Experti z britského inštitútu The Royal United Services Institute hovoria o posilnení ruských vojenských kapacít a úspešnom používaní komplexov rádio-elektronického boja.
V dôsledku skupinových vysoko presných útokov námornými a vzdušnými raketami s dlhým doletom vo štvrtok večer stratila ukrajinská armáda značné zásoby munície. Ruskej armáde sa podarilo spojiť systémy protivzdušnej obrany do jedného veľkého systému po celej dĺžke hranice 1200 kilometrov. To umožňuje zostreliť značné množstvo ukrajinských rakiet – vrátane amerických HARM – a stíhačiek na vzdialenosť až 150 kilometrov od frontu.
Rusko v posledných dňoch podniká masívne raketové útoky na sklady Ozbrojených síl Ukrajiny s muníciou a vojenskou technikou.
Terčom sú aj zbrojárske a chemické podniky a sklady pohonných hmôt. Uskutočnenie takýchto úderov je záležitosťou jednak techniky, ale avšak získanie presných súradníc konkrétneho cieľa môže vyžadovať oveľa viac úsilia.
Ako ruská armáda odhaľuje umiestnenie veľkých skladov a záloh ukrajinských ozbrojených síl? V dôsledku skupinových vysoko presných útokov námornými a vzdušnými raketami s dlhým doletom vo štvrtok večer stratila ukrajinská armáda značné zásoby munície, oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Zasiahnuté boli veľké sklady zbraní a dovezenej techniky, munície, ako aj zálohy Ozbrojených síl Ukrajiny.
V máji Rusko obnovilo pravidelné raketové útoky na nepriateľské územie. Od začiatku mesiaca sa tieto útoky uskutočnili najmenej deväťkrát. Vo štvrtok večer zahrmeli silné výbuchy v rôznych častiach Odesy. V dôsledku toho bola narušená logistika západných vojenských dodávok a zničené sklady zbraní. Jeden z útokov pravdepodobne smeroval na priestory závodu „Centrolit“, kde sa ukrývala technika NATO.
Útok bol vedený aj na Chmeľnickú oblasť, kde bolo zničené isté infraštruktúrne zariadenie. Ďalšie výbuchy zahrmeli vo Vinnickej, Žitomirskej a Charkovskej oblasti. Večer predtým bolo na internete zverejnené video so zábermi niekoľkých silných úderov riadených striel ruských ozbrojených síl na Nikolajev. Ako bolo vysvetlené na ministerstve obrany, úder dopadol na veľký muničný sklad vytvorený v priestoroch podniku na opravu lodí.
A v stredu vojenskí spravodajcovia informovali o útoku „Kalibrov“ na ukrajinský štátny podnik Zorja-Mašprojekt pri Nikolajeve. Závod vyrábal motory s plynovou turbínou, vrátane motorov pre raketové člny typu „Molnija“. V dielňach bola umiestnená aj vojenská technika Ozbrojených síl Ukrajiny.
Začiatkom týždňa vzrástla na ukrajinských sociálnych sieťach panika po útoku na jeden z vojenských objektov v meste Chmeľnickij. Súdiac podľa záberu z CCTV kamier, nad mestom stúpal dym v podobe čierneho hríbu, ktorý sa zvyčajne objavuje po použití jadrových zbraní. V skutočnosti však boli zasiahnuté sklady s muníciou, vrátane tej s ochudobneným uránom, určené na použitie Ozbrojenými silami Ukrajiny na Donbase.
Aj začiatkom mája zahrmela obrovská explózia v Pavlograde, sprevádzala ju nezvyčajná žiara. Podľa odborníkov takto exploduje raketové tuhé palivo. V meste je pobočka závodu „Južmaš“, ktorá vyrába rakety už od sovietskych čias. Na sociálnych sieťach písali aj o zničených vlakových súpravách s vojenskou technikou a zásahom priestorov tamojšej chemickej továrne, kde sa vyrábali výbušniny.
