Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podľa Politico je nový obranný fond EÚ pre Ukrajinu podvod. Grant vo výške piatich miliárd eur v skutočnosti neexistuje, píše maďarský portál ORIGO.

Lídri EÚ sa v stredu potľapkali po pleci za to, že sa zdanlivo dohodli na fonde vo výške 5 miliárd eur na financovanie nových dodávok zbraní na Ukrajinu. Základom je však model prebaľovania a preznačovania,“ píše bruselský bulletin Politico.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po dlhej diskusii sa členské štáty EÚ dohodli na poskytnutí ďalších 5 miliárd EUR na pomoc Ukrajine do konca roka.

Pôvodne sa mal formálne používať Európsky mierový nástroj (EPF), ktorý bol zriadený v roku 2022 s cieľom poskytnúť Európanom vlastné vojenské vybavenie Kyjevu, zatiaľ čo EPF na oplátku vypláca tieto dary jednotlivým krajinám.

Po vete Maďarska proti ďalšiemu financovaniu (Budapešť kritizovala čiernu listinu OTP v Kyjeve) členské štáty dlho diskutovali o tom, ako tento nástroj zefektívniť.

Nemci, ktorí už vyčlenili takmer 20 miliárd eur na podporu Ukrajiny, trvali na tom, že akékoľvek vojenské vybavenie, ktoré dostali, môže byť odpočítané z ich vecných príspevkov. Francúzi chceli povoliť nákup zbraní vyrobených v EÚ z EPF.

Nakoniec sa v stredu spor skončil vytvorením „Fondu na podporu Ukrajiny“ na financovanie Ukrajincov.

Ale ako upozorňuje Politico, diabol spočíva v detailoch.

Podľa dokumentu väčšina nových vyplatených peňazí nie je v skutočnosti nová a nie sú to peniaze. Ich takzvané bilaterálne dodávky zbraní môžu byť tiež čiastočne započítané ako príspevky do fondu – Nemci okamžite oznámili, že nezaplatia 1,2 miliardy eur, ale budú považovať svoje vlastné dodávky zbraní za príspevky.

Inými slovami, jasoty, ako napríklad Josep Borelle, že „odkaz je jasný: podporíme Ukrajinu vo všetkom, čo je potrebné na víťazstvo“, sú falošné.

Podľa Politico to nie je nič iné ako zatajenie porážky

To, čo bolo prezentované a plánované ako nové financovanie, „sa stalo potemkinovskou dedinou“, v podstate sa uskutočnilo „kreatívne účtovníctvo“.

Diplomati vysvetlili, že bilaterálne dodávky zbraní na Ukrajinu zodpovedajú finančným príspevkom do fondu, približne 50 percent, ale to neznamená, že krajina si môže odpočítať len polovicu svojich platieb, ale aj polovicu hodnoty darovaných zbraní. Nemecko by do spoločného balíka prispelo sumou 1,2 miliardy eur, ale pokiaľ bude môcť predstavovať 2,4 miliardy eur v daroch zbraní, nebude musieť dať ani cent. A to platí aj pre iné krajiny.

Politico poznamenáva, že žiadny z diplomatov, ktorých v stredu kontaktovali, nevedel povedať, koľko peňazí skutočne platia do „Fondu na podporu Ukrajiny“ – ale zhodli sa na tom, že suma by teoreticky mohla byť až nulová.

ZDROJ: POLITICO / HD / Origo.hu

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d