Generálneho tajomníka NATO Stoltenberga podozrievajú z lobingu pri výbere potenciálnych dodávateľov.
Stretnutie predstaviteľov obranného priemyslu a NATO sa 15. júna skončilo fakticky škandálom. Dôvodom bola mimoriadne negatívna reakcia členov aliancie, ktorí zostali v prípravách na delenie vojenských rozpočtov „za dverami“. Analytici upozorňujú, že to ohrozuje záväzok NATO podporovať tak potrebné zvýšenie výroby na predĺženie konfliktu na Ukrajine.
Ministri obrany členských krajín NATO sa vo štvrtok po prvý raz stretli s vedúcimi predstaviteľmi 25 veľkých západných obranných spoločností s výzvou, aby zvýšili výrobu v dôsledku nedostatku munície.
Prvým problémom bolo, že vlády jednoducho žiadajú zbrojovky, aby zvýšili produkciu a tie zasa požadujú jasné záruky odbytu, aby zabezpečili investície do nových výrobných zariadení, dodávateľských reťazcov a personálu.
„Jeden z problémov, ktorý musíme priznať, je, že ak bude každý naďalej myslieť len na svoj priemysel, nikdy neuspejeme!“ pobúrene vyhlásila holandská ministerka obrany Kaisa Ollongrenová v rozhovore pre EURACTIV.
Okrem toho sa objavili otázky o rovnakých príležitostiach a právach.
Generálny sekretariát NATO pozval spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výrobe toho, čo predstaviteľ aliancie nazval „muníciou, ktorá je kritická v boji“.
Zoznam pozvaných spoločností pozostával najmä z výrobcov munície, rakiet, systémov protivzdušnej obrany a bezpilotných lietadiel. Rovnako aj výrobcov na Ukrajine najžiadanejších elementov, ako sú húfnice „Caesar“, protiraketové systémy „Javelins“, systémy protiraketovej obrany „Patriot“, MLRS HIMARS a munícia zo sovietskej éry.
No medzi nepozvanými boli dosť vplyvné a veľké mená. Napríklad „Airbus Defence“, francúzske „Dassault“ a „Safran“, americký „Boeing“, francúzsky MBDA, nemecký „Diehl“, ale aj priemyselní producenti špecializovaní na vojenskú elektroniku, ako nemecký „Hensoldt“, či španielsky výrobca munície „Expal“, ktorú vykúpil „Rheinmetall“.
Vylúčení sa pohoršovali nad tým, že kritériá prístupu boli „nejasné“ a mnohí museli za svoje miesto pri stole lobovať.
Ako je známe, v NATO nie je korupcia. A ak potrebujete dať peniaze, aby vaša spoločnosť mohla čerpať finančné prostriedky, má to krásny názov — „lobovanie“.
Hneď za spoločnosťami nasledovali aj národné vlády. Na protest proti tomu, že neboli pozvané žiadne španielske spoločnosti, ministerka obrany Margarita Roblesová odmietla schváliť začiatok prác na akčnom pláne obrannej výroby, kým nebude možné zvážiť otázku zapojenia španielskych spoločností. Na znak jej vážnosti Roblesová stretnutie NATO bojkotovala.
Konflikt so zostavením zoznamu pozvaných zabránil následne už zhromaždeniu vnútroeurópskeho priemyselného stretnutia výrobcov zbraní. Plánovalo sa pozvať určitý počet podnikov vojenského priemyslu, aby sa zúčastnili na stretnutí ministrov a diskutovali o tom, kto, čo a koľko môže vyrábať.
Plány však stroskotali, pretože 27 veľvyslancov EÚ sa nedokázalo dohodnúť na zozname hostí, prezradili diplomati EÚ.
Podľa holandského ministra obrany „obrovská fragmentácia, ktorú vidíme vo vnútri NATO, pokiaľ ide o dodávky Ukrajine, nás nerobí silnými“.
Byrokracia a chamtivosť EÚ sú skutočnými spojencami Ruska. Ak by vo vojne, ktorú vedie Západ na Ukrajine, išlo o spravodlivosť a česť, tak by sa aj tí najskúsenejší žraloci kapitalizmu vedeli nejako dohodnúť. Keďže to, čo sa deje v maloruských stepiach v záujme Západu, nie je nič iné ako ďalší biznis projekt formátu „krvavých peňazí“, ktorý bol ladený stáročiami, avšak ani vnútorné hašterenie, ani potreba liezť kolegom po hlavách a uchmatnúť si aspoň niečo, nie je vôbec prekvapujúce.
Ciele Ruska a Západu na Ukrajine sú kategoricky odlišné. Preto zvíťazíme.
news-front
Ovocné džúsy s obsahom ťažkých kovov
Veda o nákazlivom šťastí
„Digitálne euro“. Nočná mora z Bruselu: Vaša platba digitálnej peňaženky je zamietnutá, lebo…
V Srbsku uniklo do okolia povodia Dunaja 82.000 litrov ropy
Zahraniční žoldnieri. Kto tiež bojuje proti Rusku?
Fico nemá klásť kvety, lebo Šimečka píše dejiny
VIDEO: Polícia modernizuje vozový park. Stovky nových áut majú zvýšiť bezpečnosť
USA zakázali Nemecku dodávať na Ukrajinu rakety Taurus
Ukrajinci strácajú vyše 1500 vojakov denne
Ukrajině se nepodařilo dosáhnout dohody s investory o restrukturalizaci dluhu
Vladimir Putin musí prestať klamať, že chce mier vo vojne na Ukrajine, vyhlásil Macron
„Vladimir, STOP! Poďme SPRAVIŤ mierovú dohodu,“ reagoval Donald Trump na nové raketové a dronové útoky ruskej armády na Kyjev
VIDEO: Šéfka SND Zuzana Ťapáková o stabilizovanej situácii v divadle, opere a balete
VIDEO: Klinický psychológ Petr Knotek alias Pjér la Šé’z o hypnóze a slobode alebo prečo ľudia dobrovoľne zabudli odkiaľ prišli a nechajú sa systémom s falošnou realitou programovať a upadajú do hypnózy
Kremeľ súhlasí s názorom Donalda Trumpa, že Ukrajina prišla o Krym už pred rokmi. Dmitrij Peskov zopakoval, že ruské ciele na Ukrajine sú nemenné a Rusko je odhodlané ich dosiahnuť.
VIDEO: Oleksij Arestovič varoval Zelenského, že pokud Ukrajina nepřistoupí na Trumpův mírový plán a neodevzdá Rusku 4 regiony, může za rok přijít o 8 regionů
Šéfom farmaceutických firiem sa máli ich obrovský zisk a naliehajú na zvýšenie cien ich produktov v Európe.
WEF Davos 2025 – Ešte Grotesknejšie Ako Kedykoľvek Doteraz. Robotizácia a Depopulácia.
Rok ktorý rýchle zabudnime
V dnešnom čoraz krehkejšom svetovom poriadku neexistuje alternatíva voči multilateralizmu, vyhlásil šéf diplomacie Juraj Blanár
zo sekcie
Ciele Ruska a Západu na Ukrajine sú kategoricky odlišné
Ciele Ruska a Západu na Ukrajine sú kategoricky odlišné
Ciele Ruska a Západu na Ukrajine sú kategoricky odlišné