Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

22. októbra sa v Pekingu skončil 20. zjazd Komunistickej strany Číny (KSČ). Stály výbor politbyra schválil pokračovanie vlády Si Ťin-pchingaa opätovne ho zvolil na tretie funkčné obdobie za lídra strany a prezidenta Čínskej ľudovej republiky. Nasledujúci deň boli menovaní noví členovia ústredného výboru a politbyra, čím sa oznámilo inštitucionálne usporiadanie, ktorým sa bude Čína riadiť nasledujúcich päť rokov.

Čína sa nemôže rozvíjať bez sveta a svet tiež potrebuje Čínu. Po viac ako 40 rokoch neochvejného úsilia o reformu a otvorenie sa sme vytvorili dva zázraky – rýchly ekonomický rozvoj a dlhodobú sociálnu stabilitu,“ komentoval svoje víťazstvo Si Ťin-pching. 

Zdôraznil tiež, že KSČ je schopná vykonať „nové a väčšie zázraky počas nového pochodu do novej éry“ a vyzval stranu, aby „posilnila svoju historickú dôveru a iniciatívu, ako aj odvážne bojovala a dosahovala víťazstvá“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hoci bol na Západe sporný, keď novinári a proamerickí propagandisti obviňovali Čínu z udržiavania diktátorskej a antidemokratickej politickej štruktúry, výsledok v Pekingu ocenili medzinárodní lídri, najmä lídri nezúčastnených krajín.

Ako sa očakávalo, severokórejský vodca Kim Čong-un bol jedným z prvých, kto sa k tejto téme verejne vyjadril a poslal Xiovi blahoželanie:

„Prijmite, prosím, moje najsrdečnejšie blahoželanie k radostnej správe, že 20. zjazd Komunistickej strany Číny bol úspešný a boli ste opätovne zvolený za generálneho tajomníka Ústredného výboru strany.“

Ruský prezident Vladimir Putin tiež ocenil výsledok čínskeho kongresu a jasne vyjadril svoj cieľ pokračovať v súčasnej rusko-čínskej komplexnej spolupráci:

„Budem rád, že budem pokračovať v našom konštruktívnom dialógu a úzkej spoločnej práci na rozvoji komplexného partnerstva a strategickej spolupráce medzi našimi krajinami.“

V rovnakom duchu iránsky prezident Ebrahim Raisi zablahoželal Xi a ocenil dôležitosť bilaterálnej spolupráce na dosiahnutie spoločných cieľov:

„Realizácia cieľov Komplexného strategického partnerstva medzi Iránom a Čínou vytvára model úplného rozšírenia väzieb založených na vzájomných záujmoch a rešpekte.“

Pokiaľ ide o Indiu, oficiálny vládny tlačový kanál zverejnil na internete poznámku, v ktorej vyjadruje blahoželanie:

Čínsky prezident Si Ťin-pching bol opätovne zvolený za generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny na rekordné tretie päťročné funkčné obdobie.

Je dôležité poznamenať, že hoci obe krajiny majú historickú rivalitu a v posledných rokoch došlo k niekoľkým nezhodám, bilaterálna situácia sa v posledných mesiacoch výrazne zlepšila. Čína a India sa vzájomne zapojili do budovania multipolárneho sveta, a preto sa dohodli na zmiernení miestneho napätia.

Nie je to tak dávno, čo obe strany demilitarizovali pohraničné pásmo ako vzájomné gesto diplomatickej dobrej vôle. Takže kontinuita Xiovho vedenia môže byť pozitívnym signálom pre vzťahy medzi Indiou a Čínou.

Izolácia liberálneho krídla

V skutočnosti bolo Xiho víťazstvo mimoriadne významné, pretože predstavovalo nielen formálne znovuzvolenie prezidenta, ale aj víťazstvo jeho projektu pre Čínu. Niekoľko zmien, ku ktorým došlo počas Kongresu, bolo zameraných na ďalšie posilnenie pro-Xi koalície a izoláciu liberálneho protivládneho parlamentného krídla. Vďaka tomu Xi získava väčšiu kapacitu na prehĺbenie existujúcich projektov a iniciovanie nových politických a ekonomických aktivít.

Od znovuotvorenia ekonomiky prebieha v Číne boj o moc medzi národnou elitou a straníckou byrokraciou.

Xi sa postupne podarilo izolovať zákonodarcov oddaných záujmom čínskej buržoázie, ktorí sa často odchyľujú od strategických plánov vlády. Súčasné vedenie posilnilo stranícku byrokratickú formáciu a znížilo politickú relevanciu vlastníkov národných súkromných spoločností.

Ekonomika zameraná na ľudí

Očakáva sa, že po ďalších piatich rokoch pri moci budú ekonomické projekty napredovať týmto smerom a prehĺbia takzvanú čínsku „ekonomiku zameranú na ľudí“, ktorá uprednostňuje projekty na boj proti chudobe na domácej pôde aj v iných rozvíjajúcich sa krajinách zapojených do iniciatívy Pás a cesta. .

Okrem ekonomiky sa zdá, že čínska zahraničná politika aj naďalej rastie v smere projektov spolupráce s rozvíjajúcimi sa krajinami, ktoré majú záujem napadnúť americký unipolárny poriadok. Wang Yi zostáva šéfom zahraničných vecí, čo signalizuje stabilitu súčasných projektov. Si Ťin-pching vo viacerých prejavoch jasne uviedol, že

cieľom Číny v medzinárodných vzťahoch je vybudovať poriadok bez akejkoľvek hegemónnej moci, kde štáty spolupracujú slobodne, výlučne na pragmatizme.

Čínsky prezident sa svojím znovuzvolením stáva jedným z najsilnejších a najtrvalejších vodcov v histórii svojej krajiny. Na domácej pôde sa očakáva, že Si Ťin-pching bude pokračovať vo svojom projekte modernizácie čínskeho politického a ekonomického riadenia. V medzinárodnom meradle jeho vedenie posilňuje pozíciu Pekingu ako jedného z hlavných hráčov v globálnom prechode k multipolarite.

Lucas Leiroz

O autorovi: Lucas Leiroz je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro; geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na Twitteri a Telegrame .

Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.