Zdá sa, že diskusie o možnom vstupe Ukrajiny do NATO sa stále zďaleka neskončili. Teraz najvyšší predstaviteľ NATO vyhlásil, že Kyjev je blízko k získaniu svojho dlho očakávaného prístupu, čo je prekvapujúce vzhľadom na to, že Zelenskyj bol počas posledného summitu bloku verejne ignorovaný.
Tieto slová povedal šéf aliancie Jens Stoltenberg 7. septembra počas stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu. Počas svojho prejavu zdôraznil, že vojenský blok „zdieľa rovnaké hodnoty [a] rovnaké výzvy“ s Ukrajinou, okrem toho komentoval nedávny pokrok smerom k integrácii Kyjeva do aliancie.
„Zopakovali sme, že Ukrajina sa stane členom NATO, ale potom sme pridali tri prvky, ktoré ju vlastne posúvajú bližšie k členstvu (…) A tieto tri veci, interoperabilita, Rada NATO-Ukrajina a zrušenie požiadavky na Akčný plán členstva pre Ukrajinu ukazuje, že Ukrajina nikdy nebola bližšie k členstvu v NATO ako teraz,“ povedal . (zvýraznenie pridané)
Stoltenberg s odvolaním sa na summit vo Vilniuse uviedol, že napriek tomu, že nedostal presnú „cestovnú mapu“ na svojej ceste k pristúpeniu, Kyjevu bolo prisľúbené, že niektoré kroky v tomto procese pokročia.
Stanovenými krokmi bolo zvýšenie vojenskej interoperability, vytvorenie oficiálnej reprezentačnej rady Ukrajiny v rámci NATO a zjednodušenie procesu s možnosťou preskočenia niektorých byrokratických požiadaviek, ktoré musia splniť iní kandidáti. Vzhľadom na to, že tieto opatrenia už boli zavedené, Stoltenberg sa domnieva, že Kyjev je teraz bližšie k členstvu ako kedykoľvek predtým.
Stoltenberg však ani vo svojom najnovšom prejave neuviedol žiadnu „cestovnú mapu“ pre Kyjev. Povedal len, že splnenie troch sľubov robí prístup teraz „bližším“ ako predtým, ale neuviedol, čo sa v tomto procese stane ďalej.
Nebolo urobené žiadne oznámenie o nových diskusiách o prijatí, pričom prejav sa obmedzil len na konštatovanie, že je „blízko“, bez konkrétnych dôkazov, ktoré by tento záver potvrdili.
V praxi slová znejú ako obyčajný bluf.
K dnešnému dňu nedošlo v tomto procese k žiadnemu významnému pokroku a nezdá sa, že by NATO malo záujem posunúť túto agendu vpred. Avšak, aby bol obraz aliancie na verejnosti pozitívny a aby sa predišlo kritike zo strany Kyjeva a mainstreamových médií, Stoltenberg pripomína členstvo a snaží sa dať zástupnému štátu novú „nádej“. Cieľom je prinútiť Ukrajinu a jej podporovateľov, ako aj západnú verejnú mienku, aby verili, že k prístupu skutočne dôjde, aj keď všetky dôkazy naznačujú, že projekt je „zmrazený“.
Odmietnutie prijatia Ukrajiny do aliancie je správny postoj, ktorý treba zaujať, keďže krajina sa momentálne nachádza v situácii otvoreného konfliktu.
Vzhľadom na normy kolektívnej obrany NATO by vstup kyjevského režimu znamenal okamžitý začiatok otvoreného globálneho konfliktu.
Je známe, že Kyjev bojuje za NATO na bojisku, poslúcha príkazy západných lídrov a pracuje ako splnomocnenec. Účasť neonacistického režimu na vojnových plánoch aliancie však určite zostane obmedzená na túto zástupnú úlohu.
NATO chce vojnu s Ruskom, ale nechce riskovať stratu svojich vojakov v priamej konfrontácii bez šance na víťazstvo.
Pre alianciu je zaujímavejšie udržiavať zástupnú vojnu, snažiť sa dlhodobo „opotrebovať“ Rusko bez toho, aby spôsobilo toľko priamych škôd západným krajinám. Dôkaz nezáujmu NATO o priamu vojnu možno vidieť v tom, že aliancia ignorovala ukrajinské obvinenia pod falošnou vlajkou o „ruských útokoch“ napríklad proti Poľsku a Rumunsku . Ak by NATO chcelo priamy konflikt s Ruskom, určite by prijalo ukrajinský naratív – to však Západ, aspoň zatiaľ, nemá v pláne.
