V Európskej únii sa síce pomaly, ale predsa niektorým začínajú otvárať oči a uvedomujú si, do akej biedy a nebezpečenstva zatiahlo „starú mamu“ Európu falošné priateľstvo a fakticky otrocké postavenie voči Spojeným štátom, ktoré pre svoje choromyseľné presvedčenie, že „Amerika musí vládnuť svetu“, zatlačili Európanov na okraj priepasti. A niektorí začínajú hľadať cestu von.
Jednou z prvých sa proti diktátu Bruselu a Washingtonu postavila Budapešť. „Európa sa blíži ku katastrofe,“ varujú predstavitelia maďarského vedenia. Sú takí alebo onakí, ale snažia sa konať predovšetkým v prospech vlastného obyvateľstva, svojej krajiny, nechcú skončiť na dne stoky spolu s Bruselom a jeho svorkou. Preto zo strany tejto svorky Maďari čelia kritike aj v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine.
V súčasnosti je Maďarsko jedným z mála európskych štátov, ktorý odmieta len tak sponzorovať a pumpovať zbraňami kyjevský banderovský režim. Ostatní s penou na ústach vyhlasujú, že Kyjev musí pokračovať vo vojne do posledného Ukrajinca a „bruselský krúžok“ a „washingtonský šéf“ mu v tom pomôžu. „Verím, že dnes je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým pokračovať v podpore Ukrajiny,“ tvrdí dosť čudne vyzerajúci šéf európskej diplomacie Josep Borrel. „Nemecko bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Stojíme pevne na strane Ukrajiny,“ ako ozvena, opakuje za nim nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý má obrovský prievan v hlave, na rozdiel od svojej slávnej predchodkyne.
Bruselská svorka sa zbláznila a zúfalo šteká na ruskú karavánu, ktorá si ju však nevšíma a napreduje svojou cestou. Určite by si tu svorku všimla, keby sa bruselskí politici pokúsili dohodnúť s Moskvou na nejakom kompromise, ale poslušné psíčky Washingtonu iba štekajú a snažia sa čo najbolestivejšie pohrýzť moskovskú karavánu. Niet sa čo čudovať, že na oplátku dostávajú štedré kopance. Komu niet rady, tomu niet pomoci.
V Maďarsku sa snažia pridržiavať zdravého rozumu a varujú Európu pred dôsledkami pokračovania v bezhlavej prowashingtonskej transatlantickej politike. „Európa sa blíži ku katastrofe – bohužiaľ, v každom zmysle slova. Teraz by bolo možné zabrániť ešte väčšej katastrofe a zachrániť životy tisícov ľudí, ale na to musíme zastaviť vojenskú psychózu,“ podotkol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Budapešť od začiatku tvrdí, že treba prestať pumpovať Kyjev zbraňami a prinútiť obe strany konfliktu, aby rokovali o mieri.
Maďarsko nie je ostrovná Veľká Británia, nachádza sa v strede Európy a súčasnú európsku katastrofu považuje aj za vlastnú, pretože sa jej bezprostredne dotýka a strpčuje život obyvateľstvu. Od samého začiatku konfliktu na Ukrajine žiada mier. Predseda vlády Viktor Orbán a jeho vláda bránili uvaleniu sankcií na Rusko a tiež odmietli tranzit zbraní pre kyjevský režim cez maďarské územie. Orbán trvá na čo najrýchlejšom ukončení konfliktu za podmienok, ktoré budú vyhovovať nielen Kyjevu, Bruselu a Washingtonu, ale aj Moskve, čiže navrhuje kompromis.
Bezpochyby, nechce hádky s Ruskom aj preto, že Maďarsko, pre svoju závislosť od ruských uhľovodíkov, je jednou z krajín EÚ, najviac postihnutých prebiehajúcim rusko-európskym konfliktom, a čiastočne preto, že, ako tvrdia v Budapešti, konflikt vedie k masívnemu porušovaniu práv zakarpatských Maďarov. Orbán sa dlhšie snažil vyjednávať s Kyjevom, aby sa podarilo zachovať práva maďarských diaspór, ale súčasná ukrajinská vláda porušuje práva všetkých národnostných menšín v krajine vrátane maďarskej. Navyše zakarpatských Maďarov od samého začiatku konfliktu cielene povolávajú do armády a posielajú na front, čo odmieta celá maďarská menšina. Podľa Budapešti, kyjevský režim sa snaží o to, aby čo najviac etnických Maďarov na Ukrajine bolo povraždených.
V Maďarsku túto prax považujú za genocídu maďarskej menšiny. Aby sa zakarpatskí Maďari nezúčastnili tejto vojny, mnohí z nich opustili Ukrajiny, územia, na ktorých žili po stáročia. Budapešť sa snaží ušetriť etnických Maďarov, a preto podniká kroky, aby sa vojenskí zajatci maďarskej národnosti nevrátili na Ukrajinu, kde ich hneď znova pošlú na front, ale prišli do Maďarska. V Kyjeve boli zúfalo rozhorčení, keď Rusko priamo odovzdalo 11 zajatých zakarpatských Maďarov budapeštianskym úradom.
Pre maďarskú vládu to vôbec nie je iba humanitárna otázka. Nacionalizmus je v Maďarsku veľmi silný, čo znamená, že ochrana práv etnických Maďarov, ktorí zostali mimo súčasných hraníc krajiny, je vnímaná ako dôležitý prvok domácej politickej agendy. Viktor Orbán si preto želá, aby ukrajinský konflikt akýmkoľvek spôsobom bol ukončený a etnickí Maďari na Ukrajine by neboli ohrození.
