Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Naučiť dieťa čítať nie je ľahká úloha. Naučiť sa rýchlo čítať je ešte ťažšie. Psychológ a autor knihy „Rýchle čítanie pre deti“ Šamil Achmadullin povedal, ako pomôcť dieťaťu zvládnuť túto zručnosť.

Prečo by dieťa malo vedieť rýchlo čítať

Rýchločítanie je dôležitá zručnosť, ktorá dieťaťu umožňuje lepšie uspieť v škole, získať viac užitočných informácií, a tým umožní dieťaťu rozvíjať sa širokospektrálne – stihne nasať viac dôležitých informácií. Táto zručnosť je univerzálna, je využiteľná aj pri tlačenom, aj elektronickom písme. Učiť to môžete približne od siedmich rokov, presnejšie od veku, keď dieťa dokáže čítať slovo po slove rýchlosťou aspoň 30 slov za minútu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Od piateho ročníka musí žiak spracovávať nezvyčajne veľké množstvo informácií. Väčšina predmetov, ako je dejepis, prírodopis, literatúra atď., vyžaduje rýchle čítanie, zapamätanie a ďalšie prerozprávanie získaných informácií. Preto je táto zručnosť jednoducho potrebná pre každého študenta, ktorý sa v budúcnosti bude venovať intelektuálnej práci.

Ako sa naučiť rýchlo čítať

Akákoľvek komplexná zručnosť, ako napríklad rýchle čítanie, pozostáva z množstva menších čiastkových zručností. Aby sa dieťa naučilo čítať rýchlejšie, potrebuje ich ovládať.

Rozvíjajte pozornosť dieťaťa

Dôležitou zložkou procesu čítania je schopnosť dieťaťa dlhodobo sústrediť svoju pozornosť. Táto čiastková zručnosť sa trénuje jednoduchými cvičeniami, ako je napríklad bludisko (OBRÁZOK 1). Dieťa potrebuje len s pomocou pohľadu nájsť cestu z toho von.

Obrázok 1.

Rozšírenie pohľadu

Dieťa dokáže vnímať a čítať niekoľko slov naraz, keďže proces čítania je založený na obrazoch. Napríklad pri postupnom čítaní frázy „Ema jedla kašu“ sa v hlave dieťaťa najprv objaví obraz dievčaťa. Potom si predstaví, že je, a potom, že je kašu. Dôsledné zostavenie tohto obrázku si vyžaduje veľa času.

Iná vec je, ak dieťa vidí tri slová súčasne. V hlave sa mu okamžite vynorí obraz dievčaťa, ktoré jedáva kašu. To sa deje okamžite a výrazne to urýchľuje proces čítania.

Aby dieťa mohlo vidieť a vnímať 2 – 3 slová súčasne, je potrebné rozšíriť jeho zorné pole. Existuje jednoduché cvičenie, ktoré vám to umožní. Nazýva sa to „klinový obraz“ (OBRÁZOK 2). Dieťa sa musí sústrediť na stredový stĺpec a pomaly sa pozerať dole, zatiaľ čo nahlas vyslovuje vedľajšie čísla. Cieľom je dostať sa úplne dole a súčasne vidieť čísla napravo a naľavo od stredového stĺpca.

Obrázok 2.

Odstrániť hovorenie pri čítaní

Výslovnosť textu značne spomaľuje proces čítania a negatívne ovplyvňuje porozumenie a zapamätanie. Aby sa tomu zabránilo, dieťa potrebuje pri čítaní pevne stlačiť pery a zahryznúť si jazyk. Môžete sa tak vyhnúť artikulácii – procesu vyslovovania textu pri čítaní.

Odstrániť pohyby očí do strán

Pri čítaní sa dieťa často vracia k už prečítanej časti textu a znovu si prečíta celé odseky. Takýto proces, po prvé, negatívne ovplyvňuje čítanie s porozumením a po druhé, znižuje rýchlosť čítania, pretože dieťa musí opakovane čítať to isté.

Riešenie tohto problému je jednoduché: dieťa musí počas čítania prejsť prstom pod riadkom. A ak to urobí dostatočne rýchlo, rýchlosť čítania sa určite zvýši a bez straty kvality porozumenia.

Dieťa musí byť schopné určiť hlavné v texte

Jednou z najdôležitejších zručností je zvýrazniť to hlavné v texte. Získa sa mnohými opakovanými tréningmi. Napríklad dáte svojmu dieťaťu zvýrazňovač (označovač), požiadate ho, aby označilo dôležité body v texte a potom ho opísalo iba 10 slovami. Slová bude dieťa vyberať veľmi starostlivo, aby sa do nich zmestil celý význam textu.

Ak pomôžete svojmu dieťaťu naučiť sa aspoň pár trikov, pozitívne výsledky v podobe zvýšenej rýchlosti čítania, a teda aj zvýšenej študijnej výkonnosti, na seba nenechajú dlho čakať. Veľa šťastia vo vzdelávaní a vašim deťom!

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.