Slovanské Noviny

30. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Artefakt z Duklianskeho priesmyku

Poľský pátrač objavil na Duklianskom priesmyku z poľskej strany predmet, ktorý sa v Poľsku doteraz nikdy nenašiel.

V lete 2023 urobil Krzysztof Wisniewski, vodič kamiónu v kameňolome a člen Spolku pre štúdium haličských dejín, pozoruhodný objav neďaleko mesta Dukla na juhovýchode Poľska. Ako súčasť pátracieho tímu sa zúčastnil oficiálnej pátracej kampane zameranej na získanie artefaktov z druhej svetovej vojny. To, čo objavil, však bolo oveľa starodávnejšie a zaujímavejšie, než čokoľvek, čo očakávali.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

1. júna 2023 počas jednej z etáp pátrania zachytil mužov detektor kovov silný signál, ktorý sa ukázal byť akýmsi bronzovým predmetom. Najprv si myslel, že by to mohla byť časť svietnika alebo ventil z nejakého poľnohospodárskeho stroja. Výrazná a jednotná zelená patina na predmete však naznačovala jeho dávny pôvod. Zvyšok skupiny sa zhromaždil okolo nálezu, ale nikto nedokázal identifikovať účel predmetu.

Pátrači potom zavolali doktorovi Wojciechovi Pasterkiewiczovi z Archeologického ústavu Univerzity v Rzeszowe. Po preskúmaní predmetu špecialista vysvetlil, že to bola bronzová palcátová hlava, ktorá sa však nepodobala ničomu, čo predtým objavili v Poľsku. Regionálne úrady boli o tomto neočakávanom náleze informované a na miesto bol vyslaný tím, ktorý vykonal dôkladnejší výkop. Napriek ich úsiliu sa nenašli žiadne ďalšie artefakty, vďaka čomu je nález jedinečný a jediný svojho druhu.

Dr. Pasterkiewicz zistil, že hlava palcátu pochádza približne z roku 1000 pred Kristom, pričom ju umiestnil do doby bronzovej. Podobné predmety boli nájdené na Blízkom východe a v iných častiach Európy, ako napríklad palcát z oblasti Luristan v západnom Iráne a palcát v tvare hviezdy z halštatskej kultúry z neskorej doby bronzovej pri Čerkasoch na strednej Ukrajine. Tieto porovnania naznačujú prekvapivé súvislosti medzi starovekými civilizáciami.

Palcátová hlava, ktorá sa pravdepodobne používala buď ako zbraň, alebo ako symbol moci, vyvoláva logickú otázku, ako sa ocitla v juhovýchodnom Poľsku. Doktor Pasterkiewicz navrhol: „Dukelský priesmyk je pohodlný priechod cez Karpaty zo súčasného Slovenska do Poľska, takže niet divu, že cez neho v dávnej minulosti mohla prejsť cudzia armáda. Jednoducho sa mohol stratiť alebo možno použiť v boji.“

Za zmienku stojí, že oblasť okolo Duklianskeho priesmyku je jednoznačne zaujímavá na prieskum. V tom istom roku 2023, v septembri, tá istá skupina hľadačov pod koordináciou Dr. Wojciecha Pasterkiewicza opäť objavila artefakt z doby bronzovej. Tentoraz sa na dne malého potoka našiel bronzový náhrdelník. Bol vo výbornom stave a bol vyrobený zo štvorcovej tyče ohnutej do krúžku so špirálovitými uškami. Prirodzene, ako v prípade palcátu, nebol nájdený žiadny archeologický kontext a torx sa považuje jednoducho za stratený predmet.

Podľa poľského práva sú archeologické artefakty majetkom štátu a tí, ktorí ich nájdu, a majitelia pozemkov dostanú odškodnenie. Po preštudovaní budú palcát a náhrdelník vystavené v múzeu v Rzeszówe, ktoré verejnosti umožní nahliadnuť do tajomnej a dávnej minulosti ich krajiny.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info