Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Služba iVerify má být vládám a dalším organizacím poskytována jako součást podpůrného balíčku, jehož účelem je zrychlení vyhledávání, kontroly a reakce na dezinformace.

V roce 2019 byl v rámci v rámci Rozvojového programu OSN vytvořen think tank The Chief Digital Office (CDO), který má urychlit a podpořit digitální transformaci. Nejmenovaný tým „odborníků s různými dovednostmi a schopnostmi“ deklaruje cíl budovat bezpečnější a inkluzivnější svět pro všechny, zejména s využitím nových technologií a inovací.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jedním z projektů think tanku je automatický nástroj pro ověřování faktů iVerify, který lze použít k identifikaci a cenzuře dezinformací. Nástroj na bázi umělé inteligence vyvinul think tank OSN ve spolupráci s Pracovní skupinou OSN pro volební pomoc se sídlem v Bruselu.

Umělá inteligence jako nástroj předvolebního boje

Služba iVerify má být vládám a dalším organizacím poskytována jako součást podpůrného balíčku, jehož účelem je zrychlení vyhledávání, kontroly a reakce na dezinformace. Balíček zahrnuje kromě digitálních nástrojů a modulů pro budování kapacit i konkrétní strategie a partnerské nabídky služeb od společností nebo institucí z oboru.

„Je čas voleb a já se těším, až budu volit. Ale jak mám vědět, že mohu důvěřovat informacím, které vidím na internetu? A tady přichází na řadu iVerify. Mohu se zeptat iVerify, zda je článek pravdivý, nebo ne,“ říká komentář v propagačním videu.

Když někdo pošle zprávu iVerify o podezřelém článku, putuje zpráva k rukám celého týmu vysoce vyškolených místních ověřovatelů faktů, aby zkontrolovali, zda je článek důvěryhodný. iVerify také používá strojové učení ke kontrole, zda článek již nebyl zkontrolován, aby se zabránilo duplicitě. Pokud se ukáže, že článek je nepravdivý, víte, že můžete službě iVerify důvěřovat, protože je podporována důvěryhodnými místními organizacemi, které používají tento nástroj vyvinutý Rozvojovým programem OSN na pomoc před volbami.

Tím, že iVerify propojí již stávající „protidezinformační“ iniciativy, umožní kontrolu obsahu efektivněji, protože příspěvek již jednou označený některou ze zapojených iniciativ za dezinformaci bude uložen v databázi iVerify a veškeré jeho kopie na síti se automaticky také označí za dezinformace.

Dle propagačního videa iVerify však neidentifikuje pouze fake news, ale bude monitorovat také „toxický obsah“ na sociálních sítích. Díky výkonné umělé inteligenci pak služba údajně dokáže zkontrolovat veškerý obsah, který se sítích každý den objeví.

Umělá inteligence během pandemie

Umělou inteligenci využila při cenzuře obsahu již dříve například britská vláda během pandemie, což vyšlo najevo díky deníku The Telegraph v kauze Lockdown Files. Podle závěrů investigativního týmu The Telegraph vláda v Británii využívala k prohledávání stránek sociálních sítí firmu zabývající se umělou inteligencí. Tato firma označovala diskuse, které se stavěly proti očkovacím průkazům. Mnohé ze vznášených otázek byly však dle deníku The Telegraph relevantní a později se ukázalo, že byly opodstatněné.

reporteri.online

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.