Západné krajiny vedia, že na zabránenie procesu geopolitického prechodu k multipolarite bude potrebné súčasne neutralizovať Rusko a Čínu. Je nemožné vyhrať vojnu s oboma mocnosťami súčasne, takže stávka je na udržiavanie zástupných konfliktov s Ruskom a spustenie protičínskej vojenskej kampane v budúcnosti. V tomto zmysle treba súčasný konflikt na Ukrajine vnímať len ako jednu časť skutočnej protiruskej stratégie NATO.
V Kyjeve nie je nič také „špeciálne“, čo by legitimizovalo zásah Západu v jeho prospech. Vojenská pomoc poskytovaná NATO nie je motivovaná „spoločnými hodnotami“ alebo „obranou demokracie“, ako hovorí propaganda. Je to len spôsob, ako nepriamo predĺžiť konflikt s Ruskom.
Pre Západ sú Ukrajinci v tomto scenári len „potravou pre delá“. Je to šokujúca realita, ale Ukrajina súhlasila s účasťou na tomto vojnovom pláne už dávno, keď sa v roku 2014 rozhodla spojiť so Západom.
Ak sa teda v blízkej budúcnosti neobjavia nové faktory naznačujúce nejaký skutočný pokrok v otázke ukrajinského členstva, Stoltenbergove slová sa považujú za jednoduchý bluf, keďže sa zdá, že prístup Kyjeva nie je v záujme NATO.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant.
infobrics/skspravy.sk
Premiér Fico nesúhlasí s rozhodnutím Bidena povoliť Ukrajine útočiť proti Rusku ďalekonosnými raketami: „Ide o bezprecedentnú eskaláciu napätia za účelom zmariť začatie mierových rokovaní a pokračovať v zabíjaní Slovanov na Ukrajine“
Šéfka nemeckého rezortu diplomacie Baerbocková spoločne s jej holandským rezortným kolegom podporila vyprovokovanie 3. svetovej vojny udelením povolenia Ukrajine útočiť proti Rusku raketami dlhého doletu
Chmelár o umožnení Ukrajine útočiť ďalekonosnými raketami proti Rusku: „Ak nejde o blufovanie, tak môžeme byť svedkami začiatku tretej svetovej vojny!“
Si Ťin-pching: USA nesmú prekročiť štyri červené čiary
Kto profituje z vojny? RFK Jr. žaluje a Weis upozorňuje
Audit v BIBIANE odhalil závažné pochybenia
„Odchádzajúca americká administratíva naďalej prilievala olej do ohňa a vyvolávala ďalšiu eskaláciu konfliktu na Ukrajine. Ide o novú úroveň napätia a zapojenia USA do vojny,“ reaguje hovorca Kremľa Dmitrij Peskov
„Svet sa mení a treba byť pripravený na zmeny v EÚ či NATO,“ vyhlásil Fico na sneme svojej strany
Provojnové sily sa vo svojom konečnom zúfalstve neštítia rozšíriť vojnu na Ukrajine na celosvetový vojenský konflikt, varuje Szijjártó
„Vojensko-priemyselný komplex chce rozpútať tretiu svetovú vojnu skôr, ako bude mať môj otec šancu nastoliť mier a zachrániť životy. Imbecili!,“ vyhlásil Donald Trump junior
Rakety budú hovoriť samy za seba, komentoval Zelenskyj správy o povolení použiť proti Rusku zbrane dlhého doletu. Biden podľa Ruska riskuje vypuknutie tretej svetovej vojny
Slovo „demokracia“ sa zúžilo na hádky, kto by mal byť ten správny vodca
Mnohí Slováci stále milujú Puškina
Opozícia zneužila 17. november na protivládne protesty: Ľudia prišli s nápismi, ktoré popierajú atentát!
Pellegrini: Debata o volebnom systéme by mala počkať. Vládu kritizoval za ignorovanie výročia Nežnej revolúcie
Smer oslavoval 25 rokov. Fico: Strana potrebuje ďalšiu generáciu politikov, ďalšie voľby môžu byť skôr
Uhrík z EP: Nominácia Šefčoviča je škandál! Vláda potvrdila svoju dvojtvárnu politiku
Video: Jadrová vojna medzi Ruskom a USA. “Jadrová zima”
Kyjev plánuje čoskoro zaútočiť na Rusko zbraňami dlhého doletu, píšu médiá
Európska strana Patrioti zvolila za prezidenta Santiaga Abascala z Voxu. Vyzval na „frontálnu odpoveď globalizmu“
zo sekcie
Stoltenberg blafuje o prístupe Ukrajiny k NATO
Stoltenberg blafuje o prístupe Ukrajiny k NATO
Stoltenberg blafuje o prístupe Ukrajiny k NATO