Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu s výzvou na prímerie v Pásme Gazy. Netanjahu na protest zrušil plánovanú návštevu Washingtonu

Izrael opakovane kritizoval Bezpečnostnú radu OSN za predchádzajúce rezolúcie, ktoré osobitne neodsúdili Hamas.

Bezpečnostná rada OSN v pondelok po prvýkrát od začiatku prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy schválila rezolúciu, ktorou vyzvala na prímerie v tejto palestínskej enkláve. Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela a predchádzajúce návrhy vetovali, sa zdržali hlasovania. TASR správu prináša s odvolaním sa na agentúru AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rezolúcia „požaduje okamžité prímerie“ počas prebiehajúceho islamského posvätného mesiaca ramadán a hlasovalo z ňu všetkých 14 ostatných členov Bezpečnostnej rady.

Rezolúcia vyzýva, aby prímerie viedlo k „trvalému a udržateľnému prímeriu“, a požaduje, aby palestínske hnutie Hamas a ďalší militanti prepustili rukojemníkov unesených 7. októbra 2023. Schválenú rezolúciu čiastočne vypracovalo Alžírsko s ďalšími krajinami vrátane Slovinska a Švajčiarska.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil plánovanú návštevu izraelskej delegácie na vysokej úrovni vo Washingtone na protest proti pondelkovej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzýva na okamžité prímerie v Pásme Gazy.

Netanjahu obvinil USA, že „ustúpili“ zo „zásadného postoja“, keď umožnili hlasovanie bez toho, aby podmienili prímerie prepustením rukojemníkov zadržiavaných Hamasom.

Izraelská delegácia mala predstaviť zástupcom Bieleho domu plány očakávanej pozemnej invázie do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, kde sa pred bojmi uchýlil viac ako milión palestínskych civilistov.

Spojené štáty vetovali predchádzajúce návrhy na prímerie, ale prejavujú čoraz väčšiu nespokojnosť s Izraelom vrátane jeho plánov rozšíriť vojenskú operáciu do preplneného Rafahu na juhu Pásma Gazy.

Doteraz blokovali rezolúcie o prímerí v snahe nájsť hranicu medzi vojenskou podporou Izraela a vyjadrením nespokojnosti s izraelským lídrom Benjaminom Netanjahuom, keďže v Pásme Gazy pribúdajú mŕtvi civilisti a hrozí hladomor.

Izrael opakovane kritizoval Bezpečnostnú radu OSN za predchádzajúce rezolúcie, ktoré osobitne neodsúdili Hamas. Bezpečnostná rada OSN bola v otázke vojny medzi Izraelom a Hamasom od útokov zo 7. októbra rozdelená a schválila len dve z ôsmich rezolúcií, ktoré sa týkali najmä humanitárnej pomoci.

Ako uvádza agentúra AFP, tieto rezolúcie mali len malý účinok na mieste, kde podľa pracovníkov OSN Izrael naďalej blokuje konvoje s humanitárnou pomocou a odborníci varujú pred hroziacim hladomorom.

Podľa izraelských údajov si útok na Izrael zo 7. októbra vyžiadal približne 1160 mŕtvych, väčšinou civilistov. Palestínski ozbrojenci uniesli aj asi 250 rukojemníkov, z ktorých podľa Izraela zostáva v Gaze približne 130, pričom 33 z nich je údajne mŕtvych.

Cieľom vojenskej ofenzívy Izraela v Pásme Gazy je likvidácia Hamasu, pričom podľa ministerstva zdravotníctva na území ovládanom Hamasom počas nej zomrelo viac ako 32.000 ľudí, väčšinou žien a detí.

Šéf talianskej diplomacie Tajani označil rezolúciu BR OSN o okamžitom prímerí za krok vpred

Novoprijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) je krokom vpred pri riešení konfliktu a humanitárnej krízy v Pásme Gazy. V pondelok to povedal taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani. TASR informuje na základe správy agentúry ANSA.

„OSN po prvý raz odhlasovala rezolúciu o prímerí. Napĺňa nás to nádejou, že ide o pozitívny krok vpred,“vyhlásil Tajani. „Dúfame, že (v Pásme Gazy) nastane prímerie, ktoré umožní prepustenie izraelských rukojemníkov a doručenie humanitárnej pomoci palestínskym civilistom,“ dodal.

„Dúfam, že rokovania o prepustení rukojemníkov budú napredovať rýchlo, aby sme mohli optimisticky hľadieť na menej komplikovanú situáciu, ktorá môže postupom času dospieť k mieru,“ uzavrel minister.

Palestínske hnutie Hamas rozhodnutie BR OSN nadšene prijalo a avizovalo ochotu pristúpiť k okamžitej obojstrannej výmene zajatcov.

USA: Zdržanie sa pri rezolúcii OSN neznamená zmenu politiky Washingtonu

To, že sa USA zdržali hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN o rezolúcii požadujúcej okamžité prímerie v Pásme Gazy, neznamená zmenu politiky Washingtonu, uviedol v pondelok Biely dom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Hovorca Rady USA pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že USA podporujú prímerie. Dodal, že hlasovania sa zdržali, pretože rezolúcia neodsúdila palestínske hnutie Hamas.

Spojené štáty následne uviedli, že sú „veľmi sklamané“ zrušením plánovanej návštevy izraelskej delegácie. Počas návštevy mali delegácie oboch krajín prediskutovať obavy z plánovanej izraelskej ofenzívy v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.


Zdroj: bleskovky.sk (1), (2), (3) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d