Takmer 15 mesiacov odvtedy, čo ruský prezident Vladimir Putin poslal inváznych vojakov na Ukrajinu na „špeciálnu vojenskú operáciu“, Moskva tvrdí, že ešte nedosiahla všetky svoje ciele.

Provojnoví ruskí nacionalisti vedení Igorom Girkinom v piatok oznámili, že ich novozaložená skupina „Klub nahnevaných vlastencov“ vstupuje do politiky, aby zachránila Rusko. Tomu totiž podľa nich hrozia nepokoje alebo dokonca zrútenie, dôvodom sú vojenské neúspechy vo vojne na Ukrajine. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.
Takmer 15 mesiacov odvtedy, čo ruský prezident Vladimir Putin poslal inváznych vojakov na Ukrajinu na „špeciálnu vojenskú operáciu„, Moskva tvrdí, že ešte nedosiahla všetky svoje ciele. Jej vojaci sa pritom pripravujú na ukrajinskú protiofenzívu, ktorú podporujú Spojené štáty a Severoatlantická aliancia (NATO), píše Reuters.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Nacionalistická skupina „Klub nahnevaných vlastencov“ uviedla, že vstupuje do politiky ako opozičná strana, a to bez akéhokoľvek oficiálneho či neoficiálneho pokynu Kremľa. Skupina však dodala, že Putina vníma ako skutočného garanta stability v novodobom Rusku. Klub vznikol 17. marca.
Igor Girkin (52), tiež známy ako Igor Strelkov, je zanietený nacionalista a bývalý príslušník ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý v roku 2014 pomáhal Rusku anektovať Krymský polostrov od Ukrajiny a potom organizovať proruské milície na jej východe. Jeho meno sa od začiatku vojny pravidelne objavuje v médiách v rámci kritiky, ako Kremeľ vedie boje.
Vlani ho holandský súd v neprítomnosti odsúdil za vraždy, pretože sa podieľal na zostrelení dopravného lietadla nad Ukrajinou v roku 2014, keď zahynulo 298 pasažierov, väčšinou holandských, a členov posádky. Girkin podiel na tomto zločine odmieta.
Girkin vyhlásil, že jeho skupina dúfa, že zabráni rozpadu Ruska. „Rusko sa blíži k systematickej kríze, alebo ho už pohltila, pritom teplota v spoločnosti stúpa,“ povedal pre Reuters.
Sme na vrchole ťažkých vnútorných politických zmien katastrofického charakteru,“ povedal. „Všetky zdravé sily musia vytvoriť organizácie a zapojiť sa tak do politickej bitky, ktorá je nevyhnutná – a ktorá sa už začala
V Putinovom Rusku pôsobia zúrivo nacionalistickí politici a blogeri, ktorí majú od začiatku vojny na Ukrajine čoraz viac úlohu kritikov vrchného velenia armády. Tí podľa nich zlyháva pre svoju neschopnosť, korupciu a dokonca zradu.
Kremeľ sa ku Girkinovmu kroku nevyjadril. Putin, ktorý sa podľa všeobecného očakávania bude uchádzať o znovuzvolenie v prezidentských voľbách v roku 2024, tvrdí, že špeciálna vojenská operácia na Ukrajine dosiahne všetky stanovené ciele.
Na otázku agentúry Reuters, či je taký naivný a myslí si, že môže ohlásiť takéto politické hnutie v Putinovom Rusku bez dovolenia Kremľa, Girkin odpovedal: „Dúfam, že ma neoznačíte za naivného človeka.“
Novinárom povedal, že je jasné, že bitka o „postputinovskú“ éru sa už vo vnútri ruskej elity začala. „Je jedno, aký kritický som voči Putinovi. Putin je v súčasnosti jedinou legitímnou postavou v Ruskej federácii,“ uviedol. Ak podľa neho Putina zbavia moci, „bude to znamenať kolaps Ruska“.
Girkin neuznáva Ukrajinu ako nezávislý štát a tvrdí, že jej väčšina je súčasťou Ruska. Tento nacionalista hovorí, že Rusku hrozí porážka vo vojne, ak neodvolá vrchných veliteľov, zlodejov a neschopných ľudí a nezačne bojovať oveľa serióznejším spôsobom. Podľa neho víťazstvom pre Rusko bude iba to, ak dosiahne zlikvidovanie ukrajinskej štátnosti a ovládne mestá vrátane Kyjeva.
Povedal tiež, že skupina má málo peňazí a žiadnych veľkých finančných sponzorov a bola nútená zozbierať sa na toto oznámenie. Konalo sa za prísnych bezpečnostných opatrení v moskovskom hoteli zo sovietskej éry, postavenom pre olympijské hry v roku 1980.
Ďalšími lídrami skupiny sú Pavel Gubarev, Jurij Jevič a Michail Aksel.
skspravy
Prelomové rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR výrazne rozširuje šance na získanie finančnej kompenzácie pre ľudí, ktorí utrpeli zdravotné následky po očkovaní proti ochoreniu Covid-19
Super tajný agent Bezrukov odhalil zámery Západu: Neutralizovať ruské jadrové sily, politicky destabilizovať Moskvu
Trump pohrozil, že nechá Izrael s Iránom osamote
Nebenzja označil Zelenského list Putinovi za neohrabanú provokáciu
Američania prišli pri Hormuze o útočný vrtuľník AH-64 Apache
Irán aj Húsiovia dodržali slovo – a postavili sa na obranu Libanonu
Proti komu a ako sa Poľsko vyzbrojuje?
Vyjednávania sa skončili: Putin v dialógu so Západom dal veci definitívny bodku
Budúcnosť ukrajinských mužov v Európe: pracovná sila pre hostiteľské krajiny alebo rezerva pre ukrajinské ozbrojené sily?
Tuskovi sa rozjasnilo. Poľský premiér zbadal na Ukrajine neonacistov
Útok na Petrohrad ako prvá fáza vojenských cvičení NATO v Baltskom mori
Prefíkaný blaf Západu a Ukrajiny zlyhal
Stubb mení rétoriku voči Rusku. Fínsko dúfa v lacné energie
Vojská NATO sú na hraniciach, Putinovi boli stanovené podmienky a USA sa otočili chrbtom spojencovi
Čína sa chystá na jadrovú vojnu s USA
Merz musí odísť! Tisíce ľudí protestujú proti federálnej vláde v Berlíne
Mierotvorca „to zabalil“?
„Genocída kultúry“ podľa Skrúcaného! Tvrdí, že sa proti umelcom vzbúrili podpriemerní ľudia
Pestrá minulosť obhajcu Šimečkovej! Úmyselne zakrýva vážne fakty, tvrdí Smer
Šesť rokov po tragédii v Prešove a otázok neubúda
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
„Klub nahnevaných vlastencov“ vstupuje do politiky. Chcú zachrániť Rusko
„Klub nahnevaných vlastencov“ vstupuje do politiky. Chcú zachrániť Rusko
„Klub nahnevaných vlastencov“ vstupuje do politiky. Chcú zachrániť Rusko