Slovanské Noviny

6. júna 2023

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý elitný vyšetrovateľ Šátek sa pýta, ako prišiel policajný prezident Kovařík k informáciám z vyšetrovacieho spisu ohľadne manipulovania vyšetrovania

Policajný prezident nemá žiadne zákonné právomoci k tomu, aby sa dostal k informáciám o obsahu vyšetrovacieho spisu a priebehu vyšetrovacích úkonov, komentoval dianie v polícii exriaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek.

Bývalý predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) zverejnil na pondelkovej tlačovej konferencii správu, ktorá má dokazovať manipulovanie vyšetrovania v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. SMS spávu mal poslať vyšetrovateľ Ján Čurilla operatívcovi. Z jej obsahu vyplývy, ako ho Čurilla inštruuje, čo má vypovedať kajúcnik.

O správe informoval aj expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorý v tejto súvislosti upozornil, že tu končí hra medzi koalíciou a opozíciou a situácia je tak vážna, že je potrebná diskusia naprieč celým politickým spektrom. Ovplyvňovanie vyšetrovania v krajine podľa jeho slov ohrozuje ústavné zriadenia krajiny.

„Takto dramaticky zložitú situáciu v bezpečnostných zložkách a takéto oslabenie moci vlády som ešte nezažil,“ vyhlásil Pellegrini.

Podľa prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka je zarážajúce, aké hry sa rozohrali prostredníctvom médií a akým zavádzajúcim spôsobom sa niekto snaží o destabilizáciu polície.

“Vyšetrovateľ Ján Čurilla mi vysvetlil, že túto SMS zaslal operatívcovi, ktorý na prípade pracoval. Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 o 9.40 h, teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19. augusta a 20. augusta 2020. Ide o prípad, v ktorom vypovedali dve osoby C. D. a M. Z. Dôležitým faktom je aj to, že hodnovernosť výpovedí týchto osôb je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, keď trestná činnosť mala byť spáchaná,” uviedol Kovařík.

„Informácie, ktoré kolujú mediálnym svetom, ma, samozrejme, nenechávajú pokojným. Nemám žiadne bližšie informácie, len tie, ktoré boli medializované, a znepokojili ma rovnako ako celú verejnosť. Bol som však vyšetrovateľmi NAKA uistený, že všetky procesné úkony sú v súlade s platnými zákonmi, takže vyšetrovatelia majú preto aj naďalej moju podporu. Samozrejme, platí, že povinnosťou Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra je tieto informácie dôsledne preveriť,“ skonštatoval policajný prezident.

 „Absolútne vylučujem, že by bola ktorákoľvek osoba obvinená len na základe výpovede ,kajúcnika’. Sami vieme, že takto postavené obvinenie by nepodporila dozorujúca prokuratúra a neobstálo by na súde. Každé obvinenie je postavené na základe výpovedí viacerých svedkov, listinných dôkazov, aj takých, ktoré pochádzajú z minulosti, čiže z obdobia, kedy bol skutok spáchaný, a taktiež znaleckých posudkov,“ dodal šéf polície.

Iniciatíva advokáti za právny štát (IAPŠ) však tieto vyjadrenia spochybňuje. „Z výsluchu viacerých obvinených vyplýva, že uvedené podozrenia o ,nadpráci’ a nezákonnom ovplyvňovaní kajúcnikov a obvinených (z ktorých sa majú stať ďalší kajúcnici) zo strany vyšetrovateľov NAKA či operatívnych pracovníkov NAKA sú viac ako dôvodné. Z obsahu predmetnej zápisnice priamo vyplýva dôvodné podozrenie, že zo strany vyšetrovateľov NAKA a operatívnych pracovníkov NAKA malo dôjsť k porušeniu účelu kolúznej väzby, nakoľko vyšetrovatelia NAKA, resp. operatívni pracovníci NAKA umožnili stretnutie spoluobvinených osôb, pričom minimálne jedna z týchto osôb bola v kolúznej väzbe a malo prísť k presviedčaniu už spolupracujúceho obvineného – kajúcnika, ktorý mal nahovárať na spoluprácu iného spoluobvineného, to všetko v prítomnosti a za asistencie vyšetrovateľov NAKA, resp. operatívnych pracovníkov NAKA ,“ cituje iniciatíva zo zápisnice o výsluchu pred Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici ešte zo 6. mája 2020.

Šátek: Ako sa dostal Kovařík k informáciám?

Situáciu komentoval na sociálnej sieti bývalý roaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek:

Zdá sa, že policajný prezident Kovařík v mediálnom zápale pozabudol nato, že argumenty, ktoré verejne mediálne použil nemal ako získať z vyšetrovacieho spisu bez porušenia zákona a svojej právomoci.

Nezaoberám sa detailne podstatou obsahu použitých faktov, ale musím vysloviť počudovanie, akým spôsobom sa dostal policajný prezident Kovařík k informáciám, ktorými „vyvracia“ určité mediálne tvrdenia s tým, že sú to mediálne hry a je to snaha o destabilizáciu polície.

Akým spôsobom sa dostal policajný prezident Kovařík k informáciám, že SMS vyšetrovateľ Čurilla poslal operatívcovi až „dva dni po výsluchoch, ktoré mal podľa Pellegriniho ovplyvniť“ a zároveň odkiaľ môže vedieť, že „hodnovernosť výpovedí, ktoré Pellegrini napáda, je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, keď si úplatok odovzdali“? Je jasné, že bez toho, aby mal konkrétne informácie z vyšetrovacieho spisu alebo od osoby, ktorá je dobre informovaná o jeho obsahu sa k týmto informáciám dostať nemohol.

Policajný prezident nemá žiadne zákonné právomoci k tomu, aby sa dostal k informáciám o obsahu vyšetrovacieho spisu a priebehu vyšetrovacích úkonov. Policajný prezident Kovařík asi zabudol, že už nie je vyšetrovateľom a nemá v kompetencii takéto informácie získavať, disponovať nimi a pravdaže nimi aj mediálne argumentovať.

Z tohto jednoznačne vyplýva, že policajný prezident disponuje informáciami z vyšetrovacích spisov, o ktorých fakticky nemá vôbec nič vedieť a preto vyvstáva otázka, či tak ako sa tajne dostáva k informáciám o obsahu vyšetrovacích spisov, či do týchto vyšetrovacích procesov aj nezasahuje?

Zdroj: InfoVojna / Facebook Jozef Šátek

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí ovládli...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: