Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

05.11.2020

Foto: web mesta Myjava

Víkendové bezprecedentné pošliapanie dôstojnosti a poníženie väčšiny občanov Slovenska, ktorí z obavy o stratu príjmu, zamestnania či dokonca strechy nad hlavou, podstúpili nedobrovoľné celoplošné testovanie na COVID-19, zhodnotil premiér Igor Matovič ako “najväčšie manévre v dejinách” a po skončení prvého kola aj víťazoslávnym výrokom na sociálnej sieti: “3 milióny úspešne začipované.”

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Pochvalu pridala aj prezidentka republiky Zuzana Čaputová: Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť… Uznanie patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, predovšetkým vláde, armáde, polícii…”

Triezvo uvažujúci ľudia sa však neubránia pocitu hraničiacemu s istotou, že tu nešlo o vírus, ale predovšetkým o testovanie otrockej poslušnosti ľudí, ktorí ešte stále nemajú odvahu čeliť súčasnému nebezpečnému politickému šialenstvu.

K podozrivému nákupu testov sa teraz vyjadrovať nebudem. Ani k výhradám odbornej verejnosti, ktorá spochybnila celý zmysel testovania, za čo si vyslúžila vulgarizmy a dehonestáciu od premiéra Matoviča.

Aká však bola realita “operácie”, ktorá raz vojde do dejín ako nepochopiteľná hanba Slovenska?

Veľmi vážna kritika prípravy celoplošného testovania sa objavila na oficiálnej webovej stránke mesta Myjava. Primátor Pavel Halabrín píše o chaose nielen pri príprave priestorov, ale aj materiálneho zabezpečenia. Ani v sobotu ráno nebolo jasné, či bude dostatok ochranných odevov, plášťov, respirátorov alebo certifikátov a testov. Až komické bolo, že boli 3 druhy tlačív pre administrátorov, niekde chceli rodné číslo, niekde číslo občianskeho preukazu, inde čísla telefónov. Koordinácia, logistika, informovanosť bola absolútne chabá. Nie vinou vojakov, ktorí tu boli, avšak boli riadení z troch rôznych miest a každý mal iné pokyny a informácie,” čítame na mestskom webe.

Primátor spochybnil aj samotné výsledky testov. Zo zverejnenej tabuľky sa dozvedáme, že oficiálny počet testovaných bol 17 753 ľudí, pričom pozitívnych bolo 249, čo je 1,4 percenta. Skutočné výsledky sú 19 193 otestovaných ľudí, z toho 145 pozitívnych, čo je 0,75 percenta! “Podľa môjho názoru, spôsob ako to zrátali a zverejnili výsledky presne zodpovedá tomu, ako to pripravovali. V tom chaose a bordeli, kde politici si mysleli, že všetko vedia a tí chudáci vo výkone dostávali protichodné pokyny, tak sa aj spočítali výsledky. Chcem veriť, že v tom chaose sa pomýlili,” myslí si primátor Pavel Halabrín.

Na otázku, či po predchádzajúcich výhradách odborníkov o pochybnej výpovednej hodnote testov malo mesto šancu testovanie odmietnuť, primátor odpovedá: “Vždy máme šancu. Aj teraz môžem povedať, že to robiť nebudeme, ale obrátilo by sa to proti občanom. Tí by sa dostali do problémov, boli by obmedzovaní v pohybe, možno budú mať problém s deťmi do školy, možno budú mať problém v zamestnaní, možnosť ísť k lekárovi a vôbec voľne sa pohybovať,” Ako doplnil, validitu testovania nerieši, ani to, či má zmysel. Ako verejný funkcionár a miestna autorita musí spraviť všetko preto, aby tam ľudia išli a urobili sme pre nich to najlepšie.

Po zlých skúsenostiach s prípravou prvého víkendu testovania očakáva, že nasledujúce testovanie bude kvalitnejšie: “Len somár sa nenaučí na vlastných chybách a nevyužije skúsenosť, ktorú získal,”uzavrel primátor Myjavy.

Na nesúhlas s výsledkami testovania ako ich spočítali vojaci nielen v Myjave, zareagovala na dnešnej tlačovej konferencii prezidentka Zuzana Čaputová. Primátori a starostovia v druhom kole požadujú prístup k číslam pozitívne testovaných a nahliadať do štatistík. “Pokiaľ samospráva je absolútne kľúčový pilier spolu s ozbrojenými silami úspešnosti danej akcie, či už sa deje lokálne alebo sa diala celoplošne, je dobré, ak disponuje informáciami, ktoré potrebuje pre výkon svojich právomocí,” upozornila prezidentka a zdôraznila: “Správa vecí verejných zdola na miestnej úrovni je absolútne kľúčová aj pre kritické situácie v krajine, akej čelíme a pre organizovanie mimoriadnych a výnimočných prístupov.”

Autor: Martin Kukučka

Kritika testovania na webe mesta Myjava:https://myjava.sk/mesto/aktuality/1766-list-obcanom-od-primatora-myjavy-k-vysledkom-celoplosneho-testovania?fbclid=IwAR0iiXyvu6GO3NqyyS37XP25YovP6EtI70RK_nptGrDwrbu5KHucQ-Vpo4M

zdroj: zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d