Ministerstvo obrany len uviedlo, že v ten deň zasiahla objekty vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny veľmi presná zbraň. Všetky ciele boli dosiahnuté: bola narušená práca podnikov, ktoré vyrábajú muníciu, zbrane a vojenské vybavenie pre nacistov.
Výsledky ostreľovania boli ocenené aj na Západe. Podľa magazínu „Forbes“ Rusko aktívne likviduje ukrajinské delostrelectvo, vrátane toho, ktoré Ozbrojeným silám Ukrajiny dodali západné krajiny. Straty Ukrajiny sú veľmi ťažké. Z približne 152 veľkých ťahaných húfnic M777 kalibru 155 mm, ktoré oficiálne dorazili na Ukrajinu, je už viac ako tretina poškodená alebo zničená.
V odbornej komunite upozorňujú, že masívne útoky na ukrajinské vojenské sklady, ak aj nenarúšajú, tak protiofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny výrazne odďaľujú. Podľa vojenského experta, kapitána 1. hodnosti zálohy Vladimira Gundarova, ničenie skladov so zbraňami a technikou útočné schopnosti Ozbrojených síl Ukrajiny značne znižuje.
„Týchto skladov je však oveľa viac. Nepriateľ rozptyľuje muníciu a vybavenie. Pokryť všetky sklady raketovými údermi je nemožné. Letecké bombardovacie útoky by boli efektívnejšie, ale riadené bomby môžeme odpaľovať len z určitých oblastí, aby sme sa nedostali do oblasti pokrytia protivzdušnej obrany nepriateľa, pretože životy pilotov sú pre nás to najcennejšie,“ dodáva Gundarov.
Napriek tomu všetko, čo robia ruské ozbrojené sily, oslabuje a podkopáva útočný potenciál Ozbrojených síl Ukrajiny. Gundarov tiež pripomenul, že veľké sklady zbraní na Ukrajine existujú už od čias ZSSR a ich súradnice, schémy a nákresy sú k dispozícii ruskému ministerstvu obrany. Najznámejšie objekty sa nachádzajú vo Vinnici, Ivano-Frankovsku a mnohých ďalších mestách.
Elektronické a satelitné spravodajské nástroje pomáhajú zistiť polohu dočasných skladov vybudovaných po roku 1991.
„Satelitný prieskum vidí, kam smerujú vlaky, kde prebieha najaktívnejší pohyb vykladacích a nakladacích zariadení a munície,“ povedal Gundarov.
Okrem toho sa informácie o umiestnení skladov preberajú z akýchkoľvek otvorených zdrojov vrátane sociálnych sietí a analýzy korešpondencie používateľov.
„Informácie pochádzajú z najneočakávanejších zdrojov. V časoch ZSSR Američania zistili, koľko lietadiel staviame zo správ v denníka „Pravda“. A teraz stačí mať človeka s mobilným telefónom a ten všetko povie,“ vysvetlil odborník.
Veľký význam má spravodajská sieť, ktorá pôsobí nielen v krajinách NATO, ale aj na Ukrajine.
Gundarov pripomenul, že v Poľsku, ako napísala miestna tlač, bola objavená istá skupina ľudí, ktorí údajne dávali majáky na vlaky s vybavením NATO. Či sa nám to páči alebo nie, otázka je diskutabilná, ale táto metóda môže byť užitočná aj pri výpočte síl a prostriedkov nepriateľa.
Telegram-kanál „Vzgľjad čeloveka v lampasach“ tiež upozornil na sériu nedávnych cielených útokov na sklady. Podľa autorov kanála bola kľúčovou podmienkou úspechu týchto útokov aktivita takých ľudí, síl a prostriedkov, ktorí uviedli presné miesto týchto úderov, a „ostatné bolo, ako sa hovorí, práca techniky“.
Čo sa týka satelitného prieskumu, ten je „oveľa skromnejší ako americký, no Ministerstvo obrany RF má k dispozícii zariadenia, ktoré zabezpečujú fotografovanie zemského povrchu na území Ukrajiny a promptný prenos relevantných údajov do príslušných štruktúr“.
K tomu prispievajú lietadlá AWACS A-50U a elektronické prieskumné lietadlá Tu-214R a Il-20M. Sú schopné rozoznať súradnice a typy rôznych vojenských objektov vzdialených stovky kilometrov.
„Aktívne odpočúvanie nepriateľskej komunikácie v rádiovom dosahu. Ozbrojené sily Ukrajiny samozrejme využívajú výbornú zabezpečenú rádiovú komunikáciu, no samotný fakt ich pôsobenia v mnohých oblastiach sa dá odhaliť. A to už poskytuje príležitosť na dôležité závery z hľadiska spravodajstva,“ píše sa v článku.
„Ak niekoľko podobných zdrojov súčasne ukazuje na ten istý objekt, spravodajstvo sa považuje za spoľahlivé. Údaje rozviedky sú ďalej štruktúrované špeciálnym spôsobom, aby sa dali použiť na určenie cieľových prostriedkov ničenia Ozbrojenými silami RF — napríklad na zaradenie riadených striel do letovej misie.“
Rusko „zrušilo“ systémy HIMARS na Ukrajine
Ruské útoky na systémy HIMARS zasadili ukrajinskej armáde ťažký úder. To ovplyvnilo aj plány Kyjeva na protiofenzívu. Píše o tom ukrajinský publicista pre portál „19FortyFive“ Maxim Skripčenko.
Ruská armáda „ruší“ systémy HIMARS na Ukrajine pomocou prostriedkov rádio-elektronického boja, čo spôsuje vážnu ranu schopnostiam Ozbrojených síl Ukrajiny.
„Rusko je čoraz úspešnejšie v blokovaní rakiet HIMARS pomocou rádio-elektronických rušičiek, aby minuli svoj cieľ,“ píše publicista.
Analytik poznamenal, že „rušenie“ ovplyvňuje plány kyjevského režimu spustiť protiofenzívu, keďže sú ukrajinské jednotky zbavené schopnosti ohroziť infraštruktúru a logistiku ruskej armády.
The Royal United Services Institute — Správa o stave ukrajinského konfliktu
Britskí experti viedli rozhovory so zástupcami 10 ukrajinských brigád a s veľkým znepokojením zaznamenali posilnenie vojenského potenciálu Ruska.
Ruskej armáde sa podarilo spojiť systémy protivzdušnej obrany do jedného veľkého systému po celej dĺžke hranice 1200 kilometrov. To umožňuje zostreliť značné množstvo ukrajinských rakiet – vrátane amerických HARM – a stíhačiek na vzdialenosť až 150 kilometrov od frontu.
Aktívne používanie komplexov rádio-elektronického boja (REB) vedie k tomu, že Kyjev každý mesiac stráca až 10.000 dronov. Navyše ukrajinské vysielačky vyrábané spoločnosťou „Motorola“ sa začali čoraz častejšie dešifrovať. Na zemi si Rusko vybudovalo veľmi hustú obrannú líniu – so zákopmi a mínovými poľami, ktoré bude pre Ukrajinu v rámci protiofenzívy problematické preraziť.
Ruské tanky T-80 a T-72 s novým chráneným pancierom sa stali menej zraniteľnými voči západným raketometom a dronom. A veľkú hrozbu pre Ukrajinu predstavuje aj použitie starých tankov T-55 a T-62 – veď tie slúžia na podporu paľby pechoty proti západným bojovým vozidlám pechoty.
Takéto odhalenia britských vojenských expertov sa teraz — v predvečer protiofenzívy — môžu objaviť z rôznych dôvodov. Ako ďalšia motivácia vytĺcť viac peňazí na vojenské tranže do Kyjeva. Práve o tejto otázke sa bude diskutovať na summite G7 za účasti Zelenského.
