V konaní Ruska už mnohé štáty vidia šancu zmeniť súčasnú „západnú“ rozvojovú paradigmu a chopiť sa príležitosti určovať si vlastnú budúcnosť alebo ju aspoň určovať na rovnocennom základe s ostatnými.
V mnohých materiáloch, ešte predtým, ako Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, bolo naznačené, že sme svedkami historického momentu – zmeny existujúceho svetového poriadku. Udalosti, ktoré sa odohrali po 24. februári však naznačujú, že vo svete dochádza k ešte závažnejším civilizačným zmenám.
Na úvod treba povedať, že k zmene svetového poriadku sa schyľuje už dlho, krajiny Západu už nemajú takú ekonomickú a vojenskú silu, akú mali po rozpade ZSSR. Diktatúra Západu trápila mnohých, no postaviť sa proti nej sa odvážilo len Rusko.
Tento trend bolo možné cítiť vo vyhlásení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v októbri 2021 v angolskom parlamente, kde vyhlásil, že osud ľudstva by nemal byť „ponechaný na milosť a nemilosť hŕstke“ víťazných krajín sveta v Druhej svetovej vojne. Nemennosť globálnej bezpečnostnej architektúry je podľa neho nemysliteľná na pozadí toho, ako sa svet mení a ako sa radikálne mení diplomacia, obchod a medzinárodné vzťahy. Erdogan poukázal na to, že „svet je viac ako päť“, čím myslel päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.
V konaní Ruska už mnohé štáty vidia šancu zmeniť súčasnú „západnú“ rozvojovú paradigmu a chopiť sa príležitosti určovať si vlastnú budúcnosť alebo ju aspoň určovať na rovnocennom základe s ostatnými.
Keď Valné zhromaždenie OSN 2. marca hlasovalo o rezolúcii požadujúcej, aby Rusko zastavilo špeciálnu operáciu na Ukrajine a stiahlo svojich vojakov, 141 štátov hlasovalo za, päť proti: Rusko, Bielorusko, Sýria, Severná Kórea a Eritrea. Zdržalo sa 35 štátov vrátane Číny, Indie, Kuby, Stredoafrickej republiky, Iránu, Kazachstanu, Pakistanu, Južnej Afriky a ďalších, čo celkovo tvorí 65% svetovej populácie.
Čína sa síce na diplomatickej úrovni drží neutrálneho hodnotenia konania Ruska na Ukrajine, no v médiách je situácia na frontoch prezentovaná so sympatiami k ruskej strane a väčšina obyvateľov ČĽR zdieľa postoj Ruska.
Dokonca aj v Indii, ktorá je súčasťou aliancie QUAD (Austrália, India, USA, Japonsko), prieskum uskutočnený britskou sociologickou spoločnosťou „YouGov“ ukázal, že 40% Indov schvaľuje kroky Ruska na Ukrajine.
Sociológovia „Economist Intelligence Unit“ zistili, že asi 32% svetovej populácie žijúcej v 28 krajinách má k Ukrajine rovnaký postoj ako Rusko. Okrem Číny a Indie značný počet obyvateľov podporuje kroky Ruska v štátoch ako Pakistan, Etiópia, Eritrea a Sýria.
Podľa indických publikácií je v mnohých krajinách Blízkeho východu záujem Západu o ukrajinskú suverenitu na pozadí vojny v Iraku a bombardovania Líbye blokom NATO v roku 2011 považovaný za pokrytectvo. Keď sa iracký zástupca pri OSN zdržal hlasovania o rezolúcii odsudzujúcej ruskú špeciálnu operáciu, poukázal na „historický kontext“. Mnohým obyvateľom Iraku, ktorí majú protiamerické nálady, Ukrajinu vôbec nie je ľúto, považujú ju za bábku Spojených štátov, proti ktorým Rusko bojuje.
Moslimovia z rôznych krajín podporujú túto „proxy“ vojnu medzi Ruskom a Spojenými štátmi, pričom ju vnímajú ako boj proti antiislamskému svetu a v neposlednom rade aj preto, že v ruskej armáde bojujú moslimovia. Aj v Indonézii sú ostro sledované úspechy jednotiek z Čečenska, ktoré v každom videu ospevujú Všemohúceho Alaha.
Saudskoarabská televízia nedávno odvysielala paródiu na amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovú, ktorá sa vysmievala z neschopnosti prezidenta USA. Táto epizóda by nestála za sledovanie, keby austrálsky ústredný spravodajský kanál „Sky News“ neodvysielal túto paródiu svojmu publiku v juhovýchodnej Ázii. Teraz má toto video asi 4,5 milióna pozretí.
