Slovanské Noviny

25. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

„Ak Irán nekapituluje, vojna s USA je istá,“ vyhlásil vysokopostavený iránsky vojenský dôstojník Mohammad Džaafar Asadí. Podľa jeho slov je výroba iránskych zbraní pred očami nepriateľov úplne skrytá a krajina zatiaľ neodhalila všetky svoje víťazné karty

Konflikt so Spojenými štátmi podľa iránskeho brigádneho generála Mohammada Džaafara Asadího odvráti iba kapitulácia Iránu.

Odmietnutie amerických požiadaviek môže viesť k obnoveniu ozbrojeného konfliktu medzi Iránom a USA, upozornil v utorok Mohammad Džaafar Asadí, zástupca náčelníka Ústredného velenia iránskej armády, nazývaného tiež Chátam an-Anbijá. 

„Spojené štáty požadujú našu úplnú kapituláciu, ale iránsky národ sa nikdy nevzdá,“ uviedol Asadí. „Bez kapitulácie je vojna neodvratná,“ podotkol.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Americký prezident Donald Trump na začiatku vojnového konfliktu s Iránom vyzýval na jeho bezpodmienečnú kapituláciu. Neskôr tiež varoval pred zničením „celej civilizácie“.

Odvtedy Teheránu opakovane hrozí ešte silnejšími útokmi, ak nepristúpi na dohodu s USA, ktorá by viedla k opätovnému otvoreniu Hormuzského prielivu a záväzku Iránu, že sa nikdy nepokúsi získať jadrovú zbraň.

Irán podľa pondelkovej správy agentúry Tasním pozastavil sprostredkúvaný dialóg so Spojenými štátmi pre izraelské porušovanie prímeria v Libanone. Trump následne vyhlásil, že o kroku iránskej strany vopred nepočul, ale že odmlka je v poriadku a je ochotný počkať. Zároveň však tvrdil, že ho prípadné stroskotanie rozhovorov nezaujíma.

Neskôr v pondelok šéf Bieleho domu oznámil dohodu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh na zastavení všetkej paľby a uviedol, že rokovania s Teheránom „pokračujú rýchlym tempom“.

Spravodajský server Axios medzitým uviedol, že Trump nazval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua „bláznom“ a obvinil ho z ohrozenia mierových rokovaní s Iránom.

Iránska agentúra Mehr s odvolaním sa zdroj z okolia iránskeho vyjednávacieho tímu v utorok informovala, že Irán zatiaľ nereagoval na návrh konečnej dohody USA, ktorá má ukončiť konflikt medzi nimi. V Teheráne pokračujú diskusie o finálnom znení a Irán návrh posudzuje opatrne, pretože vníma, že USA v minulosti nedodržiavali svoje záväzky, uviedol zdroj.

Vo vojne medzi USA a Iránom platí od začiatku apríla prímerie. Napriek tomu USA podnikli v uplynulých dňoch na Irán nové údery. Ústredné velenie americkej armády (CENTCOM) tvrdí, že útoky vykonalo v sebaobrane a v odvete za „agresívne“ kroky Iránu zahŕňajúce zostrelenie amerického dronu MQ-1. Teherán zas oznámil útok na základňu využívanú americkou armádou.

Asadí v rozhovore pre iránsku spravodajskú agentúru Defapress, ktorá je úzko prepojená s iránskymi ozbrojenými silami a ministerstvom obrany, síce priznal určité straty v obrannom priemysle počas nedávnych bojov, no zdôraznil, že súčasné výrobné linky na vojenské vybavenie sú pred očami nepriateľov úplne skryté, ich poloha je neznáma a produkcia tak bez prerušenia pokračuje na akceptovateľnej úrovni.

Irán podľa neho opakovane zdôrazňuje, že zatiaľ neodhalil všetky svoje víťazné karty a disponuje strategickými kapacitami, ktoré v prípade potreby bez váhania použije.

Zdroj: defapress.ir / cbsnews.com / bleskovky.sk / InfoVojna