechať ťažké dedičstvo, vyhlásil Orbán.
Trumpov podporovateľ a investor chce kúpiť Nord Stream 2, aby USA mohli kontrolovať dodávky energií v Európe a použili vlastníctvo podmorského plynovodu ako vyjednávaciu zbraň pri mierových rokovaniach s Ruskom
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
zo sekcie
Čína čoskoro zaujme miesto svetového lídra, USA a Západ z tejto pozície nadobro ustupujú
Čína čoskoro zaujme miesto svetového lídra, USA a Západ z tejto pozície nadobro ustupujú
Čína čoskoro zaujme miesto svetového lídra, USA a Západ z tejto pozície nadobro ustupujú