Obe krajiny rokovali aj o posilnení vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v nedeľu v Budapešti stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Rokovali o posilnení energetickej spolupráce či aj snahe Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie, píše TASR podľa správy agentúry AFP.
Maďarsko a Turecko sú jedinými krajinami NATO, ktorých parlamenty vstup Švédska ešte neratifikovali. Turecký prezident Erdogan však v júli svoje “veto” stiahol a ohlásil, že Ankara vstup Švédska do Aliancie podporuje a čoskoro túto záležitosť predloží na schválenie tureckému parlamentu. Neskôr však uviedol, že Turecko neratifikuje vstup Švédska skôr než v októbri.
Parlamenty oboch krajín majú aktuálne letnú prestávku. Turecký parlament sa údajne plánuje ratifikáciou švédskej žiadosti zaoberať v októbri, zatiaľ čo maďarský začne zasadať v polovici septembra. “K tejto otázke sa môžeme vrátiť na jesennom zasadnutí,” uviedol na margo stretnutia s Erdoganom maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na Facebooku. “Dohodli sme sa, že zostaneme v kontakte,” dodal.
Obe krajiny rokovali aj o posilnení vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky. Maďarsko získava približne 80 percent svojho zemného plynu z Ruska, a to predovšetkým cez plynovod TurkStream, ktorý vedie cez Srbsko na juh Maďarska.
Erdoganova návšteva je jednou zo série diplomatických schôdzok, ktoré Orbán zorganizoval pri príležitosti Majstrovstiev sveta v atletike, ktoré sa v sobotu začali v Budapešti.
Takéto stretnutia sa v nedeľu v Budapešti konali aj s prezidentmi Srbska, Azerbajdžanu, Kirgizska či Turkménska. Srbský prezident Aleksandar Vučič podľa vyjadrenia Szijjártóa prisľúbil, že jeho krajina zvýši dodávky ruského zemného plynu do Maďarska, ak Kyjev odmietne predĺžiť dohodu, ktorá umožňuje tranzit komodity cez územie Ukrajiny. S Azerbajdžanom zase Budapešť podpísala dohoda o uskladnení 50 miliónov metrov kubických plynu na území Maďarska, uvádza AFP.
skspravy.sk
Čínsky múr – hranica dvoch svetov?
Gruzínsko nepodlieha tlaku globalistov
Ako nás chcú zotročiť
Umelá inteligencia ako operačný systém digitálneho totalitarizmu
Koľada
24. december u Slovanov
Zelenského 20 bodov navrhovaného „mierového plánu“
Elektromobily sú na brutálnom ústupe. Prečo o nich klesá záujem raketovým tempom?
Všetci vtedy obvinili Rusko. Po štyroch mesiacoch Estónsko muselo priznať, že dron, ktorý spadol na jeho územie bol ukrajinský
Predpoveď slávneho generála sa napĺňa: Európa sa pripravuje na veľkú vojnu
V. A. Nebenzja na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o situácii okolo Venezuely
„Ruský jazyk je silnejší ako ukrajinizácia,“ tvrdí bulharský politik
Ruský systém protivzdušnej obrany S-500 dokáže odhaliť stíhačky F-35
Miroosnova
Vysoké ceny ropy ako nástroj americkej finančnej politiky
Prírodná sila
Keď spoločenstvo mlčí, nastupuje manipulátor
Britská policie pilotně zavádí systém umělé inteligence pro sledování „podezřelých“ jízd řidičů
Revolta proti Bruselu: Von der Leyenová utrpela historické poníženie
48 hodín pre Kyjev. Odpočítavanie sa začalo: Toto je začiatok konca?
zo sekcie
Erdogan s Orbánom hovorili o vstupe Švédska do NATO aj energetiách
Erdogan s Orbánom hovorili o vstupe Švédska do NATO aj energetiách
Erdogan s Orbánom hovorili o vstupe Švédska do NATO aj energetiách