Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čaputová je proti povinnému testovaniu ľudí na koronavírus. Matovič ju neinformoval o svojom pláne, uprednostnil Merkelovú

Pretestovanie všetkých obyvateľov Slovenska, označil premiér za najväčšiu operáciu v dejinách krajiny. Prezidentku ako vrchnú veliteľku ozbrojených síl však Matovič neinformoval.

Premiér Igor Matovič v priebehu desiatich minút zverejnil na Facebooku dva statusy, v ktorých sa venoval prezidentke Zuzane Čaputovej.

Najprv ospravedlnenie

V prvom sa jej ospravedlnil a vysvetlil, prečo o pláne plošného testovania obyvateľov na koronavírus vedela skôr nemecká kancelárka Angela Merkelová ako ona – najvyšší slovenský ústavný činiteľ a vrchný veliteľ Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktoré prevzali záštitu nad celou operáciou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Definitívne som sa o podpísaní kľúčových zmlúv o nákupe testov dozvedel v piatok počas samitu v Bruseli na raňajkách s nemeckou kancelárkou Merkelovou, informoval som ju o tomto pláne s vedomím, že testy máme už nakúpené a tým pádom je to reálny plán, ktorý ideme zrealizovať,“ priblížil Matovič.

Doplnil, že Čaputovej o pláne vopred nehovoril, lebo si zobral k srdcu jej opakované volanie po tom, aby vláda informovala až o definitívnych veciach.

Potom kritika

Onedlho však zverejnil ďalší status, v ktorom reagoval na krátku správu, ktorú Denník N publikoval v Minúte po minúte o 15.56. V tej stálo, že Čaputová je proti plošnému testovaniu.

„Tak … a pani prezidentka sa podľa Denníka N už rozhodla – je proti plošnému testovaniu. Bohužiaľ ešte predtým, ako by si vypočula argumenty. To mi je mimoriadne ľúto,“ napísal k tomu Matovič.

Problémom je, že Čaputová nič také nepovedala, išlo o dezinterpretáciu zo strany Denníka N. Prezidentka sa na návšteve v Univerzitnej nemocnici v Martine len vyjadrila, že je proti tomu, aby bolo plošné testovanie povinné a už vôbec nesúhlasí s tým, aby sa to robilo pod hrozbou sankcie.

O 16.28 vyšla v Minúte po minúte oprava aj s opravedlnením.

Následne sa k tomu v ďalšom statuse vyjadrila aj samotná prezidentka. „Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií,“ napísala Čaputová.

Problematické utajenie

Matovič prvýkrát verejne informoval o pláne na pretestovanie všetkých obyvateľov Slovenska, ktorý označil za najväčšiu operáciu v dejinách krajiny, v sobotu 17. októbra. Predtým sa niekoľko týždňov pripravovala v utajení v úzkom okruhu osôb, v ktorom nebola ani prezidentka.

To vyvolalo otázky, keďže operáciu Spoločná zodpovednosť má na starosti armáda a ona je vrchnou veliteľkou ozbrojených síl.

Utajenie dnes kritizovali predstavitelia Slovenskej lekárskej komory, pretože vylúčilo možnosť širokej odbornej diskusie. A práve tá je podľa prezidenta komory Mariana Kollára pre úspech takto veľkej akcie nevyhnutná.

Matovič argumentoval tým, že počas prvej vlny pandémie zdravotnícky materiál pre jeho nedostatok často končil v iných krajinách ako pôvodne mal, s čím malo negatívne skúsenosti aj Slovensko. Premiér preto chcel, aby o nákupe veľkého množstva antigénových testov, ktoré majú byť použité pri celoslovenskej operácii, vedelo čo najmenej ľudí.

Zdroj: strategie.hnonline.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d