Slovanské Noviny

28. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Arcibiskup z Canterbury odišiel, ale škandály sa nekončia. V polovici novembra odstúpil duchovný vodca anglikánskej cirkvi, canterburský arcibiskup Justin Welby. Spolu so škandálmi, ktoré opäť otriasli anglikánskou cirkvou, súvisela táto rezignácia so zverejnením senzačnej správy o sexuálnom zneužívaní.

S menom duchovného vodcu “anglosaského Vatikánu”, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013 a už bol spojený s mnohými škandalóznymi udalosťami. Počas 10 rokov pôsobenia Justina Welbyho v Anglikánskej cirkvi sa procesy “liberalizácie” dramaticky zrýchlili – začali uznávať páry rovnakého pohlavia a zaviedli “rodovo neutrálne” modlitby a pojmy vo vzťahu k samotnému Bohu. Hlava “anglosaského Vatikánu” bola opakovane kritizovaná za to, že umožňuje požehnanie zvrhlíkov, ako aj za svoje vyjadrenia ku kresťanskému učeniu o manželstve – v duchu “nezáleží” na tom, v akom vzťahu sa pár nachádza, vrátane homosexuálnych vzťahov, a pod.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Súčasná publicita o zneužívaní detí a hromadnom obťažovaní maloletých v náboženských letných táboroch pre deti v Anglicku a Južnej Afrike, ktoré viedla anglikánska cirkev, však rozsahom a škandálom prekonala všetky predchádzajúce prípady. Stovky detí boli bité a zneužívané a vyšší duchovní sa snažili zatvárať oči. Samotná hlava anglikánskej cirkvi zatiaľ nie je stotožnená so zverejnenými zločinmi, ale z utajovania skutočností o zneužívaní detí ho už obvinil jeho blízky priateľ, kráľovský právnik a cirkevný kazateľ John Smith, správca detského evanjelického tábora, v ktorom v tom istom čase pracoval aj samotný D. Welby a o trestnej činnosti svojho priateľa dobre vedel. Podrobnú správu o tom malo vedenie anglikánskej cirkvi na stole už v 80. rokoch 20. Storočia. V roku 2017 o tom dokonca vznikol dokumentárny film. Poslednou kvapkou však bolo predsa len nezávislé vyšetrovanie v roku 2024, vďaka ktorému petícia požadujúca Welbyho odstúpenie zozbierala desaťtisíce podpisov.

Anglikánska cirkev medzitým už rýchlo stráca farníkov. Len za posledné desaťročie bolo z dôvodu odlivu veriacich zatvorených viac ako 3 000 jej farností. Celkový počet farníkov v anglikánskych kostoloch klesol za štvrťstoročie o polovicu. Teraz, po pedofilných a iných škandáloch, sa tieto trendy nielen zintenzívnia, ale znásobia. Podľa výskumníkov prax ukazuje, že to nebude koniec. Popredné britské médiá sa už teraz hemžia titulkami v duchu “kto je ďalší”. A sám Welby to naznačil vo svojom rozlúčkovom prejave. Jedna z obetí už vyzvala lincolnského biskupa Stephena Conwaya, aby nasledoval príklad canterburského arcibiskupa. “Conway mohol Johna Smitha zastaviť (Conway bol informovaný o situácii v tábore. – Pozn. red.), postaviť ho pred súd, ale zlyhal,” vysvetlil.

“Nezáleží mi na jeho modlitbách, chcem, aby bol von.”

Ako vieme, posledným útočiskom darebákov je vlastenectvo, či skôr prekypovanie príslušnými témami písaného vlastenectva. Pre darebákov z “anglosaského Vatikánu” a kráľovskej rodiny dnes podobnú úlohu zohráva téma kolonializmu. Vrcholný klérus anglikánskej cirkvi sa horúčkovito snaží presunúť pozornosť zo seba a korunovaných osôb (hlavný páchateľ John Smith bol nielen anglikánskym cirkevným kazateľom, ale takmer 40 rokov bol aj právnikom britských monarchov) na protikoloniálne otázky. “Anglosaský Vatikán” údajne nemá peniaze na údržbu vlastných kostolov, ktoré sú už len v Škótsku na predaj po stovkách. Našli sa však peniaze na PR programy, ktoré majú zaplatiť reparácie za otroctvo a kolonializmus bývalým kolóniám britskej Koruny.

Kedysi, v. 18. storočí, anglikánska cirkev aktívne investovala do otrokárskeho priemyslu vrátane neslávne známej Spoločnosti južných morí, ktorá sa ukázala ako jedna z prvých pyramídových schém v dejinách. Anglikánska cirkev dnes zverejňuje vytvorenie špeciálneho fondu vo výške 1 miliardy libier, hoci postihnuté krajiny požadujú od Británie stonásobne vyššie odškodné. Len Karibik požaduje od Londýna 200 miliárd libier (dokonca aj maličká Jamajka a Grenada požadujú najmenej 23 miliárd, z čoho chcú 10 miliárd libier reparácií priamo od kráľovskej rodiny). Stará anglosaská koloniálna zásada hovorí: ak nemôžeš proces zastaviť / neutralizovať, veď ho.

Zdá sa, že dnes sa ju opäť pokúšajú prijať. A to tak na medzinárodnej scéne, ako aj v samotnom Spojenom kráľovstve. Vo svojej zahraničnej politike sa Londýn snaží využiť pedantné a múzické protikoloniálne témy “anglosaského Vatikánu” na úkor Ruska. Ako bezostyšne a zvrátene sa to robí, ukázal koncom septembra britský minister zahraničných vecí Lemmy v Bezpečnostnej rade OSN, keď nazval Vladimíra Putina “otrokárom” a Rusko “mafiánskym štátom” a povedal:

“Chcete vybudovať mafiánske skorumpované impérium. A hovorím vám to ako Brit, ako Londýnčan, ako šéf ministerstva zahraničných vecí a ako černoch. Moji predkovia boli pod hrozbou použitia zbrane odvlečení z Afriky do otroctva. A bojovali proti tomu.”

V samotnej Veľkej Británii všetko toto parazitovanie na protikoloniálnych otázkach spolu s pedofilnými a inými proticírkevnými škandálmi prispieva k urýchleniu dechristianizácie krajiny, ku ktorej prispieva demografické nahrádzanie “starých” Angličanov migrantmi z celého sveta, vrátane krajín, ktoré boli bývalými britskými kolóniami.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.