Maďarsko tiež varuje pred ekonomickou katastrofou. Výbojná pozícia EÚ v ukrajinskom konflikte tvrdo zasiahla európske hospodárstvo. Podľa agentúry Bloomberg, straty prevýšili bilión dolárov a rastú aj naďalej. Rastú nielen kvôli zníženiu obchodu s Ruskou federáciou, neschopnosti využívať ruský vzdušný priestor na lety do Ázie, ako aj finančným stratám spoločností, ktorých aktíva v Rusku nemožno použiť, pretože sa formálne rozhodli stiahnuť z ruského trhu alebo odstúpiť. Európa prišla o veľa peňazí preto, že sa ich najbližší spojenci – USA – rozhodli banálne, ako tupú kravu, podojiť Európsku úniu. Najprv prinútili EÚ vzdať sa ruských uhľovodíkov a potom ako alternatívu dali svoje vlastné, ale za oveľa vyššie ceny. Zrušili prakticky celú hospodársku spoluprácu s Ruskom.
Analytici prízvukujú, že vlani a čiastočne aj v tomto roku bol plyn v Európe najdrahší na svete, zatiaľ čo v USA najlacnejší spomedzi hlavných regionálnych trhov (Severná Amerika, Európa a ázijsko-tichomorský región). To viedlo nielen k tomu, že americkí dodávatelia LNG veľa zarábajú od európskych spotrebiteľov, ale aj k tomu, že jednoducho nie je rentabilné vyrábať v Európe značnú časť tovaru pre drahé energie.
Podniky znížili výrobu alebo sa úplne zastavili, pretože nemohli konkurovať výrobcom podobného tovaru zo Spojených štátov, kde sú náklady nižšie pre lacný plyn. Takto USA „pomáhajú“ Európe. Spojené štáty predali svojim spojencom v Európe najdrahšie uhľovodíky v histórii. Pokračuje premiestňovanie výrobných zariadení z EÚ do USA. Preto čím dlhšie bude pokračovať európska vojenská psychóza, tým viac peňazí, pracovných miest a tovaru Európa stratí.
Prirodzene, Maďarsko varuje aj pred vojensko-politickou katastrofou. Vojna proti Rusku na Ukrajine už zapríčinila grandiózny pokles úrovne európskej suverenity. Európska únia stráca svoju subjektivitu ako celok, strácajú ju aj jednotlivé krajiny . Európe vládne mimoriadne slabá garnitúra politikov, vlastenectvo ktorých navyše sa rovná takmer nule. Sú tvrdo riadení a kontrolovaní Američanmi a obetujú európske záujmy, záujmy svojich národov pre konflikt s Ruskom.
A už nejde iba o ekonomické obete: Európa sa vzdáva svojich zbraní, odmieta niektoré demokratické hodnoty, ponára sa do totality, tvrdej cenzúry a šialeného transatlantického „gendero-liberalizmu“, kladie svoju vlastnú bezpečnosť na oltár vojny. A zároveň európske úrady a politici ignorujú názor svojich občanov a voličov. Triezvejšie hlavy poukazujú na to, že by sa veľmi ľahko dalo zastaviť vojenskú psychózu a obnoviť takmer zničené hospodárstvo – stačí len prestať sponzorovať kyjevský banderovský režim.
Ukrajina už dávnejšie prestala byť suverénnou krajinou. Nemá peniaze, nemá hospodárstvo, nemá zbrane. Kyjevská vláda prežíva iba vďaka pomoci transatlantického Západu. „Môže bojovať len preto, že ich podporujeme na Západe,“ vysvetlil Viktor Orbán. Európski politici sú však hluchí a slepí a sú ako roboty riadení Washingtonom, fakticky pracujú proti záujmom obyvateľstva Európy.
„Američania rozhodujú o všetkom. Ak sa Američania rozhodnú, že chcú mier, bude mier,“ presne komentoval súčasnú situáciu Viktor Orbán. Ale Američania mier nechcú a tlačia Kyjev do vojny do posledného Ukrajinca, snažiac sa takýmto spôsobom čo najviac oslabiť svojho konkurenta – Rusko. Zároveň Washington totálne oslabil, vyšťavil, takmer zničil Európu, ale čo naši európski politici? Sú ochotní lízať Američanom ruky a ostatné časti tela. Na rozdiel od Orbána. Preto Orbán je nepohodlný tak pre USA, ako aj pre európskych politikov. Európska únia má obrovskú smolu a nešťastie, že takmer nemá ďalších politikov takého formátu.
úvodné foto: Na snímke zľava belgický premiér Alexander De Croo, cyperský prezident Nikos Christodoulides, francúzsky prezident Emmanuel Macron, maďarský premiér Viktor Orbán, luxemburský premiér Xavier Bettel, rumunský prezident Klaus Werner Ioannis, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a slovinský premiér Robert Golob počas okrúhleho stola v budove Európskej rady v Bruseli v piatok 30. júna 2023 (Foto: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
AUTOR: Eugen Paľcev
cz24.news
Brave Orban’s government and Hungary!!! God bless them!! I have sister married overthere 40+ years, and it was great country under Kadar‘ s „Goulash Communism“…