Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na práve prebiehajúcej parlamentnej schôdzi sa bude rokovať aj o reforme súdnictva ministerky spravodlivosti Kolíkovej. Tzv. súdnej mape bola na jej ministerstve za posledný rok venovaná značná pozornosť. Predseda parlamentu očakáva, že rovnaká pozornosť bude venovaná aj exekučnej amnestii

Reforma súdnictva z pera ministerky spravodlivosti je po schválení vládou momentálne na programe aktuálnej schôdze národnej rady. Po dlhých mesiacoch príprav spojených s mnohými problémami, kedy musela ministerka čeliť neutíchajúcej kritike opozície, ale aj vlastných koaličných partnerov, bude teda ministerka Kolíková už o pár dní žiadať poslaneckú snemovňu o podporu pre svoj návrh.

Predseda parlamentu Boris Kollár v tejto súvislosti upozorňuje na to, že bude ministerku žiadať o rovnaké nasadenie aj pre návrh zákona o exekučnej amnestii, ktorý už dlho leží na jej ministerstve a je neustále odkladaný. Podľa Kollára pritom ide o jeden z najdôležitejších zákonov, ktorý môže pomôcť viac ako miliónu ľudí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Približne 1,2 milióna našich občanov má na svojich pleciach nejakú exekúciu. Niektorí „len“ jednu – dve, mnohí, bohužiaľ, päť aj viac exekúcií. Ide o hrozné číslo. Úroky a rôzne poplatky sa za roky trvania exekúcie často vyšplhajú až na niekoľkonásobok samotnej istiny dlhu. To je obrovské bremeno, ktoré si títo ľudia nesú vo svojom živote,“ povedal Boris Kollár.

Exekúcie sa dotýkajú každého štvrtého dospelého Slováka. Napriek tejto skutočnosti sa problémom žiadna doterajšia vláda nezaoberala. Hnutie Sme rodina prišlo s návrhom exekučnej amnestie ešte v roku 2017, kedy jeho poslanci sedeli v opozícii. Ich návrh bol opakovane, aj v nasledujúcich rokoch zamietnutý.

Návrh máme pripravený už roky. Ide v ňom o konkrétnu pomoc ľuďom, ktorí sa roky nevedia dostať z finančných problémov kvôli exekúciám. Exekučnú amnestiu sme presadili aj do Programového vyhlásenia vlády a už nejaký čas sa naším návrhom zaoberajú aj na ministerstve spravodlivosti. Zdá sa ale, že mu nevenujú ani zďaleka takú pozornosť ako súdnej mape. Pri všetkej úcte, exekučnú amnestiu pokladám za dôležitejšiu, pretože môže pomôcť státisícom ľuďom dostať sa z problémov, do ktorých sa často ani nedostali vlastnou vinou,“ povedal predseda parlamentu.

Návrh hnutia spočíva v tom, že budú občanovi odpustené úroky z omeškania a poplatkov, dôjde k upusteniu od vymáhania pohľadávky štátu a k následnému zastaveniu exekúcie. To všetko za podmienky, že občan uhradí svoj dlh v zmysle zásady: „čo si si požičal, to vráť“.

Podľa Kollára, ľudia s exekúciami na krku žijú v začarovanom kruhu. Nemajú často motiváciu pracovať, pretože im všetko zoberie exekútor. Pracujú na čierno alebo žijú zo sociálnych dávok. Následne nemajú peniaze na splácanie dlhu. Tak to ide stále dookola. Ide teda nielen o záťaž pre ich súkromný a rodinný život, ale aj o záťaž pre celú ekonomiku.

Očakávam a pevne verím, že sa pani ministerka spravodlivosti spolu so svojím tímom bude exekučnej amnestii venovať rovnako dôsledne a s plným nasadením, ako sa venovala reforme súdnictva. Exekučnú amnestiu nutne potrebujeme, aby sme vedeli ľuďom pomôcť dostať sa z úverového otroctva a dali im šancu na lepší život,“ povedal na záver Boris Kollár.

HS

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d