Slovanské Noviny

26. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Protizákonná pomoc Ukrajine! Slovenský škandál Jara Naďa dolieha aj na jeho českú kolegyňu Černochovú, píšu české Parlamentní Listy (PL). Na Slovensku sa bude riešiť postup bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa.

Ten presadil odovzdanie trinástich stíhačiek Ukrajine, pričom podľa nových zistení argumentoval falošnou analýzou ministerských úradníkov, ktorá nikdy neexistovala. Vec sa dotýka aj českej ministerky obrany, ktorej Naď, ktorý po strate poslaneckého mandátu odišiel do ČR, robí poradcu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Česi si preštudovali aj Naďov životopis… a smejú sa

Jaroslav Naď nastúpil v roku 2020 s vládou Igora Matoviča na ministerstvo obrany. Tam v minulosti pôsobil ako úradník, do politiky prišiel dva roky predtým z neziskovej organizácie Globsec. Ministrom obrany zostal po takmer celé volebné obdobie v kabinetoch Matoviča a Eduarda Hegera. Takže ani nie celé normálne volebné obdobie, keďže Matovičovo-Hegerova vláda to neustála ani 4 roky.

Pôvodne sľuboval, že na úrad prinesie transparentnosť a boj s korupciou.

Verejnosť ale zaujal najmä svojou ostrou a arogantnou komunikáciou smerom k politickým odporcom, slávnou sa stala jeho vulgárna komunikácia s občanmi na sociálnych sieťach, keď Slovákov nazýval dezolátmi a opicami, píšu PL.

Skôr posmech ale vyvolalo jeho odhalenie, napríklad v rozhovore pre Respekt: ​​„Rusi u nás skúšajú inovatívne prvky, vysielajú aj pohľadné ženy.“

Naď proti tlaku opozície presadil napríklad vojenskú dohodu s USA, a hájil amerických vojakov aj po incidente vo Zvolene.

Jeho úradovanie opísal pre ParlamentnéListy.cz slovenský politológ Ján Baránek: „Počas pôsobenia na ministerstve fakticky urobil slovenskú armádu boja neschopnú“.

Že vraj Demokrati…

V roku 2023 Matovičovu stranu opustil. Spoločne s premiérom Hegerom vstúpil do strany SPOLU, ktorá sa následne premenovala na Modrú koalíciu a potom si preregistrovala názov na Demokrati. Naď sa stal podpredsedom a kandidoval v minuloročných voľbách. Počas volebnej kampane 2023 zverejnil informáciu, že opozičná strana SMER dostala na volebnú kampaň peniaze z Ruska. Zaštiťoval sa informáciami, ktoré získal ako minister obrany.

Informácie sa nikdy nepotvrdili, ale v predvolebnom čase boli intenzívne šírené na českých sociálnych sieťach, napríklad z účtu skupiny Darček pro Putina. Senátorka ODS Miroslava Nemcová k tomu vtedy pripísala: „Rusko sa sunie cez Maďarsko a Slovensko aj k nám. Asi preto bol Babiš u Orbána. Preto ÁNO, Stredula a ku zrade vždy pripravení komunisti eskalujú napätie a chcú zvrhnúť našu vládu.“

Naďovi bolo v Bratislave horúco

Zatiaľ čo Česko v máji 2023 riešilo túto bizarnú internetovú kauzu, ministrovi Naďovi bolo v Bratislave celkom horúco.

Niekoľko týždňov predtým totiž proti vôli mnohých presadil, aby Slovensko odovzdalo Ukrajine trinásť stíhačiek Mig-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Mnohí právnici vyjadrili názor, že súčasťou tohto obmedzeného mandátu v žiadnom prípade nie je darovanie stíhačiek ako miliardová transakcia so štátnym majetkom a navyše rozhodnutie zásadne ovplyvňujúce zahraničnú a obrannú politiku.

Informácia, že „minister Naď zvažuje“ odovzdanie stíhačiek Ukrajine sa prvýkrát objavila v polovici februára 2023 , po žiadosti Volodymyra Zelenského v Európskom parlamente. O mesiac neskôr bola transakcia schválená a 17. marca ju Naď s ukrajinským veľvyslancom podpísal.

Pôvodne sa hovorilo o jedenástich stíhačkách, krátko pred rokovaním vlády sa číslo zmenilo na trinásť.

Naďove lži

Počas apríla boli slovenské médiá plnené informáciami, ako stíhačky už lietajú s novými insígniami, rovnako ako vysvetľovanie, prečo neboli v najlepšej kondícii, čo Naď vysvetľoval tým, že minulé vlády k nim umožnili prístup ruským technikom.

Množili sa ale otázky, či vláda vôbec mala právo transakciu vykonať. V máji Naď, ktorý medzitým so vznikom úradníckej vlády Ľudovíta Odóra ministerstvo opustil, prišiel s tvrdením, že má od ministerských úradníkov právnu analýzu, podľa ktorej bolo možné stíhačky a obranný systém Ukrajine dodať.

V jednej televíznej debate jeho protihráč vyjadril názor, že žiadna analýza neexistuje. Naď tvrdil, že má v kancelárii kópiu textu a sľúbil zverejnenie . Na sociálnej sieti následne zverejnil text, o ktorom nebolo zrejmé, odkiaľ pochádza.

Text analýzy a informácie o jej vzniku si potom na ministerstve obrany vyžiadal podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám slovenský ombudsman Róbert Dobrovodský.

Teraz prišla odpoveď, že ministerstvo žiadnu takú analýzu nenašlo , ani nie je v žiadnej podobe zachytená v elektronických databázach.

Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher následne uviedol, že stíhačky Mig-29 boli Ukrajine odovzdané protiprávne. Ministerstvo podľa neho pripravuje proti Jaroslavovi Naďovi právne kroky.

Toto by malo zaujímať aj Českú republiku

Právne kroky môžu, bohužiaľ, zaujímať aj Českú republiku. Jaroslav Naď sa totiž krátko po neúspešných voľbách a strate poslaneckej imunity na jeseň roku 2023 presunul do Prahy, kde pôsobí ako poradca českej ministerky obrany Jany Černochovej.

„PhDr. Jaroslav Naď, Ph.D., ktorý je držiteľom bezpečnostnej previerky na stupeň tajnej a aliančného preverenia NATO secret, pracuje ako odborný poradca pre zahraničné vzťahy od začiatku novembra na základe dohody o pracovnej činnosti. S AMOS spolupracuje najmä v oblasti česko-slovenskej obrannej a priemyselnej spolupráce aj na všeobecnom rámci formátu vláda-vláda v kontexte legislatívy EÚ,“ oznámilo vtedy Ministerstvo obrany Parlamentným Listom.cz.

Skratka AMOS znamená Agentúra pre medzivládnu obrannú spoluprácu.

Politológ Baránek k jeho pražskému angažmánu pre Parlamentné Listy.cz povedal, že je mu to veľmi ľúto. „To mi pripadá, že dostal od kamarátov teplý flek, pretože nemohol zostať na Slovensku. Nepoznám človeka, ktorému by bolo ľúto, že Jaroslav Naď odišiel zo Slovenska,“ uviedol.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.