Slovanské Noviny

20. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Alternatívny finančný systém by mal byť odolný voči západným sankciám a mohol by ukončiť dominanciu amerického dolára na medzinárodných burzách a v obchodných a finančných transakciách.

Rusko predloží svoj návrh nového medzinárodného finančného systému ostatným krajinám BRICS na budúcotýždňovom samite tejto skupiny, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na dokument, ktorý Moskva rozposlala novinárom pred týmto podujatím.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tento systém by mal byť odolný voči západným sankciám a mohol by ukončiť dominanciu amerického dolára na medzinárodných burzách a transakciách, uviedla tlačová agentúra Reuters s tým, že nová platobná platforma vraj bude založená na technológii blockchain a využívať bude digitálne tokeny kryté národnými menami zúčastnených krajín.

Tento formát by umožnil jednoduchú a bezpečnú výmenu takýchto mien bez všadeprítomnej potreby dolárových transakcií. Nová platforma by sa údajne opierala aj o sieť komerčných bánk prepojených navzájom prostredníctvom centrálnych bánk krajín BRICS.

Súčasťou návrhu je údajne aj vytvorenie platformy BRICS Clear na zúčtovanie obchodov s cennými papiermi. V návrhu sa tiež členské štáty vyzývajú, aby vytvorili spoločnú metodiku ratingu, ale nespomína sa vytvorenie spoločnej ratingovej agentúry BRICS. Dokument údajne obviňuje aj existujúce medzinárodné finančné inštitúcie vrátane Medzinárodného menového fondu z toho, že slúžia záujmom USA a ich spojencov.

Rusko sa k správe agentúry Reuters nevyjadrila a nezverejnila žiadne dokumenty, ako je ten, ktorý sa v nej cituje.

Ruský minister financií Anton Siluanov minulý týždeň predložil návrh reformy medzinárodného finančného systému ostatným ministrom financií a šéfom centrálnych bánk krajín BRICS. Pri tejto príležitosti taktiež kritizoval Západ za jeho pokusy využívať medzinárodný finančný systém a americký dolár ako prostriedok politického nátlaku. Podľa Siluanova BRICS diskutoval o alternatívach k Západom ovládanému globálnemu platobnému systému, depozitárovi zúčtovania a režimu ratingových agentúr.

Šéf ruského rezortu financií zároveň uviedol, že v medzinárodných platbách by sa mali používať nové finančné digitálne aktíva. „Je to rýchlejšie, lacnejšie a spoľahlivejšie. Operácie sa vykonávajú bez účasti bánk a infraštruktúry tretích krajín,“ vysvetlil. Konkrétne detaily návrhu však napriek tomu zostávajú nejasné.

Rusko aktívne znižuje používanie dolárov v medzinárodných transakciách. Viac ako 95 % vzájomných zúčtovaní medzi Ruskom a jeho najväčším obchodným partnerom, Čínou, sa uskutočňuje s použitím národných mien (rubľa a jüanu), uviedol v auguste ruský premiér Michail Mišustin.

Podľa Siluanova krajiny BRICS pristúpia k ešte väčšiemu zníženiu podielu amerického dolára vo vzájomných transakciách v prospech národných mien.

Samit BRICS sa má konať na budúci týždeň v Kazani na juhozápade Ruska. Moskva v súčasnosti predsedá tejto organizácii, ktorej členmi sú Brazília, India, Čína a Južná Afrika, ako aj Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty a Etiópia. Podľa ruských predstaviteľov o členstvo v tomto hospodárskom bloku požiadalo viac ako 30 krajín vrátane člena NATO Turecka.

Zdroj: rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.