Slovanské Noviny

20. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Bulharský obchodník Gebrev sa bráni, tvrdí, že v českých skladoch nevybuchla jeho munícia

Spoločnosť EMCO bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva nevyvážala na Ukrajinu muníciu, ktorá bola vyrobená v Česku. Vyplýva to z vyhlásenia spoločnosti, ktorú cituje Bulharská národná televízia (BNT)

Emilian Gebrev

Spoločnosť EMCO bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva nevyvážala na Ukrajinu muníciu, ktorá bola vyrobená v Česku. Vyplýva to z vyhlásenia spoločnosti, ktoré cituje Bulharská národná televízia (BNT).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bulharská spoločnosť odmieta spojenie s výbuchmi skladov v Česku.

V EMCO tiež odmietajú, že munícia, ktorá vybuchla v skladoch vo Vrběticiach v roku 2014, by im patrila. Bulharská národná televízia zároveň zdôrazňuje, že práve export zbraní na Ukrajinu je hlavnou verziou otravy Gebreva, jeho syna Chistu a úradníka Valentina Tachčieva.

V spoločnosti Gebreva zdôraznili, že rok pred výbuchmi a rok po výbuchoch EMCO neplánovala prevoz svojej produkcie zo skladov ani do Bulharska, ani do iných krajín. Dodali tiež, že vyšetrovacie orgány žiadnej krajiny nepožiadali o podobné informácie.

V období mesiacov pred výbuchmi v Českej republike, počas nich a najmenej jeden rok po nich spoločnosť EMCO neuskutočnila a ani neplánovala prepraviť majetok z dotknutých skladov, či už do Bulharska, alebo do akejkoľvek inej krajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení.

zdroj: hlavné správy