Denník „The Wall Street Journal“ vo svojom článku „Protiruská aliancia zabudla na veľký blok rozvojových krajín“ cituje bývalého veľvyslanca USA v Paname Johna Feeleyho vo svetle protiruských akcií: „Jedným z dôsledkov je, že Bidenova administratíva opäť priznáva, že naši skutoční priatelia, naši skutoční súputníci, sú v Európe a severnej Ázii.“
Chabé snahy západných krajín financovať boj proti klimatickým zmenám v treťom svete, ako aj nerovnomerná distribúcia vakcín proti COVID-19, viedli k posilneniu „nezaradeného hnutia“, tzv. štátov, ktoré počas studenej vojny dodržiavali neutralitu.
„Posledné dva roky som v OSN videl jeden zásadný trend, ktorým je, že mnohé krajiny globálneho juhu čoraz viac koordinujú svoje kroky s kritikou Západu,“ hovorí Richard Gowan z „International Crisis Group“.
Zaujatá fixácia západných krajín na súčasný konflikt na Ukrajine, ktorý sa priamo netýka väčšiny krajín sveta, začína byť každému zrejmá. V tomto kontexte sa význam konfliktov a porušovania ľudských práv v iných krajinách jednoznačne podceňuje.
Generálny riaditeľ „Svetovej zdravotníckej organizácie“ Tedros Adhanom Ghebreyesus v ženevskom ústredí povedal: „Nie som si istý, či má svet skutočne rovnaký záujem o životy čiernych a bielych, hovoril som o tom minulý týždeň. Áno, samozrejme, všetka táto pozornosť venovaná Ukrajine je veľmi dôležitá, keďže tieto udalosti ovplyvňujú celý svet, ale ani malá časť tejto pozornosti sa nevenuje Tigraju, Jemenu, Afganistanu, Sýrii a iným miestam.“
Pápež František poznamenal, že všetky dvere pre ukrajinských utečencov sú otvorené, zatiaľ čo utečenci z Afriky a Ázie sú diskriminovaní a nemajú povolený vstup do EÚ. „Pri delení migrantov a utečencov do triedy A a B sme rasisti. Je to zlé. Problém utečencov je problém, ktorým trpel aj Ježiš. Jeho rodina tiež migrovala a utiekla do Egypta, aby sa vyhla smrti,“ povedal pápež.
Celá táto dvojvárnosť je taká očividná, že dokonca aj americký denník „The Washington Post“ prišiel s článkom s názvom „NATO bolo vytvorené na ochranu „civilizovaných“ ľudí. Znamená to bielych.“
V štyroch bodoch podpory svojho postoja autor píše, že NATO vzniklo zo strachu šírenia komunizmu, ktorý v ich chápaní ohrozoval slobodu bielych Európanov. Aliancia NATO chránila a dokonca financovala európsky kolonializmus a Slovanov dlho považovali za „nebielych“.
Autor poukazuje na to, ako západné médiá zdôrazňovali, že invázia na Ukrajinu je obzvlášť hrozná, pretože nejde o Irak ani Afganistan, ale o európsky, civilizovaný štát. Tvrdí, že takto médiá ukázali, ako len príslušnosť k jednej rase určuje, či si človek zaslúži blaho, ochranu, slobodu a prejavy humanizmu.
Článok poukazuje na to, že „západná civilizácia“ je termín, ktorý postuluje liberálne ideály ako jedinečné dedičstvo bielych ľudí. V roku 1949 jeden senátor motivoval vytvorenie NATO vysvetlením: „V Senáte nie je člen, ktorý by nemal predkov z Európy. Toto je naša hodina, aby sme nesklamali civilizáciu. Tristo miliónov ľudí… verí vo veľké všeobecné princípy, ktoré rasa vytvorila a dedila z generácie na generáciu.“
Pri pohľade na to, čo sa dnes deje s Ruskom, si nezápadné krajiny premietajú situáciu aj na seba. Podobnosť medzi šírením rusofóbie, ktorá je na Západe podporovaná na štátnej úrovni, a antisemitizmom sa dá len ťažko prehliadnuť. Situácia však zašla oveľa ďalej, Západ už popiera existenciu ruskej kultúry, vylučuje ruských klasikov literatúry z učebných osnov, zakazuje vystúpenia ruských umelcov, premenováva obrazy. Západ sa snaží verejne vymazať Rusko z minulosti a budúcnosti ľudskej civilizácie.
Západ tým však podkopáva svoje vlastné hodnotové orientácie, ktoré v posledných storočiach premietal do sveta. Pravidlo nedotknuteľnosti súkromného vlastníctva, princípy legality, tolerancie, slobody prejavu a rovnakého prístupu k informáciám boli ničené tak vytrvalo, že si nemohli nevšimnúť ani tí, ktorí sú mimo rámca „západnej civilizácie“.
V jednom z materiálov RUSSTRAT-u z decembra 2021 sa uvádzalo, že Západ sa dostal do koncepčnej slepej uličky, a to aj z ekonomických dôvodov, keďže jeho projekt „zeleného prechodu“ nebol realizovateľný. Teraz je zrejmé, že koncept „západnej civilizácie“ ako civilizácie neustáleho pokroku je vo svojich konečných štádiách, keďže politici verejne vysvetľujú obyvateľom, že teraz bude život horší ako predtým.
