Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prijatie nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v predloženej verzii by bolo v priamom rozpore s novým Európskym aktom o slobode médií. Upozornila na to prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Na tieto slová prezidentky poriadne ostro reaguje podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD). Čo však prvotne Čaputová vláde vyčíta?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čaputová kritizuje vládny zámer meniť RTVS

Pripomenula, že nové nariadenie EÚ upravuje mechanizmy na zabezpečenie nezávislosti a nestrannosti verejnoprávnych médií a ich ochranu pred politickými zásahmi. „Zdôrazňuje, že členské štáty nesmú vystaviť verejnoprávne médiá riziku politickej kontroly, pretože to vedie k zaujatosti a strate nestrannosti spravodajstva,“ dodala prezidentka.

Poukázala na to, že SR ako členský štát EÚ má povinnosť rešpektovať únijnú legislatívu, čo okrem iného znamená zdržať sa prijatia takých zákonov, ktoré by v období medzi nadobudnutím platnosti a dátumom účinnosti právnych predpisov EÚ vo vnútroštátnej legislatíve pôsobili proti ich cieľom. „Nariadenie EÚ má vstúpiť do platnosti 20 dní od publikovania, v čase prijatia zákona navrhnutého ministerstvom kultúry bude už teda platné. Je preto zrejmé, že návrh zákona z dielne ministerstva kultúry by bol jednoznačne v rozpore s účelom a textom tohto nariadenia,“ zdôraznila.

Hovorí o objektivite, avšak ta je u RTVS rekordne nízka

Volanie po zvýšení kvality a profesionality akejkoľvek inštitúcie vníma prezidentka ako prirodzené, spochybňuje však dôvody, ktoré uvádzajú v súvislosti s RTVS predkladatelia nového zákona, či už je to neobjektívnosť spravodajstva alebo nenapĺňanie verejnoprávneho poslania. Hlava štátu upozorňuje, že ani orgán dohľadu – Rada RTVS, ani národný regulátor v oblasti audiovizuálnych mediálnych služieb – Rada pre mediálne služby nekonštatujú v prípade RTVS systémové zlyhanie. „Spravodajstvo RTVS diváci hodnotia ako najobjektívnejšie,“ dodáva Čaputová

Čaputová hovorkyňa PS?

„Zuzana Čaputová nevynechá jedinú príležitosť na to, aby si kopla do vlády – celých päť rokov vo funkcii mentálne ostala podpredsedníčkou PS a teraz už nestrannosť ani nepredstiera. Dnes natočila trápne videjko, v ktorom demagogicky kritizuje ministerku kultúry za návrh zákona o RTVS.“ Píše Blaha.

Ako ďalej koaliční hovorí: „Len sa pýtam, kde bola prezidentka, keď počas matovičovskej éry temna opozičných politikov nepúšťali do verejnoprávnej televízie a rozhlasu? Kde bola, keď bývala vláda vypínala opozičné médiá? A prenasledovala ľudí s iným názorom? Ležala na podlahe a robila si fotečky. Kde bola, keď sa v debatách o vážnych spoločenských témach v RTVS nachádzali iba ľudia s tým istým názorom? Už ste zabudli na Havranove „vyvážené polemiky“? Kde bola, keď jej progresívna súdružka z PS Ostrihoňová zneužívala verejnoprávny priestor na propagáciu extrémnych progresívnych názorov bez akejkoľvek oponentúry? Kde bola, keď Kolíkovej bratm robil kšefty s RTVS? A keď si tam pakovali vačky rôzne externé firmy?“

ZDROJ: Telegram Luboš Blaha / Ereport / TASR

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d