Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nové bojové obrnené vozidlá by mohli pomôcť Kyjevu získať späť územie, no zároveň zvyšujú riziko jadrovej eskalácie z Moskvy, píše portál Responsiblestatecraft.

Francúzsko v stredu oznámilo plány vyslať na Ukrajinu ľahké tanky, čo je prvýkrát, čo by západná krajina dodala Kyjevu obrnené bojové vozidlá. Aby toho nebolo málo, nemenovaní americkí predstavitelia povedali pre Washington Post, že Spojené štáty majú v úmysle zdieľať niektoré zo svojich bojových vozidiel pechoty, pričom jeden zdroj uviedol, že prvá zásielka by mohla byť zverejnená už tento týždeň.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nové zbrane by mohli výrazne zmeniť konflikt, ktorý sa dostal do patovej situácie, keď Rusko a Ukrajina pokračujú v prekopávaní svojich pozícií pozdĺž frontových línií. Kyjev už zaznamenal určitý úspech v používaní obrnení na opätovné dobytie územia od Moskvy a americké bojové vozidlá Bradley by mohli pomôcť posunúť toto úsilie na ďalšiu úroveň, tvrdí Lyle Goldstein z Defense Priorities.

„K cti ukrajinským veliteľom treba povedať, že sa im tu podarilo vytvoriť zaujímavú taktiku,“ povedal Goldstein a poznamenal, že Kyjev použil jednoduchšie obrnené vozidlá, ako sú MRAP, v akomsi „svetle bleskovej vojny“, pomocou ktorého jeho vojaci prenikli ďaleko za front. línie a „vytvárajú chaos v tyle ruských síl“. Nové tanky a bojové vozidlá by mohli zefektívniť túto taktiku a potenciálne pomôcť prelomiť patovú situáciu na východe.

Tento prístup má, samozrejme, niekoľko obmedzení. Po prvé, ako poznamenáva Goldstein, „tradičná vojenská teória by tvrdila, že bez vzdušného krytia je to naozaj nemožné“ a ukrajinské letectvo „zostáva extrémne obmedzené“. Inými slovami, nie je jasné, či má Kyjev všetky potrebné nástroje, aby mohol naplno využiť svoje nové brnenie.

Druhá nevýhoda je o niečo dramatickejšia. Ak tieto vozidlá pomôžu Ukrajine získať späť viac území ovládaných Ruskom, z ktorých veľkú časť Moskva teraz považuje za súčasť Ruska, potom sa Kremeľ môže uchýliť k použitiu takzvaných „taktických“ jadrových zbraní – jadrových zbraní, ktoré sú menšie ako strategické hlavice, no stále aspoň také veľké ako bomby, ktoré Spojené štáty zhodili na Japonsko v druhej svetovej vojne.

Ruskí analytici do značnej miery prestali diskutovať o taktických jadrových lietadlách od návalu vravy na jeseň minulého roka. Goldstein sa však obáva, že úspešná ofenzíva by mohla prinútiť ruského prezidenta Vladimira Putina siahnuť po svojom tromfe a tanky by boli pravdepodobne „chutným cieľom“ pre takýto krok.

Hlavnou prekážkou stojacou medzi Putinom a jadrovým tlačidlom je „jadrové tabu“, ktoré predpokladá, že racionálni vodcovia sú príliš ostražití voči svojej medzinárodnej povesti na to, aby použili poslednú zbraň.

„Ale my sme v oblasti zúfalých činov,“ tvrdil Goldstein. „Nemyslím si, že Rusko sa príliš obáva o ich povesť.“

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.