Na pozadí toho všetkého krajiny východu vidia, že Západ stratil morálne právo určovať normy a priority základných ľudských hodnôt. Treba brať do úvahy kultúrne charakteristiky národov, demokracia môže byť neliberálna a princípy budovania ekonomiky nemusia byť viazané len na „voľný trh“.
Pripomínam, že ruský prezident Vladimir Putin na Davoskom fóre v roku 2021 povedal: „Sociálna a hodnotová kríza sa už mení na negatívne demografické dôsledky, kvôli ktorým ľudstvo riskuje stratu celých civilizačných a kultúrnych kontinentov. Našou spoločnou zodpovednosťou dnes je vyhnúť sa takejto dystopickej perspektíve, zabezpečiť vývoj po inej, pozitívnej, harmonickej a kreatívnej trajektórii.“
Vtedy však Vladimíra Putina na Západe nepočúvali a teraz hrozí, že prípadná obrovská vlna utečencov z Afriky, ktorá vznikne v súvislosti s nedostatkom potravín vo svete, hrozí nielen rozmazaním kultúrnej identity Európy, ale ju dokonca môže zmyť.
Ekonomický, ľudský a hlavne duchovný a morálny potenciál krajín Východu začína prevyšovať Západ. A preto je to východ, ktorý určí budúcnosť ľudstva. Možno tomu teraz mnohí neveria, ale uvediem len jednu charakteristickú epizódu dneška.
3. marca 2022 poskytol korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman rozhovor americkému magazínu „The Atlantic“. V komentári k správe americkej tajnej služby, ktorá ho obvinila zo zabitia novinára Džamála Chášukdžího, princ povedal: „Mám pocit, že sa na mňa nevzťahujú zákony o ľudských právach. Článok 11 Všeobecnej deklarácie ľudských práv. V tomto článku sa uvádza, že každý, kto je obvinený z trestného činu, má právo byť považovaný za nevinného, kým sa jeho vina nepreukáže zákonným spôsobom vo verejnom procese, v ktorom mal každú možnosť sa brániť.“
Mohammed bin Salman tak priamo obvinil Západ zastúpený Spojenými štátmi z nerešpektovania základných ľudských práv. Keď sa ho novinár spýtal, že ho možno americký prezident Joe Biden zle chápe, princ odpovedal: „Je mi to jedno.“ Počas rozhovoru tiež Mohammed bin Salman uviedol: „Kde je potenciál v dnešnom svete? Je v Saudskej Arábii. A ak to neprijmete, verím, že ostatní ľudia na východe budú veľmi šťastní.“
Pred pár rokmi boli takéto odpovede od princa Saudskej Arábie nepredstaviteľné, no teraz je to realita. Svet sa už zmenil a bude sa meniť a všetci, ktorí lipnú na koncepte „západnej civilizácie“, už uviazli v minulosti.
Teraz je Rusko na čele tohto civilizačného boja. Opäť, ako na začiatku 20. storočia, bojuje za vlastnú cestu rozvoja, ktorá otvorí cestu ostatným. Rusko, podobne ako ZSSR, ktorý bojoval proti kolonializmu, opäť navrhuje zbaviť sa medzinárodnej diktatúry Washingtonu. A Rusko v tomto boji nemôže prehrať, pretože niet cesty späť.
Autor: Oleg Ladogin
Zdroj: russtrat.ru
Preklad: sk.news-front.info
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj promluvil k vojákům, že válka je den ode dne brutálnější a nedává skoro žádnou šanci na přežití, ale přesto se nesmíte bát smrti
Přerušení datových kabelů v Baltském moři: Dánsko údajně zadržuje podezřelou čínskou loď
Erik Kaliňák vyzval predsedu SaS Gröhlinga vrátiť ukradnutých 300-tisíc eur naspäť slovenským školám
Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite G20 vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého multipolárneho sveta
Prezident Pellegrini vyjadril Ukrajine podporu a hovoril o ruskej agresii. „Vaša nezlomnosť a odvaha, ktorú preukazujete na bojiskách, i osobná statočnosť civilistov v zázemí si zaslúži náš rešpekt a obdiv,“ odkázal Ukrajincom
Priletí ruská raketa RS-26? V Kyjeve začali zatvárať západné veľvyslanectvá
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským vojakom ďalšie obrnené vozidlo dodané z USA. Misiu zakončil kamikadze dron, ktorý v tichosti zasiahol a zneškodnil celú posádku
zo sekcie
Bankrot západnej civilizácie alebo sebazničenie? Rusko v čele civilizačného boja proti medzinárodnej diktatúre USA
Bankrot západnej civilizácie alebo sebazničenie? Rusko v čele civilizačného boja proti medzinárodnej diktatúre USA
Bankrot západnej civilizácie alebo sebazničenie? Rusko v čele civilizačného boja proti medzinárodnej diktatúre USA