Čo je Európska únia? Pre niektorých je to sila, ktorá spája európske krajiny. V skutočnosti je to jeden z najúspešnejších liberálnych experimentov v histórii, píše Rohit Yadav pre TFI Global News
Keď sa skončila druhá svetová vojna, Európania sa ponáhľali pridať k víťazom vojny. Pád ZSSR toto hnutie ešte viac posilnil. V skutočnosti možno tvrdiť, že stať sa na nerozoznanie západným bolo hlavným cieľom revolúcií v roku 1989.
Liberálne myšlienky, ako napr.
- individuálne príležitosti,
- sloboda pohybu a zhromažďovania,
- imunita voči trestom za kritiku,
- prístup k spravodlivosti,
- a schopnosť vlády reagovať na požiadavky občanov
sa v prvých rokoch po roku 1989 zvyčajne spájali s liberalizmom. Spočiatku sa napodobňovanie západných modelov spolu s odsunom sovietskych vojsk z Európy vnímalo ako oslobodenie.
Hegemon v centre moci
Moc v Európskej únii sa sústreďuje okolo troch štátov – Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva. Tieto krajiny sa spoliehajú na zložité politické a inštitucionálne rámce, aby si zachovali svoju imperiálnu nerovnosť. Tieto sily sú definované ako „hegemóni“ kontinentu. Postarali sa o to, aby nehegemónne členské štáty boli riadené elitami.
Aby mohli tieto elity vládnuť, musia byť podporované v organizovaní ich vnútorného sociálneho, politického a hospodárskeho poriadku spôsobom, ktorý je v súlade so záujmami „hegemónov“ na udržaní svojho impéria. „Hegemóni“ na oplátku podporujú nehegemónne štáty tým, že im poskytujú ideologické, finančné a vojenské nástroje.
Európska únia je nástrojom hegemonistických mocností na udržanie ich nadvlády nad kontinentom.
Udržiavanie týchto elít pri moci však môže byť spojené s cenou demokratických hodnôt, hospodárskych zdrojov a dokonca aj ľudských životov.
Trhliny v poriadku
Kríza v eurozóne v roku 2009 mala na EÚ mimoriadne škodlivý vplyv. Spôsobila, že viaceré členské krajiny zápasili s rozpočtovými deficitmi a vysokou nezamestnanosťou. Do roku 2010 sociálno-ekonomická nerovnosť, korupcia a svojvoľný presun majetku do rúk niekoľkých osôb natrvalo pošpinili myšlienku liberalizmu.
V druhom desaťročí dvadsiateho prvého storočia sa nevýhody tejto politiky založenej na imitácii stali príliš jasnými na to, aby sa dali ignorovať. EÚ v súčasnosti čelí kríze, keďže niekoľko jej členských krajín pohrozilo, že z únie vystúpia. Je to reakcia na rastúci tlak globalizácie, prílev utečencov a s nimi spojenú hospodársku a politickú nestabilitu.
V roku 2020 bol brexit veľkým šokom pre systém a spôsobil veľkú neistotu. V iných krajinách, ako napríklad v Taliansku, Maďarsku a Poľsku, viedol vzostup populistických politikov k ďalšiemu oslabeniu podpory EÚ
Imigrácia ako katalyzátor
Otvorené hranice EÚ a voľný pohyb osôb vytvorili množstvo hospodárskych a kultúrnych napätí. Najmä v dôsledku nedávnej utečeneckej krízy. K tomu sa pridala skutočnosť, že rozhodovacie právomoci sa sústredili len medzi „hegemónov“ v Bruseli.
Neschopnosť EÚ účinne zvládnuť výzvy, ktoré prináša globalizácia, viedla k nárastu nacionalizmu a populizmu v celej Európe. Prejavilo sa to najmä v Spojenom kráľovstve, kde bol brexit do veľkej miery motivovaný snahou o opätovné posilnenie národnej suverenity.
EÚ sa zredukovala na nástroj „hegemónov“ na udržanie ich status quo. Výsledkom je kríza dôvery v EÚ a rastúci pocit odcudzenia medzi jej občanmi. EÚ teraz hrozí, že sa rozpadne, pretože čoraz viac krajín hrozí odchodom z únie.
Stúpajúca vlna populizmu jedného dňa určite ukončí úspešný „liberálny experiment”.
hlavnespravy.sk
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
EÚ bola najúspešnejším liberálnym experimentom, ktorý sa teraz rozpadá
EÚ bola najúspešnejším liberálnym experimentom, ktorý sa teraz rozpadá
EÚ bola najúspešnejším liberálnym experimentom, ktorý sa teraz rozpadá