Vojenské rozpočty pre Ukrajinu v Spojených štátoch sa blížia ku koncu – aj keď zrazu našli 3 miliardy dolárov navyše, čo im umožní natiahnuť čas približne do augusta. V budúcnosti už bude podpora pre Ukrajinu závisieť od výsledku protiofenzívy. A súčasné odhalenia pomôžu vopred pripraviť verejnú mienku na Západe na možnosť jej zlyhania a potrebu zmraziť konflikt, o čo sa niektorí aparátčikovia Bieleho domu už usilujú.
Spojené štáty urýchľujú „definitívne zničenie“ Ukrajiny
Medzinárodný analytik Kim Myung-chor tvrdí, že Spojené štáty na samom začiatku ukrajinskej krízy oznámili dodávku obranných zbraní a prejavili „opatrnosť“ vo vzťahu k takýmto akciám voči Ukrajine. Informovala o tom Kórejská centrálna telegrafná agentúra.
Keď sa podľa experta objavili náznaky dlhotrvajúcej konfrontácie medzi Moskvou a Kyjevom, Washington začal plne sponzorovať kyjevský režim, čím podporil ďalšiu eskaláciu konfliktu.
„Vyzbrojení americkými zbraňami a vycvičený na americký spôsob, desaťtisíce ukrajinských žoldnierov sú opäť vyhnaní na krvavé bojisko, pričom im osobne velia inštruktori vyslaní Spojenými štátmi,“poznamenáva analytik.
Tvrdí, že Spojené štáty sú štátom dlžníkom, no neprestávajú podporovať svojho „chránca“. Podľa experta Spojené štáty tlačia aj na západné krajiny, aby sa k takejto podpore pripojili, vystupujúc tak proti vlastným záujmom a ekonomickým výhodám.
„Súčasná administratíva USA ako najväčší zadlžený štát na svete sa napriek tomu, že je v kritickej situácii s nesplácaním verejného dlhu, rozhodla poskytnúť Ukrajine núdzovú pomoc v celkovej výške 45 miliárd USD a vyzýva satelity, aby tiež poskytli štedrú pomoc Ukrajine,“ vysvetľuje Kim Myung-chor.
Upozorňuje na skutočnosť, že Ukrajina sa stala testovacím terénom pre západné zbrane. Poraziť Ruskú federáciu sa podľa neho nesnaží kyjevský režim, ale krajiny Západu a USA.
„Historicky nielen odrazenie útoku zahraničných agresorov, ale aj úplné zničenie ich brlohu, je víťaznou tradíciou a vlastnosťou, ktoré je vlastné ruskému národu,“ poznamenáva analytik.
„Spojené štáty a sily Západu sa veľmi obávajú, že víťazstvo Ruska neskončí len porážkou Ukrajiny, ale v konečnom dôsledku môže viesť k rozpadu a zničeniu západného sveta na čele s USA.“
Kim Myung-chor vyzýva západný svet, aby začal podporovať Rusko v konflikte s Ukrajinou. Podľa neho „silný hlas neurobí z klamstva pravdu a veľké množstvo spolupáchateľov nerobí z nespravodlivosti spravodlivosť“.
Financial Times: Kyjev má poslednú šancu zmeniť situáciu na fronte
Spojené štáty považujú nasledujúcich päť mesiacov za rozhodujúcich pre výsledok konfliktu na Ukrajine a za poslednú skutočnú šancu pre Kyjev zmeniť situáciu na frontovej línii. nformuje „The Financial Times“.
Niektorí spojenci, ktorí sú v ukrajinskej otázke s USA v pravidelnom kontakte, tvrdia, že Washington považuje nasledujúcich päť mesiacov za rozhodujúcich pre výsledok konfliktu a za poslednú skutočnú šancu pre Kyjev dosiahnuť zmenu situácie.
Sponzori kyjevského režimu sa obávajú, že úroveň vojenskej podpory pre Kyjev čoskoro vyvrcholí. Vopred schválené balíky pomoci sú dostatočné na to, aby poskytli Kyjevu to, čo potrebuje na nasledujúcich päť mesiacov. Jeden z úradníkov navrhol, aby sa súčasná úroveň podpory zachovala jeden až dva roky, no nie viac, píše sa v článku.
Viacerí predstavitelia administratívy amerického prezidenta Joea Bidena sa domnievajú, že súčasná situácia poskytuje Kyjevu príležitosť začať rokovania.
„Odkaz (pre Kyjev) je, že je to to najlepšie, čo môžu dostať. V rozpočte USA už nie je priestor na vypisovanie šekov a európske zbrojné továrne fungujú na plný výkon,“ povedal novinám nemenovaný európsky politik.
Ukrajinskí a európski predstavitelia súkromne potvrdzujú hodnotenie USA, že Kyjev tento rok pravdepodobne nedosiahne všetky svoje politické ciele na bojisku, píšu noviny.
„Ak tu bude september a Ukrajina nedosiahne výrazný pokrok, potom bude medzinárodný tlak (na Západ), aby ich priviedol do rokovaní, enormný,“ povedal predstaviteľ, ktorý požiadal o anonymitu.
Niektorí politici sa domnievajú, že Valné zhromaždenie OSN a septembrový samit G20 budú platformami, kde bude na Rusko a Ukrajinu vyvíjaný tlak, aby si sadli za rokovací stôl.
Zdroj: vz.ru / Telegram Malek Dudakov / kcna.kp / sk.news-front.info (1), (2), (3), (4) / InfoVojna
Minister Šutaj Eštok: „Urobím všetko pre ochranu detí – nechceme prípady ako v Nemecku“
Drucker varuje pred odlivom talentov a podporuje zákaz mobilov na školách
Nešťastné vyhlásenie Oskara Rózsu: Ako tlak deformuje dialóg
Koaličný trojlístok dal nezaradeným poslancom ultimátum. Huliak ho odmietol: Dankovi už neveríme
Multimiliardár Buffett sa bojí, že jeho deti nebudú mať čas rozdať jeho peniaze na charitu
Eskalácia graduje: NATO diskutuje o presných preventívnych úderoch proti Rusku
Bývalý poradca Pentagonu Postol: Putin je jediný adekvátny vodca
Jeho víťazstvo vo voľbách mení situáciu. Špeciálny vyšetrovateľ žiada zrušenie Trumpovej obžaloby
Nová séria ruských útokov na ciele v Kyjeve, jeho okolí, ako aj v Sumskej oblasti
Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády
Slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predvolebnou témou, tvrdí Fico po stretnutí s Maďarskou alianciou
Slovensko vysiela nového veľvyslanca do Moskvy
Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov
Nikto nedokáže tak zhovädiť českého prezidenta, ako len on sám
Nemci požadujú od Ukrajiny reparácie za Nord Stream
USA vo vojne proti Rusku kašlú na Zelenského a ľud Ukrajiny
Ruská nadzvuková raketa Orešnik – novinka vo svetovom vojenstve
Volkswagen trvá na propouštění a zavírání továren. „Navzdory protestům je to nutnost“
Harabin o prebiehajúcej konfrontácii medzi silami starého anglosaského svetového poriadku a nového sveta reprezentujúceho štátmi skupiny BRICS, ale aj o Huliakovi, ktorého považuje za užitočný destabilizačný nástroj v rukách globalistov na rozdeľovanie národných síl na Slovensku
Kremeľ si všíma, že z okolia Donalda Trumpa zaznievajú volania po mieri na Ukrajine
zo sekcie
Za sériou nedávnych raketových útokov na ukrajinské sklady s muníciou dodaných Západom stojí seriózna práca ruskej rozviedky.
Za sériou nedávnych raketových útokov na ukrajinské sklady s muníciou dodaných Západom stojí seriózna práca ruskej rozviedky.
Za sériou nedávnych raketových útokov na ukrajinské sklady s muníciou dodaných Západom stojí seriózna práca ruskej rozviedky.